بررسی بازی موبایل Old man’s Journey

0
393
کانال تلگرام سورنا
کانال تلگرام سورنا

بررسی بازی موبایل Old man’s Journey

بررسی بازی موبایل Old man’s Journeyhttp://www.gnsorena.ir/

ایده‌، ایده و بازهم ایده! این کلمه، همان چیزی است که بشریت را کیلومترها به جلو پرتاب می‌کرد! از همان زمانی که در غارها زندگی می‌کردیم تا همین لحظه، که مشغول چک کردن وبسایت گیمفا هستید! وقتی ایده، انقلابی باشد و البته صاحب ایده توانمند، آنگاه است که می‌توان بهترین نتایج را طلب کرد؛ بزرگترین پیشرفت‌ها را دید و به گذشته‌های رفته و دور، پوزخندی ملیح زد! بارها در طول تاریخ بی‌رحم بشریت، آدمی‌زاد ثابت کرده که چقدر توانایی و اراده و قدرت دارد؛ چه روزی که برای اولین بار پاهایش را کاملاً از روی زمین بلند کرد، و چه روزی که با پاهایش به قعر زمین رفت. Old Man’s Journey هم دست بر روی همین مسئله مهم و حیاتی گذاشته است. البته قرارنیست با ایده سازندگان، بشریت، پله‌های ترقی را (با کد جت‌پک) پشت سر بگذارد؛ اما قطعاً  تجربه‌ای بی‌مانند و پرمعنی را در دنیای نامتعادل بازی‌های موبایل خلق می‌کنند.

فقط یک‌نگاه به جوایز و افتخارات بازی تقریباً نصف ماجرا را کف دستان شما قرار می‌دهد. در زمانی که اکثر بازی‌ها حتی نصف اینها را دریافت نمی‌کنند!

فصل پاییز، پر بود از عناوین کوچک و بزرگی که از آسمان و زمین و زیر زمین و… برسرمان نازل شدند. از بازی‌هایی که برخی، طوفان به پا کردند و حسابی ماجرا داشتند، تا آن کوچک‌ها که میان این سیل عجیب گم شدند و رفتند! از دسته‌گل‌های EA گرفته تا بازهم داستان بازی‌های سالانه! ولی واقعاً کدام یک از آنها توانستند کاری با شما بکنند که هیچگاه دوست نداشته باشید بازی تمام شود؟ یکی؟ دوتا؟ سه‌تا؟ بله! ایده! اگر کاملا درست نباشد، حداقل کاملا نادرست هم نیست که بگوییم جهان‌ِ ما، جهان ایده‌هاست! علی‌الخصوص در دنیای بازی‌های ویدیویی، که خلاقیت، معجون شفا دهنده این روزهای آن است؛ یا اینکه باید خلاقیت به خرج داد و یک عنوان جدید و دست‌نخورده ساخت، یا اینکه “بیشتر” خلاق بود و یک ایده تکراری را به خلاقانه‌ترین روش ممکن، بی‌مثال جلوه داد. Old Man’s Jurney یک لیوان خلاقیت ناب است که مطمئناً از نوشیدن آن لذت خواهید برد!

شاید تصورش هم سخت باشد، اما بازی بدون اینکه دیالوگی در خود جای بدهد، زیباترین داستان ممکن را به شما نشان می‌دهد.

داستان بازی، روایتی جذاب و زیباست از پیرمردی که اگرچه گویی درحال سفر و طی کردن ماجرایی خوب با فنجانی از پازل‌هاست، اما درواقع، سعی در جلوه دادن تک‌تک لحظات زیبای زندگی‌اش دارد. درطول بازی، پیرمرد قصه‌ ما با بازگشت به دوران زیبا و رنگی جوانی‌اش، بدون گفتن کلمه‌ای، لحظات شیرین و تلخ زندگی را روایت می‌کند. زیباتر از همه این‌ها، سادگی و در عین‌حال زیبا و گیرا بودن بازی‌است. در میان همین بازگشت‌های ریز و درشت، بازی‌باز با شخصیت‌های بیشتری از جمله همسر و فرزند او آشنا می‌شود و این مورد، بدون شک بزرگترین نقطه‌قوت بازی شمرده می‌شود. داستان بی‌کلام بازی (!)، از جایی کلید می‌خورد که مرد کهن‌سال داستان، پس از دریافت نامه‌ای، سریعاً قصد ترک محل سکونتش را می‌گیرد و عازم مقصد می‌شود. سفری که حرف‌های زیادی برای گفتن به ما دارد و حتی می‌تواند به یکی از جذاب‌ترین تجربه‌هایتان تبدیل شود.

گیم‌پلی بازی، اغلب درحل کردن پازل‌های موجود در مراحل خلاصه شده؛ ساده، زیبا و دلنشین!

خوشبختانه، نکات خوب بازی تنها در روابت داستانی آن خلاصه نمی‌شوند و در ادامه، متوجه می‌شوید که چرا آن را خلاقیت نام توصیف کردم! گیم‌پلی Old Man’s Journey بیشتر در حل کردن معما و پازل‌های موجود در مراحل خلاصه شده، اما این پازل‌ها، نه آنقدر سخت هستند که پس از مدتی شما را به شدت خسته کنند و زیبایی‌های بازی را بر سرتان خراب، نه آنقدر آسان هستند که بازی را بدون جذابیت جلوه دهند. ساده، زیبا و دلنشین! علاوه بر اینها، موسیقی فوق‌العاده، و صدالبته طراحی هنری ستودنی بازی را هم اضافه کنید تا دقیقاً متوجه منظور من شده باشید. ترکیب این سه مورد، دست‌پخت استودیو  Broken Rules را خوش‌طعم‌تر از همیشه می‌کند. با این حال، سازندگان می‌توانستند پازل‌های دقیق‌تر و البته چالش برانگیزتری را در بازی جای دهند، تا یک امتیاز دیگر نیز به حساب Old Man’s Journey واریز شود!

طراحی هنری بازی، خاص و منحصر بفرد است. همانند نقاشی‌هایی که همیشه از تماشای آنها لذت می‌بریم.

وقتی صحبت از طراحی هنری بشود، Old Man’s Journey هم قطعاً میان بازی‌های موبایل حرف‌هایی برای خودش دارد. محیط زیبای بازی، نقش بزرگی در تجربه خوب و لذت بخش شما خواهد داشت. تنوع محیط، و البته موسیقی عالی بازی هم اضافه کنیم تا به یک بسته کامل برسیم! موسیقی ستودنی بازی، به آرامی در حین حل کردن پازل‌ها زیر گوشتان زمزمه می‌شوند و به زبان شیرین آهنگ، بازی را خوش‌رنگ‌تر نشان می‌دهند! Old Man’s Journey، یکی از برترین بازی‌های موبایلی سال ۲۰۱۷ و یا چندسال اخبر است. بازی تقریباً در همه نقاط موفق عملکرده. طراحی هنری عالی بازی، موسیقی فوق‌العاده آن و خلاقیت نابی که در لحظه لحظه بازی می‌دیدم، آن را از هر بهبودی بی نیاز ساخته و هیچ ایرادی هم به آنها نیست. باوجود همه اینها، Old Man’s Journey از مشکلی به‌نام کم بودن محتوا و یا بخش داستانی بسیار بسیار کوتاه رنج می‌برد. درست است که وقتی یک بازی جنسی مرغوب‌تر از طلا داشته باشد، شاید به هیچ وجه راضی نباشیم تا تمام شود و دنیای نازنینش را ترک کنیم، و البته این حس خوبیست و اشاره به قوی بودن بازی دارد (و البته این تمام شدن خیلی به‌جا و دقیق است، اگرچه حتی باب میل مخاطب نباشد) اما مشکل بزرگ اینجاست که بازی خیلی زودتر از این حرف‌ها تمام می‌شود و دقیقاً در لحظاتی که به آن دل می‌بندید، سازندگان کوله‌بارشان را بسته اند! اما با تمام این اوصاف، اگر این روزها جرعه‌ای خلاقیت پیدا نمی‌کنید و حسابی به‌دنبال آن هستید، Old Man’s Journey را به هیچ وجه در برنامه خرید‌های آینده از قلم ننیدازید!

منبع : سایت گیمفا

کانال رسمی گیمنت سورنا

کانال تلگرام سورنا

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید