شایعۀ استخراج رمزارز با پلی استیشن ۵

0
709
فروشگاه اینترنتی سورنا

شایعۀ استخراج رمزارز با پلی استیشن ۵ . شایعۀ استخراج رمزارز با پلی استیشن ۵ تکذیب شد؟ سرانجام مشخص شد این خبر دروغی بیش نبود!

روز گذشته تصویر جالبی منتشر شده بود که به کنسول پلی استیشن ۵ در حال عملیات استخراج رمزارز اتریوم اشاره می‌کرد که با کمک یک نرم افزار سفارشی مخصوص ماینینگ توانسته بود به نرخ ۹۸.۷۶ مگاش بر ثانیه دست پیدا کند.

از شواهد موجود در تصویر مشخص شد این تصویر توسط یک کاربران چینی ارسال شده است. اما، به تازگی مشخص شد این یک تصویر جعلی بوده و با توجه به اطلاعات بدست آمده از بارکد موجود در تصویر مشخص شد این فقط یک شوخی ساده بوده و استخراج ارمزارز با پلی استیشن ۵ به هیچ عنوان صحت ندارد. اگر بارکرد ۲ بعدی روی تصویر را با گوشی خود باز کنید، در نهایت یک متن به زبان چینی برای شما نمایش داده می‌شود که متن ترجمه شدۀ آن به شرح زیر است:

«چنین نرم افزاری برای سرگرمی وجود ندارد.»

چنین چیزی فعلاً امکان پذیر نیست

تصویری که به استخراج رمزارز با پلی استیشن 5 اشاره داشت!
تصویری که به استخراج رمزارز با پلی استیشن ۵ اشاره داشت!

بنابراین، کنسول پلی استیشن ۵ هنوز به ماشین استخراج رمزارز تبدیل نشده است، هرچند که چنین اتفاقی کاملاً هم دور از انتظار نیست. با توجه به اینکه کنسول نسل جدید سونی دارای سخت افزار (پردازندۀ Ryzen به همراه پردازندۀ گرافیکی RDNA 2) بسیار خوبی است، در نتیجه از نظر تئوری می‌توان برای استخراج رمزارز به کمک نرم افزار از آن استفاده کرد.

در حال حاضر دسترسی نرم افزاری برای استخراج رمزارز روی کنسول وجود ندارد، بنابراین این کار چندان راحت نبوده و تا حالا کسی موفق به انجام  آن نشده است. در هر صورت، اگر از سخت افزار پلی استیشن ۵ به درستی برای استخراج رمزارز استفاده شود، دسترسی به نرخ ۵۰ مگاهش بر ثانیه (در تصویر به ۹۰ مگاهش بر ثانیه اشاره شده بود) روی این کنسول غیر ممکن نیست.

پلی استیشن هم در خطر است!

در صورت ادامۀ روند استخراج رمزارز ممکن است در آینده نچندان دور بتوانیم شاهد مزارع ماینینگ پلی استیشن ۵ نیز باشیم، اما فعلاً زمان آن فرا نرسیده است. کنسول گیمرها در حال حاضر از کمبود موجودی پلی استیشن ۵ خیلی خوشحال نیستند، چرا که به دلیل کمبود موجودی و مشکلات پکیجینگ تراشه‌ها دسترسی به این کنسول چندان راحت نبوده و حتی توسط سودجویان بالاتر از قیمت اصلی به فروش می‌رسند.

اگر این کنسول به یکی دیگز از ابزارهای استخراج رمزارز تبدیل شود، دسترسی به این کنسول هم سخت‌تر از گذشته خواهد شد.

 منبع
TodayCryptomining Blog

بررسی یک شایعه تکان دهنده: هک PlayStation 5 برای ماین و استخراج رمزارز

شایعۀ استخراج رمزارز با پلی استیشن 5
شایعۀ استخراج رمزارز با پلی استیشن ۵

در روزهای اخیر، خبر هک کنسول PlayStation 5 و استفاده از سخت افزار آن برای ماین و استخراج رمزارز، موجی از نگرانی را بین گیمرها و کاربران به راه انداخت. آیا پلی استیشن ۵ هک شده است؟ آیا ماینرها از آن هم سواستفاده کرده‌اند؟

هر محصول الکترونیکی که دارای سخت افزار پردازشی، هر چند ضعیف باشد، از دست ماینرها در امان نیست! از لپ تاپ‌ها بگیرید تا تلویزیون و حتی تراشه اپل M1. با این وجود در روزهای اخیر اخباری مبنی بر هک گستره کنسول‌های PS5 و استفاده از سخت افزار آنها به منظور ماین و استخراج رمزارز منتشر شده بود. نکته جالب توجه آن است که منتشرکنندگان این خبر از قدرت بالای PS5 در این زمینه سخن می گویند.

آنها ادعا کرده بودند که PS5 می‌تواند در استخراج Ethereum به سرعت ۹۹MH/s دست یابد. در نتیجه این نگرانی به وجود آمده بود که هکرها تمام دیوارهای دفاعی و امنیتی سونی را دور زده و موفق به هک کنسول PS5 شده‌اند. حال باید بگوییم که جای نگرانی نبوده و این اخبار کاملاً کذب هستند؛ خبری از هک کنسول پلی استیشن ۵ و استفاده از آن در راستای استخراج رمزارز نیست.

شایعۀ استخراج رمزارز با پلی استیشن 5
شایعۀ استخراج رمزارز با پلی استیشن ۵

با توجه به تمامی کلیات، جزئیات، موارد فنی و تحقیق رسانه‌های معتبر، اینک می دانیم که این عمل ناممکن است. نخست به این علت که سخت افزار PS5 با توان ۲۱۱ وات، نمی‌تواند به قدرت پردازشی ۹۹MH/s در بخش ماین دست پیدا کند. به عنوان مثال، کارت گرافیک Radeon RX 6800 به حداکثر توان ۶۰MH/s می‌رسد.

دوم آنکه سیستم عامل پلی استیشن ۵ دارای محدودیت و لایه‌های امنیتی بسیاری است که بدون شک نمی‌توان به راحتی از سیستم عامل آن به عنوان یک مسیر در راستای استخراج رمزارز استفاده کرد. به بیان ساده‌تر، PS5 قدرت سخت افزارهای خود را به خروجی‌های دیگر منتقل نمی‌کند. در بخشی دیگر، می دانیم که Ethereum Mining به پهنای باند بالا نیاز دارد؛ این در حالی است که PlayStation 5 فاقد این پهنای باند در بخش حافظه بوده و نمی‌تواند به چنین سرعتی برای استخراج دست پیدا کند.

افزون بر تمام موارد فنی، باید بگوییم که این ادعا به سرعت از سوی متخصصان رد شده و امکان استخراج رمزارز از PS5 تقریباً صفر است.

کارشناسان با استفاده از کنسول پلی‌استیشن ۵ سونی موفق به استخراج ارز دیجیتالی شدند

شایعۀ استخراج رمزارز با پلی استیشن 5
شایعۀ استخراج رمزارز با پلی استیشن ۵

کنسول بازی پلی‌استیشن ۵ سونی برای استخراج رمزارزها مناسب نیست. در واقع قابلیت استخراج رمزارزها توسط سیستم محدود شده است. با این‌حال علاقه‌مندان چینی موفق به رفع این محدودیت شدند.

سونی پلی‌استیشن ۵ برای استخراج رمزارزها مورد بهره‌برداری قرار گرفت

اجزای سخت‌افزاری کنسول پلی‌استیشن ۵ برای اهداف ماینینگ کاملا مناسب و کافی هستند. با این‌حال انجام این‌کار روی کنسول تاکنون امکان‌پذیر نبوده است. این کنسول از پردازنده AMD Ryzen با معماری Zen 2 (پیکره‌بندی x86، هشت هسته و ۱۶ رشته پردازشی و حداکثر فرکانس ۳.۵ گیگاهرتز) و پردازنده گرافیکی AMD Radeon با معماری RDNA 2، فناوری شتا‌ب‌دهی ردیابی پرتوی، حداکثر فرکانس ۲.۲۳ گیگاهرتزی و توان پردازشی ۱۰.۳ ترافلاپس است.

قابلیت استخراج اتریوم با موفقیت بر روی کنسول راه‌اندازی شد. این موضوع توسط تصویر اسکرین‌شات منتشر شده موردتائید قرار گرفته است. با توجه به تصویر اسکرین‌شات به‌نظر می‌رسد که فرآیند ماینینگ روی کنسول با سرعت ۹۸.۷۶ مگاهش برثانیه انجام شده و توان مصرفی آن نیز برابر با ۲۱۱ وات است. در چنین شرایطی سناریوی هک شدن و اورکلاکینگ کنسول امری محتمل به‌نظر می‌رسد؛ چرا که عملکرد پیش‌فرض کنسول در زمینه ماینینگ بایستی معادل ۵۰ مگاهش در ثانیه بوده و با پردازنده گرافیکی AMD Radeon RX 5700 XT برابری نماید.

در پایان هفته گذشته مشخص شد که کارشناسان موفق به راه‌اندازی قابلیت استخراج اتریوم روی مک‌بوک ایر اپل مجهز به تراشه M1 شده‌اند.

شایعۀ استخراج رمزارز با پلی استیشن 5
شایعۀ استخراج رمزارز با پلی استیشن ۵

کارشناسان موفق به آنلاک کردن مک‌بوک ایر اپل مجهز به تراشه M1 شدند

سال گذشته شرکت اپل از نخستین کامپیوتر مجهز به تراشه اختصاصی M1 مبتنی بر معماری ARM رونمایی کرد. این تراشه دارای عملکرد و بهره‌وری انرژی فوق‌العاده‌ای بوده و نویدبخش عرضه کامپیوترهای بیش‌تری بر پایه معماری ARM است. با توجه به طبیعت بسته سخت‌افزارهای اپل بسیاری از علاقه‌مندان برای شکستن قفل تراشه M1 تمام تلاش خود را به‌کار بستند.

بر اساس گزارشات جدید یک توسعه‌دهنده برنامه با نام Yifan Gu به روشی جهت استخراج اتریوم روی مک‌بوک ایر مجهز به تراشه M1 دست یافته و کد اوپن سورس آن را در اختیار وبسایت GitHub قرار داده است.

بر اساس گزارشات از ۶ ماهه دوم سال گذشته صنعت جهانی تولید نیمه‌هادی با کمبودهای بی‌سابقه‌ای مواجه شده است. چنین وضعیتی تولیدکنندگان تراشه و کمپانی سازنده کنسول‌های بازی نظیر سونی و مایکروسافت را تحت تاثیر قرار داده است. شایان به ذکر است که بخش عمده‌ای از کمبودها و محدودیت‌ها به تراشه‌های GPU مربوط می‌شود.

به‌عنوان مثال سال گذشته شرکت انویدیا از نسل جدید کارت‌های گرافیکی خود رونمایی کرد؛ اما حتی امروز نیز از عرضه قابل‌توجه آن‌ها به بازار ناتوان است. به گفته هارلان سور؛ تحلیل‌گر موسسه Morgan Stanley در کشور ژاپن میزان تقاضا برای تراشه نسبت به ظرفیت خروجی تولید در مقطع فعلی بین ۱۰ تا ۳۰ درصد بیش‌تر است. جبران چنین اختلافی میان میزان عرضه و تقاضا احتمالا تا ۱ سال زمان خواهد برد.

بخش عمده‌ای از کمبود موجودی به کارت‌های گرافیکی مربوط می‌شود و کارآیی روش‌های استخراج رمزارزها توسط کمپانی انویدیا محدود شده است. استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتالی به‌طور طبیعی بایستی به فکر استفاده از روش‌های دیگری باشند. این پدیده به تنهایی ایده‌های جدیدی را در اختیار ماینرها و توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد.

این موضوع احتمالا یکی از دلایل پشت پرده تلاش‌های Yifan Gu برای شکستن قفل تراشه M1 اپل و تبدیل نمودن آن به گزینه‌ای مطلوب (یا حداقل به‌صورت بالقوه مناسب) جهت استخراج رمزارزها محسوب می‌شود.

استخراج رمزارزها با استفاده از مک‌بوک ایر مجهز به تراشه M1 صرفا برای افراد تازه وارد و مبتدی پیشنهاد می‌شود

به گفته Yifan Gu بهره‌وری ماینینگ با استفاده از مک‌بوک ایر مجهز به تراشه M1 در حد کاملا متوسط است. قابلیت استخراج رمزارزها توسط این دستگاه برابر با ۲ مگاهش بر ثانیه بوده و میزان مصرف انرژی نیز تقریبا بین ۱۷ تا ۲۰ وات متغیر خواهد بود.

چنین قابلیتی صرفا برای افراد تازه‌کار و مبتدی ارائه شده و درآمد روزانه کسب شده توسط آن حدودا برابر با ۰.۱۴ دلار است. اگرچه کارآیی این روش در مقایسه با هسته اختصاصی CMP انویدیا به‌مراتب کمتر است؛ اما کماکان می‌تواند سمت‌وسوی جدیدی را برای استخراج رمزارزها تعیین نماید.

شایعۀ استخراج رمزارز با پلی استیشن 5
شایعۀ استخراج رمزارز با پلی استیشن ۵

شایان به ذکر است که تلاش برای تبدیل نمودن تراشه M1 به یک گزینه مناسب برای استخراج رمزارزها چندان بی‌سابقه نیست. پیش‌تر در ماه دسامبر سال گذشته توسعه‌دهندگان انجمن XMRig برای استخراج رمزارز مونرو توسط مک‌بوک ایر مجهز به تراشه M1 تلاش کردند. M1 یک تراشه ساخت کمپانی اپل مبتنی بر معماری ARM است که در دستگاه‌هایی نظیر مک‌بوک ایر، مدل ۱۳ اینچی مک‌بوک پرو و مک مینی مورد استفاده قرار گرفته است.

از آن‌جا که این تراشه بر پایه معماری ARM تولید می‌شود؛ لذا اپل توسعه‌دهندگان را به ساخت برنامه‌های بومی مبتنی بر این معماری تشویق می‌کند. بعلاوه اپل به منظور ترجمه اپلیکیشن‌های مخصوص پردازنده‌های اینتل به معماری ARM از اپلیکیشن Rosetta 2 روی سیستم‌عامل macOS بهره می‌گیرد. در نتیجه برنامه‌های مبتنی بر پردازنده‌های اینتلی نیز بر روی تراشه M1 اپل قابل اجرا خواهند بود.

شایعۀ استخراج رمزارز با پلی استیشن ۵ شایعۀ استخراج رمزارز با پلی استیشن ۵ شایعۀ استخراج رمزارز با پلی استیشن ۵ شایعۀ استخراج رمزارز با پلی استیشن ۵ شایعۀ استخراج رمزارز با پلی استیشن ۵ شایعۀ استخراج رمزارز با پلی استیشن ۵ شایعۀ استخراج رمزارز با پلی استیشن ۵ شایعۀ استخراج رمزارز با پلی استیشن ۵ شایعۀ استخراج رمزارز با پلی استیشن ۵ شایعۀ استخراج رمزارز با پلی استیشن ۵ شایعۀ استخراج رمزارز با پلی استیشن ۵ شایعۀ استخراج رمزارز با پلی استیشن ۵
فروشگاه اینترنتی سورنا

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید