آموزش رفع مشکل ۱۰۰ درصد شدن CPU لپ تاپ و PC

0
230
آموزش رفع مشکل 100 درصد شدن CPU لپ تاپ و PC
آموزش رفع مشکل 100 درصد شدن CPU لپ تاپ و PC
فروشگاه اینترنتی سورنا
فروشگاه اینترنتی سورنا

آموزش رفع مشکل ۱۰۰ درصد شدن CPU لپ تاپ و PC. این مشکل اعصاب خُرد کن را چگونه رفع کنیم…؟

مشکل 100 درصد شدن CPU را چگونه رفع کنیم؟
آموزش رفع مشکل ۱۰۰ درصد شدن CPU لپ تاپ و PC

آیا متوجه شده‌اید که فن‌های کامپیوتر یا لپ تاپ شما با حداکثر سرعت خود کار می‌کنند، سرعت کامپیوتر یا لپ تاپ پایین است و به طور خلاصه‌تر متوجه شده‌اید که ۱۰۰ درصد پردازنده یا CPU دستگاه شما زیر بار پردازشی قرار گرفته؟ مشکل ۱۰۰ درصد شدن CPU یک مشکل آزاردهنده است و تجربه کاربری شما را خدشه دار می‌کند. این مشکل هنگامی آزاردهنده‌تر می‌شود که شما اصلاً کار خاصی با کامپیوتر یا لپ تاپ انجام نمی‌دهید و حین انجام کارهای سبک و روزمره، باید حرارت زیاد و صدای آزاردهنده فن‌ها را تحمل کنید.

آموزش حل مشکل ۱۰۰ درصد شدن CPU

در این مطلب قصد داریم به معرفی چند روش برای حل مشکل ۱۰۰ درصد شدن CPU لپ تاپ و کامپیوتر بپردازیم.

CPU چیست؟

بگذارید ابتدا کمی درباره CPU صحبت کنیم. کلمه CPU مخفف عبارت Central Processing Unit و به معنای «واحد پردازش مرکزی» است و به پردازنده اصلی کامپیوتر اطلاق می‌شود. می‌توانیم از CPU به عنوان مغز کامپیوتر هم یاد کنیم؛ چراکه تمام کارهای پردازشی را انجام می‌دهد؛ درست مانند مغز انسان که ۲۴ ساعته مشغول پردازش فرامین بدن است.

اما همانطور که مغز انسان محدودیت‌هایی دارد، CPU هم ظرفیت محدودی دارد. اگر انسان بخواهد چند کارِ پیچیده را همزمان انجام دهد، از نظر ذهنی زیر فشار زیادی می‌رود و مغز خسته می‌شود؛ CPU هم دقیقاً همینطور است. مشکل ۱۰۰ درصد شدن CPU زمانی اتفاق می‌افتد که پردازش‌های فعال، از ظرفیت پردازنده بیشتر می‌شوند. علیرغم اینکه پردازنده با حداکثر توانش کار می‌کند، نمی‌تواند تمام پردازش‌ها را انجام دهد؛ چون تراکم آن‌ها خیلی زیاد است.

بسیار خوب؛ حالا نوبت به معرفی راهکارهای رفع مشکل ۱۰۰ درصد شدن CPU می‌رسد.

آیا WmiPrvSE.EXE مقصر است؟

این پردازش نام‌های متعددی نظیر WMI Provider Host و Windows Management Instrumentation و همچنین WmiPrvSE.exe دارد و مسئول نظم‌دهی به پایش و عیب یابی سیستم‌های شبکه است. منتهی بعضی اوقات این پردازش از کنترل خارج می‌شود و پردازنده را زیر ۱۰۰ درصد بار می‌برد.

ممکن است WmiPrvSE.EXE به سیستم فشار بیاورد.
آموزش رفع مشکل ۱۰۰ درصد شدن CPU لپ تاپ و PC
ممکن است WmiPrvSE.EXE به سیستم فشار بیاورد.

برای اینکه بررسی کنید آیا مشکل ۱۰۰ درصد شدن CPU شما از WmiPrvSE.exe ناشی شده یا خیر، باید به Task Manager بروید و به دنبال پردازش WmiPrvSE.exe بگردید. اگر درصدی از CPU که به این پردازش تخصیص داده شده از چند درصد بیشتر است و شما هیچ برنامه اضافه‌ای را هم باز نگذاشته‌اید، احتمالاً مشکل از همین سرویس است.

WMI Provider Host را ریستارت کنید

سرویس WmiPrvSE.EXE را ریستارت کنید.
آموزش رفع مشکل ۱۰۰ درصد شدن CPU لپ تاپ و PC
سرویس WmiPrvSE.EXE را ریستارت کنید.

شرکت مایکروسافت در بروزرسانی‌های متعدد این سرویس را بهینه‌تر نموده، اما یک راه حل دستی هم برای رفع این مشکل وجود دارد:

  • در نوار جست و جوی استارت، Services را جست و جو و باز کنید.
  • در لیست سرویس‌ها به دنبال Windows Management Instrumentation بگردید.
  • روی آن راست کلیک کنید و Restart را بزنید. همچنین می‌توانید سرویس را کلاً غیرفعال کنید. البته خاموش و روشن کردن کامپیوتر هم همین کار را انجام می‌دهد.

وضعیت Svchost.exe (یا netscvs) را بررسی کنید

ممکن است از طریق Task Manager متوجه شده باشید که سرویس netscvs یا Svchost.exe فشار زیادی به CPU می‌آورد. این سرویس گاهی اوقات مربوط به سیستم ضد بدافزار ویندوز می‌شود، اما در حقیقت یکی از پردازش‌های اصلی و حیاتی ویندوز است.

اگر بحث، بحث ویروس نباشد، سرویس netscvs به کارهای دیگر نظیر اسکن کردن دستگاه‌های plug and play مشغول می‌شود. برای حل مشکل ۱۰۰ درصد شدن CPU به خاطر Svchost.exe به این صورت عمل کنید:

  • به کنترل پنل بروید.
  • در کنترل پنل، به مسیر Network and internet > Network and Sharing Center بروید و روی Change advanced sharing settings کلیک کنید.
  • سپس گزینه Turn off network discovery را تیک دار و تغییرات را ذخیره نمایید.

پردازش‌های پس زمینه را مدیریت کنید

پردازش پس زمینه به نرم افزاری گفته می‌شود که شما آن را باز و اجرا کرده‌اید ولی آن را نبسته‌اید. ویندوز به خودی خود به چندین پردازش پس زمینه برای اجرا شدن و کار کردن نیاز دارد و شما هم در طول مدتی که از دستگاه استفاده کرده‌اید، قطعاً نرم افزارهای متعددی روی آن نصب نموده‌اید که خودشان هم پردازش پس زمینه دارند. مجموع این پردازش‌های پس زمینه می‌تواند بار پردازشی زیادی ایجاد کند که در نهایت به مشکل ۱۰۰ درصد شدن CPU منجر می‌شود.

در سیستم عامل ویندوز ۱۰ برای اینکه ببینید پردازش‌های پس زمینه چه وضعیتی دارند، باید به Task Manager بروید. در تسک منیجر می‌توانید تمام برنامه‌هایی که در پس زمینه باز هستند را ببینید. توصیه می‌شود که برنامه‌هایی که به آن‌ها نیاز ندارید را ببندید. به عنوان مثال، وبگردی شما تمام شده اما مرورگر را نبسته‌اید. بد نیست بدانید که مرورگرِ باز با تعداد زیادی صفحه، فشار زیادی به پردازنده می‌آورد. با بستن برنامه‌های اضافی می‌توانید بار زیادی را از روی دوش CPU بردارید.

آیا کامپیوتر شما ویروسی شده؟!

یکی دیگر از پردازش‌هایی که فشار زیادی به پردازنده می‌آورند و می‌توانند باعث مشکل ۱۰۰ درصد شدن CPU شوند، ویروس‌ها و بدافزارها هستند. در حقیقت ویروس‌ها و بدافزارها از توان پردازشی CPU شما برای تکثیر شدن و آلوده کردن باقی فایل‌های شما استفاده می‌کنند. برخی ویروس‌ها حتی از توان پردازشی سیستم و پهنای باند اینترنت شما برای ایمیل کردن خودکار کپی‌های خودشان بهره می‌گیرند.

اگر راه حل‌های بالا را امتحان کرده‌اید ولی سیستم‌تان هنوز دچار مشکل ۱۰۰ درصد شدن CPU است، آن را از نظر آلودگی به ویروس بررسی کنید. یک آنتی ویروس معتبر روی سیستم خود بریزید تا اگر ویروسی در کار هست، شر آن از سیستم‌تان کم بشود.

پردازنده کامپیوتر را ارتقا دهید

می‌دانیم که مشکل ۱۰۰ درصد شدن CPU ناشی از وارد شدن فشار زیاد به پردازنده و ناکافی بودن ظرفیت آن است. اگر به هر دری زدید اما باز هم پردازنده دستگاه شما زیر حداکثر فشار بود، ویگر وقتش است که به سراغ این سوال بنیادی بروید: آیا پردازنده دستگاه شما به اندازه کافی قدرتمند هست؟

CPU را ارتقا دهید.
آموزش رفع مشکل ۱۰۰ درصد شدن CPU لپ تاپ و PC
CPU را ارتقا دهید.

به طور کلی برای انجام کارهای خانگی مانند وبگردی و آفیس و تماشای فیلم، به یک پردازنده حداقل ۲ هسته‌ای نیاز دارید. پردازنده‌های تک هسته‌ای حتی نمی‌توانند از پس باز کردن ساده‌ترین برنامه‌های روزمره مانند مرورگرهای وب یا آفیس بربیایند.  اگر دستگاه شما یک پردازنده تک هسته‌‌ای دارد، بهتر است به فکر ارتقا باشید.

حتی پردازنده‌های ۲ هسته‌ای هم ممکن است امروزه کافی نباشند. چند صفحه اینترنتی باز کنید و همزمان موسیقی هم گوش دهید، دیگر فضای خالی برای باز کردن برنامه‌های دیگر باقی نمی‌ماند! اگر فضای کاری شما طوری است که از نرم افزارهای سنگین و تخصصی استفاده می‌کنید یا چند کار را همزمان انجام می‌دهید و برنامه‌های زیادی در پس زمینه دارید، بهتر است به فکر یک پردازنده ۴ هسته‌ای باشید.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. آیا با راهکارهای برای رفع مشکل ۱۰۰ درصد شدن CPU موافق هستید؟ به نظر شما جای چه راهکارهایی در این لیست خالی است؟ در بخش نظرات حتماً با ما در میان بگذارید.

منبع: Make Use of Us

 

آموزش رفع مشکل ۱۰۰ درصد شدن CPU لپ تاپ و PC آموزش رفع مشکل ۱۰۰ درصد شدن CPU لپ تاپ و PC آموزش رفع مشکل ۱۰۰ درصد شدن CPU لپ تاپ و PC آموزش رفع مشکل ۱۰۰ درصد شدن CPU لپ تاپ و PC آموزش رفع مشکل ۱۰۰ درصد شدن CPU لپ تاپ و PC آموزش رفع مشکل ۱۰۰ درصد شدن CPU لپ تاپ و PC آموزش رفع مشکل ۱۰۰ درصد شدن CPU لپ تاپ و PC آموزش رفع مشکل ۱۰۰ درصد شدن CPU لپ تاپ و PC
فروشگاه اینترنتی سورنا

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید