احتمال استفاده از پردازنده ۸ هسته ای AMD رایزن در پلی استیشن ۵

0
107
احتمال استفاده از پردازنده 8 هسته ای AMD رایزن در پلی استیشن 5

سونی به تازگی جشن ۵ سالگی کنسول پلی استیشن ۴ خود را جشن گرفت. این محصول توانسته تا کنون سود هنگفتی را به حساب ژاپنی ها سرازیر کرده و به یکی از موفق ترین کالاهای تکنولوژیک در حوزه سرگرمی تبدیل شود. با این حال برای هر محصول موفقی یک نسل جدید هم تعریف شده و پلی استیشن هم از این امر پیروی می کند. پیش از این از منابع مختلف و حتی گفته های مدیرعامل سونی شنیده شده بود که کنسول بعدی این شرکت با نام احتمالی پلی استیشن ۵ نیز در راه است اما هنوز اطلاعات قابل ملاحظه ای شامل سخت افزار و زمان عرضه منتشر نشده. اما وب سایت Neowin اطلاعاتی را به دست آورده که می تواند اولین مشخصات فنی این کنسول باشد.

ماجرا از این قرار است که یکی از کاربران وب سایت ردیت مدعی شده دلیل عدم حضور سونی در کنفرانس E3 2019 که چندی پیش از سوی این شرکت تایید شد برنامه ریزی آنها برای بازگرداندن دوباره همایش اختصاصی PlayStation Experience است. به گفته وی این همایش برای اواسط سال آینده و احتمالا در همان بازه برگزاری نمایشگاه E3 برنامه ریزی شده. اما نکته جالب تر آنکه بر اساس برخی اطلاعات وی مدعی شده در حال حاضر توسعه دهندگان بزرگ همکار سونی که به تولید بازی های انحصاری برای این شرکت می پردازند کیت های توسعه پلی استیشن ۵ را دریافت کرده اند و در حال ساخت بازی های خود برای آن هستند. از جمله این عنوان ها می توان به Death Stranding و Last of us 2 و Anthem اشاره کرد که هر چند تریلرهایی از آنها از سوی سونی منتشر شده اما قرار است در اصل به عنوان بازی های انحصاری کنسول پلی استیشن ۵ عرضه شوند. از بعد فنی هم اعلام شده پلی استیشن ۵ از پردازنده های ۸ هسته ای رایزن AMD استفاده می کند و قادر به بازتولید محتوای ۴K در نرخ ۶۰ فریم در ثانیه خواهد بود. از این توان پردازشی برای قدرت بخشیدن به تجهیزات جانبی از جمله نسل جدید PlayStation VR نیز استفاده خواهد شد. هر چند نمی توان با قطعیت درباره این اظهارات صحبت کرد اما به نظر می رسد با نزدیک شدن به زمان عرضه پلی استیشن ۵ جایی حوالی سال های ۲۰۱۹ یا ۲۰۲۰ به تدریج شایعات درباره این کنسول هم پررنگ تر منتشر شوند.

گزارش‌های بسیاری مبنی بر تمرکز کنسول‌های نسل بعد برروی روزلوشن ۴K و نرخ فریم ۶۰ به گوش می‌رسد. با این حال رسیدن به این هدف با قیمتی سرسام‌آور به واکنش بسیاری از بازی‌بازان منجر می‌شود. حال بنابر شایعه‌ای جدید، کنسول نسل بعد شرکت سونی با قیمت قابل قبول ۴۹۹ دلار به بازار عرضه می‌شود.

این شایعه از سوی RuthenticCookie منتشر شده است که پس از انتشار اطلاعات دقیقی مبنی برعدم حضور سونی در رویداد E3 2019، صحبت‌های او توجه عده‌ی بسیاری ار اهالی رسانه را به سوی خود جلب کرده است. بنابر گفته‌ی RuthenticCookie، کنسول پلی‌استیشن ۵ ضمن پشتیبانی از رزولوشن ۴K و نرخ فریم ۶۰، با با پردازنده هشت هسته‌ای AMD Ryzen ساخته و با قیمت ۴۹۹ دلار به بازار عرضه می‌شود.

مطمئنا سخت‌افزار کنسول پلی‌استیشن ۵ به قدر کافی برای اجرای بازی‌هایی با رزولوشن ۴K قدرتمند خواهد بود. همچنین با گذشت زمان شاهد ارزان‌تر شدن سخت‌افزارهای پشتیبانی‌کننده از ۴K خواهیم بود. با توجه به این موضوع، انتظار می‌رود در نسل نهم شاهد عرضه‌ی کنسول‌هایی با قیمت معقول خواهیم بود.

پس از تایید عدم حضور سونی در E3 2019، شایعات بسیاری مبنی بر تمرکز این شرکت برروی کنسول نسل بعد خود منتشر شد که در صورت به حقیقت پیوستن آن‌‌ها، انتظار می‌رود که در اوخر سال ۲۰۱۹ و یا اوایل سال ۲۰۲۰ اطلاعاتی از از این کنسول منتشر شود و سپس در E3 2020 شاهد رونمایی کامل از کنسول پلی‌استیشن ۵ باشیم.

علاوه بر موارد بالا، بنابر شایعات منتشر شده، کنسول پلی‌استیشن ۵ با پردازنده هشت هسته‌ای AMD Ryzen ساخته خواهد شد. در کنار این پردازنده، شرکت سونی از یک کارت گرافیک میان‌رده شرکت AMD استفاده خواهد کرد که به پلی‌استیشن ۵ کمک می‌کند بین ۵ تا ۷ سال عمر مفید داشته باشد.

به مانند سونی، کنسول شرکت مایکروسافت هم از روزلوشن ۴K و نرخ فریم ۶۰ پشتیبانی خواهد کرد. بنابراین در نسل بعد رقابت بر سر “قیمت‌گذاری محصولات نهایی” است. باید منتظر ماند و دید که کدام یک از دو شرکت پیروز از نهایی قیمت‌گذاری خواهد شد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید