مقایسه RTX 2080 Ti قبل و بعد از ماینینگ

0
20
کانال تلگرام سورنا

تأثیر ماینینگ بر عملکرد گرافیک – مقایسه RTX 2080 Ti قبل و بعد از ماینینگ

میزان تأثیر ماینینگ بر عملکرد گرافیک تا چه اندازه است و آیا استخراج ارزهای دیجیتال باعث کاهش عملکرد سیستم در اجرای بازی‌ها می‌شود؟ در این مطلب با ویدئویی از مقایسه RTX 2080 Ti قبل و بعد از ماینینگ قصد داریم پاسخ این سوالات را کشف کنیم.

مقایسه RTX 2080 Ti قبل و بعد از ماینینگ
مقایسه RTX 2080 Ti قبل و بعد از ماینینگ

احتمال افت عملکرد گرافیک در اجرای بازی‌ها پس از استفاده از کارت برای اهداف ماینینگ یکی از سوالاتی است که مدت‌ها در خصوص آن بحث می‌شود. کانال یوتیوبی Testing Games در یکی از ویدئوهای جدید خود به این موضوع پرداخته است. در این ویدئو عملکرد بازی‌ها بر روی یک کارت گرافیک RTX 2080 Ti که به مدت ۱ سال و نیم برای ماینینگ استفاده شده بود با یک RTX 2080 Ti تازه مقایسه می‌شود.

مقایسه RTX 2080 Ti قبل و بعد از ماینینگ

زمانیکه که کارت گرافیک‌ها برای مدت زمان طولانی جهت ماینینگ مورد استفاده قرار می‌گیرند، قطعات و سیستم خنک کننده آنها با سرعت بیشتری فرسوده می‌شوند. تمامی این تغییرات می‌تواند در بازه زمانی طولانی باعث کاهش عملکرد کلی سیستم شود. در ویدئویی که در ادامه مطلب مشاهده خواهید کرد Testing Games برای بررسی دقیق‌تر، بازی‌های سایبرپانک ۲۰۷۷، بتلفیلد V، فورزا هورایزن ۴ و … را اجرا کرده است. به‌طور میانگین ۲۰۸۰ Ti استفاده شده برای ماینینگ در حدود ۱۰ درصد کندتر از ۲۰۸۰ Ti  نو عمل می‌کند. اما در بازی مانند فورزا عملکرد کارت جدید در حدود ۲۰ درصد بالاتر از کارت ماین شده است.

تماشای ویدئو از یوتیوب

دلیل اصلی این اختلاف عملکرد، کلاک اسپید GPU و دما است. به طور میانگین، کارت RTX 2080 Ti استفاده شده در ماینینگ در حدود ۱۶ درجه سانتیگراد گرم‌تر از نسخه تازه است و این باعث شده تا در حدود ۱۰۰ مگاهرتز فرکانس بوست کاهش پیدا کرده و عملکرد کلی را تحت تأثیر قرار دهد. این موضوع کاملاً طبیعی است، چراکه الگوریتم GPU Boost 4.0 انویدیا نسبت به دمای کارت گرافیک بسیار حساس است.

متأسفانه این کانال در کارت استفاده شده در ماینینگ خمیر حرارتی تازه‌ای جایگزین نکرده و حتی گرد و خاک‌های باله‌های هیت سینک‌ها را که تا حد زیادی بر روی عملکرد خنک کننده تأثیرگذارند، تمیز نکرده است. از نظر تئوری این موارد تنها دلایلی هستند که باعث افت عملکرد گرافیک شده‌اند و احتمالاً رسیدگی به آنها عملکرد کارت را به حالت طبیعی بازگرداند.

حتی اگر از سیستم خود برای ماینینگ هم استفاده نکنید، این ویدئو نشان می‌دهد که چرا ضرر ندارد هرچند وقت یک بار کامپیوتر خود را گردگیری کنید. حتی می‌توانید پس از گذشت چند سال یک لایه خمیر حرارتی تازه به CPU و GPU خود اضافه کنید. چراکه خمیرهای حرارتی پس از چند سال استفاده خشک می‌شوند و این تغییرات دمایی بر روی عملکرد کلی دستگاه تأثیرگذار خواهد بود.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، اینست که پس از گذشت سه سال، احتمالا گارانتی محصولات به پایان خواهد رسید و پس از آن می‌توانید خودتان هم در صورت داشتن مهارت برای انجام آنها دست به کار شوید.

مقایسه RTX 2080 Ti قبل و بعد از ماینینگ
کانال تلگرام سورنا

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید