بررسی اختصاصی کیبورد مکانیکی Mionix WEI

0
555
بررسی اختصاصی کیبورد مکانیکی Mionix WEI
بررسی اختصاصی کیبورد مکانیکی Mionix WEI
کانال تلگرام سورنا
کانال تلگرام سورنا

بررسی اختصاصی کیبورد مکانیکی Mionix WEI

بررسی اختصاصی کیبورد مکانیکی Mionix WEI
بررسی اختصاصی کیبورد مکانیکی Mionix WEI

یک قانون خوب میگه هر چیزی را که تست نکردی در موردش قضاوت نکن! الان می بینیم که این قانون خوب در بیشتر موارد صدق می کند به خصوص در مورد برندهای نچندان شناخته وسایل الکترونیکی که در دنیای فناوری امروز به وفور می توان آنها را دید. نمونه ای از این موضوع برند نچندان شناخته شده Mionix است که حداقل در کشور ما کمتر کسی نامی از این برند را شنیده است.

ما تا قبل از بررسی این محصول هیچ ایده یا نظری در مورد کیفیت محصولات این شرکت نداشتیم و تصور ما بر این بود که با یک محصول معمولی رو به رو خواهیم شد. اما وقتی محصول را برای بررسی دریافت کردیم به طور کلی نظرمان عوض شد!  Mionix یک برند سوئدی است که در زمینه ساخت تجهیزات جانبی فعالیت دارد. اطلاعات چندانی از این برند در اینترنت نیست اما  در کل کیفیت ساخت محصولات این شرکت در سطح خوبی قرار دارد و قابل مقایسه با برندهای مطرح است. در این بررسی نگاهی خواهیم داشت به کیبورد مکانیکی WEI این شرکت که جز محصولات رده بالای آن است.

بررسی کیبورد مکانیکی Mionix WEI
بررسی اختصاصی کیبورد مکانیکی Mionix WEI

جعبه و محتویات داخل آن

کیبورد WEI جعبه ای جمع و جوری دارد اما با این وجود خوب طراحی شده است. روی جعبه تصویری از خود کیبورد دیده می شود که تمام دیودهای نوری آن روشن است و درست در وسط جعبه آرم این شرکت دیده می شود. در پایین عبارت WEI برای گیمرها و هنرمندان به چشم می خورد که تقریبا به گونه ای بازار هدف این محصول را مشخص می کند. در بخش پشتی جعبه هم تصویری دیگری و اطلاعاتی از کیبورد در زبان های مختلف دیده می شود. ” در کل اطلاعات فنی خاصی در پشت جعبه دیده نمی شود.

” در این بخش جمله طراحی و مهندسی شده در سوئد و اسمبل شده در چین هم دیده می شود. وقتی درب جعبه را باز می کنید با کیبورد که بوسیله یک فوم نازک سفید رنگ پوشیده شده است رو به رو می شوید. در این بخش موردی که توجه آدم را به خود جلب می کند طرح های بستنی، شکلات و کیک در کاور داخلی جعبه هستش که سعی کرده است حس متفاوتی را به کاربر القا کند. علاوه بر کیبورد یک دفترچه راهنمای چند صفحه ای و دو برچسب MIONIX هم دیده می شود.

طراحی و امکانات کیبورد

وقتی برای اولین بار این کیبورد را ببینید باورتان نمی شود که یک شرکت نچندان مطرح سوئدی این محصول را طراحی و ساخته باشد. این کیبورد دارای رنگ خاکستری نیمه روشن است که حتی در حالتی که هیچ کدام از دیودهای نوری آن هم روشن نباشد نظر شما را به خود جلب می کند.

 

این شرکت سعی کرده است برخلاف بسیاری از سازندگان مطرح کیبورد محصولی با رنگی متفاوت را به بازار ارائه کند تا شاید کمی حس و حال بهتری به کاربر بدهد که به نظر ما این ایده واقعا هم منطقی بوده است. این محصول دارای ۱۷.۳ اینچ عرض، ۵.۵ اینچ طول و ۱.۵۸ اینچ ضخامت دارد که آن را در رده محصولاتی با اندازه استاندارد قرار می دهد. جالب است بدانید WEI در حدود ۹۶۰ گرم وزن دارد که این موضوع به سبب استفاده از سطح آلومینیومی و فریم پلاستیکی متراکم با کیفیت فراهم شده است. با این وجود وقتی کیبورد را در دست می گیرید حس ثبات را به طور کامل حس می کنید.

براساس تجربه استفاده از دو کیبورد مکانیکی دیگر یکی از ترمال تیک و دیگری از Razer این محصول را می توان در رده محصولات تقریبا سبک وزن قرار داد چون در مقایسه ای که با کیبورد مکانیکی ترمال تیک که مدتی پیش بررسی کردیم این محصول سبک پایین تری دارد. به همین علت اگر فضای کافی در کوله خود داشته باشید می توانید WEI را به همراه خودتان ببرید. کلیدهای این کیبورد در ارایش های مختلفی مانند US، NORDIC، FRENCH، UK، GERMAN و JAPANESE ارائه می شود که نسخه ارسالی برای من US بود.

به عنوان نمونه در نسخه ای UK شاهد قرار دادن کلید هشتگ در کنار دکمه Enter هستیم در صورتی که در نسخه US این دکمه وجود ندارد. کلیدها با فاصله مناسبی از یکدیگر تعبیه شده است که این موضوع سرعت تایپ کردن شما را افزایش و همچنین میزان خطای شما را در تایپ پایین می آورد. لوگوی این شرکت در دو بخش روی بدنه این کیبورد دیده می شود یکی در سمت راست درست در زیر دکمه های مربوط به اعداد و دیگری هم در سمت چپ در لبه کناری که با رنگ سفید روی یک پلاستیک زرد رنگ درج شده است.

بررسی کیبورد مکانیکی Mionix WEI
بررسی اختصاصی کیبورد مکانیکی Mionix WEI
بررسی کیبورد مکانیکی Mionix WEI
بررسی اختصاصی کیبورد مکانیکی Mionix WEI

دکمه ها زاویه خوبی دارند و به همین علت مچ دست شما را برای کار طولانی مدت اذیت نمی کنند. البته این شرکت امکان این را فراهم کرده است که برای راحتی مچ دست یک پد مجزا خریداری کنید و در جلوی کیبورد درست در زیر دست خودتان قرار دهید.

بررسی کیبورد مکانیکی Mionix WEI
بررسی اختصاصی کیبورد مکانیکی Mionix WEI

علاوه بر این برای جلوگیری از حرکت کیبورد و ثبات بیشتر، در بخش زیرین کیبورد یک لایه نازک تعبیه کرده است.

بررسی کیبورد مکانیکی Mionix WEI
بررسی اختصاصی کیبورد مکانیکی Mionix WEI

این لایه کمک بسزایی به ثبات کیبورد می کند، به خصوص که این محصول وزن کمتری در مقایسه با رقبا دارد. بخش اعداد در WEI مانند دیگر محصولات است اما در بالای این بخش کلیدهای مدیریتی برای کاهش و افزایش صدا، پخش و توقف و رفتن به آهنگ بعد وجود دارد. البته در این بخش امکان برگشتن به اهنگ قبل وجود ندارد و فقط شما می توانید به آهنگ بعد بروید! درست در کنار این بخش دکمه ای Lock دیده می شود که این کلید بعضی از کلیدهای کیبورد را برای مواردی قفل می کند.

این کلیدها شامل دو کلید Alt، OS و Tab می شود. در کنار این کلید یک کلید با طرح موج دیده می شود که برای تغییر وضعیت نمایش دیودهای نوری پس کلیدها است. علاوه بر این یک کلید دیگر هم در این بخش دیده می شود که برای فعال یا غیر فعال کردن نور پس زمینه کلیدها است.

بررسی کیبورد مکانیکی Mionix WEI
بررسی اختصاصی کیبورد مکانیکی Mionix WEI

به غیر از این موارد دیگر کلید خاصی در این کیبورد دیده نمی شود و بقیه کلیدها مانند محصولاتی است که در بازار وجود دارد. در این کیبورد خبری از امکاناتی مانند خروجی هدفون، پورت USB و دیگر موارد جانبی که ممکن است دربعضی از محصولات دیگر ببینید نیست. این شرکت سعی کرده یک محصول ساده اما با کیفیت را به بازار ارائه کند و برای همین روی مواردی از این دست تمرکز نداشته است.

کابل این کیبورد طراحی متفاوتی با کیبوردهای مکانیکی موجود در بازار دارد و سعی شده است حس نوستالژیک کییوردهای قدیمی در کابل این محصول به کاربر القا شود. بخش ابتدایی کابل که به کیبورد متصل می شود مانند کیبوردهای قدیمی یا بهتر است بگویم سیم تلفن، فنری مانند است.

بررسی کیبورد مکانیکی Mionix WEI
بررسی اختصاصی کیبورد مکانیکی Mionix WEI

این بخش در حدود ۱۸ سانتی متر است که در صورتی که آن را واقعا بکشید به حدود ۶۸ سانتی متر می رسد (البته ما پیشنهاد نمی کنیم که کابل را بکشید). بخش دیگر سیم کیبورد که صاف است در حدود ۱۲۵ سانتی متر طول دارد که در کنار بخش پیچ دار کابل طولی در حدود ۱۴۳ سانتی متر را برای شما فراهم خواهد کرد که برای کاربردهای مختلف کفایت می کند.

کابل کیفیت خوبی دارد و پوشش روی آن با وجود نرم بودن مقاومت بالایی دارد. برای اینکه بتوانید بهتر از این محصول استفاده کنید یک نرم افزار ساده که امکان نصب آن در ویندوز و مک وجود دارد ارائه شده است (البته باید آن را از وب سایت رسمی محصول دانلود کنید).

این نرم افزار ساده امکان مدیریت بهتر امکانات کیبورد را به شما می دهد. در این نرم افزار که به نام Mionix Hub است سه بخش دیده می شود. بخش Color،Keys و Info. در بخش Keys شما می توانید براساس نیاز خود به کلیدها وظایف یا ساختار متقاوت بدهید و آن را ذخیره کنید. به عنوان مثال می توانید یک کلید را برای برگشت به آهنگ قبل در نظر بگیرید و از آن برای رفتن به آهنگ قبل استفاده کنید.

همچنین در این بخش یک گزینه به نام N-Key Rollover وجود دارد که با فعال کردن آن این امکان داده می شود که در یک زمان بتوانید شش دکمه را با هم فشار دهید که این موضوع در زمانی که به صورت انلاین بازی می کنید و نیاز به استفاده از چند کلید دارید موثر خواهد بود. با این وجود پروفایل خاصی برای ایجاد تنظیم مشخص برای بازی های مختلف وجود ندارد و باید هر دفعه براساس نیاز خود در بازی های مختلف تنظیماتی را اانجام دهید.

در بخش Color شما امکان این را دارید که وضعیت نور پس زمینه کیلدها را تغییر بدهید. گزینه موجود در این بخش شامل حالت رنگین کمان، انفجار، رد پا، تنفس و حالت بهینه سازی شده توسط کاربر است. واقعیت همه گزینه ها جذابیت خاص خودشان را دارد اما در این میان حالت رنگین کمان به علت داشتن تنوع رنگی بیشتر مورد توجه ما قرار  گرفت.

بررسی کیبورد مکانیکی Mionix WEI
بررسی اختصاصی کیبورد مکانیکی Mionix WEI

همچنین در این بخش امکان تنظیم میزان شدت نور هم وجود دارد که در کل شامل کم، متوسط و زیاد می شود. در بخش info هم علاوه بر دسترسی به بخش دانلود و وب سایت شرکت امکان بروزرسانی میان افزار کیبورد هم وجود دارد که ما این کار را کردیم.

مشخصات فنی و تست

براساس اطلاعات ارائه شده این کیبورد دارای سوئیچ های Cherry MX Red است. در کل Cherry MX در رده بندی مختلف ارائه می شود که یکی از پرطرفدارترین آنها مدل RED است. این مدل در سال ۲۰۰۸ معرفی شد و در رده کلیدهای خطی قرار می گیرد. این نوع سوئیچ تقریبا پرطرفدارترین نوع در بین سری های Cherry MX است.

این سوئیچ ها نیاز به نیروی راه اندازی کمی دارند که این مقدار براساس اطلاعات ۴۵cN است. برای مقایسه بهتر این مقدار در کلیدهای Cherry MX Black در حدود ۶۰ است. این نوع سوئیچ  به علت نیروی راه اندازی پایین برای کاربردهای مانند گیم گزینه بهتری هستند. برای اطلاع بیشتر شما عزیزان می توانید مشخصات انواع سوئیچ های Cherry MX را در جدول زیر مشاهده کنید.

Clicky Tactile Linear  
  Cherry MX Brown

Razer Orange

Omron/Logitech Romer-G

Cherry MX Red ۴۵ cN
Cherry MX Blue

Cherry MX White (old B)

Razer Green

    ۵۰ cN
  Cherry MX Clear   ۵۵ cN
    Cherry MX Black ۶۰ cN
Cherry MX Green (SB)

Cherry MX White (old A)

Cherry MX White (2007+)

Cherry MX Tactile Grey (SB) Cherry MX Linear Grey (SB) ۸۰ cN
IBM Model M (not mechanical)     ۹۰ cN
Cherry MX Click Grey (SB)     ۱۰۵ cN
    Cherry MX Super Black ۱۵۰+ cN

 براساس تجربه کار کردن با دو نوع کیبورد مکانیکی از دو برند معروف Razer و ترمال تیک، باید بگوییم WEI یکی از بهترین تجربه های ما برای تست کیبورد مکانیکی. راحتی کلیدها، سرعت واکنش بالا و نویز کم در هنگام بازی و تایپ این محصول را به گزینه مناسبی تبدیل کرده است. کیفیت ساخت خوب کلیدها و همچنین بدنه سبک حس داشتن یک کیبورد خوب را به خوبی به شما القا می کند. این محصول به همراه پد و یک سری کلیدهای اضافی مجموعه خوبی را برای یک کاربر حرفه ای ایجاد می کند.

البته قیمت بالای این محصول یکی از آن مواردی است که باید Mionix کمی درباره آن تجدید نظر بکند. با این وجود براساس تجربه بیش از دو هفته کار کردن در زمینه های مختلف مانند تایپ، بازی و کاربردهای دیگر می توان گفت این صفحه کلید شما را پشیمان نخواهد کرد. همچنین وجود نور پس زمینه برای کلیدها با امکان مدیریت در نرم افزار و توسط کلید سخت افزاری روی کیبورد، WEI را به گزینه ای برای گیمرها تبدیل کرده است.

بررسی کیبورد مکانیکی Mionix WEI
بررسی اختصاصی کیبورد مکانیکی Mionix WEI

علاوه بر این بسته مجزای دکمه ها با ابزار همراه آن این امکان را به ما داد که براحتی دکمه ها را عوض کنیم و از داشتن یک ساختار متفاوت لذت ببریم.

 

بررسی کیبورد مکانیکی Mionix WEI
بررسی اختصاصی کیبورد مکانیکی Mionix WEI

اطلاعات تکميلي

مزایا:
کیفیت ساخت واقعا خوب، نور پس زمینه، کلیدهای نرم، نویز پایین تر در مقایسه با کیبوردهای دیگر، وزن کم برای حمل اسان، امکان مدیریت نور پس زمینه با نرم افزار و دکمه سخت افزاری، امکان فشار دادن شش دکمه به صورت همزمان، کابل با کیفیت و طول مناسب، دکمه های مدیریت چند رسانه ای، امکان استفاده در سیستم عامل های ویندوز و مک
معایب:
قیمت بالا در مقایسه با رقبا، عدم وجود امکانات جانبی مانند پورت USB یا خروجی هدفون، عدم وجود پروفایل برای تنظیمات مختلف، جذب گرد و خاک توسط پد نازک زیر کیبورد (کمی سخت گیری کردیم)
امتیاز:
۸.۸۹.۵راندمان۸.۷امکانات۹.۳طراحی۷.۸ارزش
پیشنهاد سخت‌افزار:
برای کسانی که می خواهند تجربه ای متفاوت با یک محصول نچندان شناخته داشته باشند. البته این تجربه واقعا شیرین خواهد بود اگر قیمت را در نظر نگیریم!
منبع : سایت سخت افزار
کانال رسمی گیمنت سورنا
بررسی اختصاصی کیبورد مکانیکی Mionix WEI بررسی اختصاصی کیبورد مکانیکی Mionix WEI بررسی اختصاصی کیبورد مکانیکی Mionix WEIبررسی اختصاصی کیبورد مکانیکی Mionix WEI بررسی اختصاصی کیبورد مکانیکی Mionix WEI بررسی اختصاصی کیبورد مکانیکی Mionix WEI بررسی اختصاصی کیبورد مکانیکی Mionix WEIبررسی اختصاصی کیبورد مکانیکی Mionix WEI بررسی اختصاصی کیبورد مکانیکی Mionix WEI بررسی اختصاصی کیبورد مکانیکی Mionix WEI بررسی اختصاصی کیبورد مکانیکی Mionix WEIبررسی اختصاصی کیبورد مکانیکی Mionix WEI
کانال تلگرام سورنا

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید