ماجرای اختلال روز گذشته اینترنت و خشم وزیر ارتباطات از زیرساخت!

0
250
ماجرای اختلال روز گذشته اینترنت و خشم وزیر ارتباطات از زیرساخت!

روز گذشته اینترنت کشور با یک اختلال گسترده روبه‎رو شد که در طی آن دسترسی به اکثر سایت‌های خارجی با مشکل مواجه شده بود. این اختلال در حدود یک ساعت به طول انجامید و به‌نظر می‌رسید که به‌دلیل مشکلاتی بود که از سمت شرکت زیرساخت ایجاد شده بود. چرا که کمتر از یک ساعت پس از رفع این اختلال، سجاد بنابی عضو هیأت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت در حساب توئیتر خود در واکنش به مشکلات پیش آمده، گفت:

امروز یکم شهریور ۹۸ ساعت ۱۹:۱۷ دقیقه تا ۲۰:۱۰ شاهد اختلال در ارتباطات بین‌الملل بودیم. این اشکالات به دلیل تنظیم default route ازسوی یک تأمین کننده بین‌الملل و نیز اشکالاتی در تنظیمات گذرگاه بین‌الملل زیرساخت،  به وجود آمده است. برای این اختلال پوزش می‌خواهیم. #گزارش_به_مردم

اما به نظر نمی‌رسد که این عذرخواهی مدیر زیرساخت چندان مورد رضایت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات واقع شده باشد. چرا که ساعاتی پس از واکنش بنابی، محمد جواد آذری جهرمی در راستای اختلالات ایجاد شده در اینترنت و نقش شرکت ارتباطات زیرساخت در این ماجرا، در حساب توئیتر خود، با هشتگ “حق‌الناس” گفت:

اختلال یک ساعته در اینترنت، این‌بار اشتباه از شرکت ارتباطات زیرساخت!

«شرمنده آقای وزیر!» گفتن مدیران زیرساخت، به‌ درد مردم نمی‌خورد و مشکل حل نمی‌شود. باید تنبیه شوند تا حواسشان بیشتر جمع شود: خداحافظ کارانه این ماه هیات مدیره و مدیران مربوطه! #حق‌الناس

البته این اولین باری نیست که در چند وقت اخیر اینترنت در داخل کشور با اختلال مواجه می‌شود. اوایل تیر ماه هم بنابه دلایلی که قطعی فیبر در مسیرهای بالادستی در اروپا عنوان شده بود، شاهد  افت ۶۵ درصدی سطح دسترسی به اینترنت از داخل ایران بودیم. با تمام این تفاسیر، سوالی که در ذهن ما مطرح می‌شود، اینست که آیا تنها یک توبیخ لفظی از جانب وزیر ارتباطات می‌تواند به بهبود وضعیت اینترنت در کشورمان کمک کند و یا باید به دنبال راه‌حل در جایی دیگر بود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید