نقد و بررسی بازی The Raven Remastered

0
464
نقد و بررسی بازی The Raven Remastered

گاهی اوقات برگشتن به عقب و تجربه‌ی بازی‌های قدیمی کار ساده‌ای نیست؛ بازی‌هایی که شاید عاشقشان بوده باشیم اما حالا در مقابل برخی بازی‌های روز با طراحی و گرافیک خیره‌کننده، نخ‌نما و کهنه به نظر می‌رسند. بدون شک نسخه‌های ریمستر بهترین فرصت برای گیمرها هستند تا بازی‌های قدیمی موردعلاقه‌ی خود را حالا با کیفیتی بهتر تجربه کنند. همچنین این نسخه‌ها را می‌توان فرصتی استثنایی برای گیمرهایی دانست که وقتی برای تجربه‌ی نسخه‌ی اصلی نداشته‌اند. استودیوی آلمانی King Art که سابقه‌ی درخشانی در خلق بازی‌های اشاره و کلیک دارد حالا تصمیم به عرضه‌ی نسخه‌ی ریمستر یکی از بازی‌های تحسین‌شده‌ی خود به نام The Raven: Legacy of a Master Thief گرفته است. به گفته‌ی سازندگان، بازی در زمینه‌های زیادی مثل انیمیشن‌ها، افکت‌های نور و موی سر کاراکتر‌ها نسبت به نسخه‌ی عرضه‌ی شده در سال ۲۰۱۳ بهبود یافته و امکان تجربه‌ی آن در رزولوشن Full HD فراهم شده است.

یک سارق حرفه‌ای به اسم Raven (کلاغ سیاه) که همه گمان می‌کردند کشته شده است با دستبرد به موزه‌ای در لندن دوباره بر سر زبان‌ها می‌افتد. در این دستبرد یکی از دو یاقوت گران‌بها به نام چشمان ابوالهول به سرقت می‌رود. پیش از این دستبرد قرار بود تا این دو یاقوت برای یک نمایش عمومی به موزه‌ای در مصر فرستاده شوند اما اکنون فقط یکی از آن‌ها باقی مانده است. حالا گروهی از افراد با انگیزه‌های متفاوت سفر پرماجرایی را برای رساندن این سنگ ارزشمند به مصر آغاز می‌کنند. در ابتدای بازی شما در نقش یک پلیس سوئیسی به نام “آنتون یاکوب زلنر” باید یک کاراگاه مشهور را در حفظ امنیت تنها یاقوت باقی‌مانده یاری کنید. خطر Raven هر لحظه احساس می‌شود و ممکن است او نقشه‌ای برای دزدیدن یاقوت دوم داشته باشد.

در بازی‌های اشاره و کلیک قطعا مهم‌ترین عامل در موفقیت بازی، بهره‌مندی از یک داستان خوب است؛ داستانی که بتواند خلا نبود اکشن را جبران کند و گیمر را به ادامه‌ی بازی ترغیب نماید. خوشبختانه در The Raven Remastered شاهد یک داستان قوی و درگیرکننده هستیم که می‌تواند ما را تا انتهای بازی با خود همراه کند.

بازی از سه اپیزود تشکیل شده و در مجموع در سه مکان مختلف جریان دارد: یک قطار، یک کشتی تفریحی و موزه‌ای در مصر. به سبک اکثر بازی‌های اشاره و کلیک در هر اپیزود شما با معماهای متعددی رو‌به‌رو می‌شوید که حل آن‌ها رمز پیشرفت در داستان بازی است. این معماها طیف وسیعی را شامل می‌شوند که ممکن است باز کردن یک قفل، پیدا کردن رمز یک در مخفی یا آشکار کردن راز یک قتل باشد. برای حل این معما‌ها باید با همه‌ی کاراکتر‌ها صحبت کنید، اشیای موجود در محیط را جمع نمایید و در بعضی موارد این اشیا را برای ساختن اشیای جدید با هم ترکیب کنید. اکثر این معماها از یک منطق درست پیروی می‌کنند و حلشان چندان چالش‌برانگیز نیست. علاوه بر این اگر در حل معمایی با مشکل مواجه شوید می‌توانید از راهنمایی‌هایی که بازی در اختیارتان قرار می‌دهد استفاده کنید. در مجموع سازندگان به صورت هوشمندانه تلاش کرده‌اند معما‌ها را به نحوی طراحی کنند تا گیمر تا حد ممکن با مشکلی در حلشان روبه‌رو نشود و در عوض بتواند از داستان بازی بیشترین لذت را ببرد.

بازی از یک شیوه‌ی روایت غیرخطی برای پیشبرد داستان خود بهره می‌برد. شما تا نیمه‌های بازی در نقش “زلنر” مسئول حفظ امنیت یاقوت و پیدا کردن سرنخ‌هایی در مورد هویت Raven هستید. در این مدت با وقایع عجیب و سوالات بی‌پاسخ بسیاری روبه‌رو می‌شوید. در نیمه‌ی دوم بازی، شما تمام وقایع رخ‌داده را این بار در نقش شخصیت جدیدی به نام “ادیل” تجربه می‌کنید. این موضوع سبب می‌شود تا راز بسیاری از وقایع آشکار شود و پاسخ تمام سوالات خود را پیدا کنید. در واقع بازی موفق می‌شود با ترکیب همگون عناصر غافل‌گیری و تعلیق شما را تا انتها پای سیستم نگه دارد.

با شروع بازی، شما تعداد مشخصی از کاراکتر‌ها را ملاقات می‌کنید. تعداد این کاراکتر‌ها شاید از ۱۰ نفر نیز تجاوز نکند. با پیشرفت در بازی، داستان زندگی هر کدام از شخصیت‌ها، مشکلاتشان و حتی آرزوهای آن‌ها رفته رفته روشن می‌شود. برای مثال درمی‌یابید که چرا یک نویسنده‌ی داستان‌های جنایی تصمیم گرفته است تا پا به این سفر پرماجرا بگذارد یا قصه‌ی زندگی یک ویولونیست ناموفق را از زبان خودش می‌شنوید. در واقع سازندگان The Raven Remastered شیوه‌ی درستی را برای شخصیت‌پردازی در بازی خود انتخاب کرده‌اند و برخلاف بسیاری از بازی‌های داستان‌محور که شخصیت‌های متعدد و بی‌هویت را به درون داستان بازی پرتاب می‌کنند، سعی کرده‌اند تا به هر کدام از کاراکتر‌ها تا حدودی هویت ببخشند. در این میان نمی‌توان تاثیر صداگذاری فوق‌العاده‌ی شخصیت‌ها را نیز نادیده گرفت که  به باورپذیر کردن آن‌ها کمک زیادی کرده است.

هر چند The Raven Remastered در داستان‌گویی و شخصیت‌پردازی موفق عمل می‌کند اما نمی‌توان مشکلات فنی عدیده‌ی بازی را نادیده گرفت. عجیب این جاست که این مشکلات بیشتر در زمینه‌هایی دیده می‌شوند که سازندگان ادعای بهبود آن‌ها در نسخه‌ی ریمستر را داشته‌اند. یکی از این مشکلات، باگ‌های فراوان در انیمیشن کاراکترهاست. گاهی اوقات مشاهده می‌کنید کاراکتری که در حال قدم زدن از نقطه‌ی A به سمت نقطه‌ی B است ناگهان غیب شده و در نقطه‌ی B ظاهر می‌شود یا حتی در مواردی کاراکتر غیب شده و انیمیشن قدم زدن از A به B دوباره تکرار می‌شود. علاوه بر این، برخی افکت‌های نور نیز به شدت توی ذوق می‌زنند. برای مثال وقتی یک مشعل را در داخل قطار روشن می‌کنید افکت نور به حدی بد است که شاید سعی کنید هر چه زودتر قطار را ترک کنید.

متاسفانه معایب بازی تنها محدود به مشکلات فنی نمی‌شوند و می‌توان بدسلیقگی‌هایی را در طراحی انیمیشن کاراکترها و قرارگیری دوربین هنگام صحبت دو کاراکتر مشاهده کرد. وقتی مشغول به صحبت کردن با یک کاراکتر هستید، آن کاراکتر ممکن است یک انیمیشن مثل حرکت دست را بارها تکرار کند. علاوه بر این، گاهی اوقات جای دوربینی که نظاره‌گر صحبت بین دو شخصیت بازی است اصلا مناسب نیست. طبیعتا اگر قرار است دوربین هنگام صحبت کاملا ثابت باشد باید ما دو شخصیت را هم‌زمان در کادر ببینیم، اما این اصل ساده در بسیاری از موارد رعایت نمی‌شود. قطعا دوربین ثابتی که در تمام طول صحبت، یکی از کاراکتر‌ها را از پشت سر نمایش دهد هیچ توجیهی ندارد.

بازبینی تصویری

شخصیت اصلی بازی تشابه عجیبی با هرکول پوآرو در مجموعه‌ی تلویزیونی “پوآرو” دارد!

بخش عظیمی از بازی به صحبت‌ کردن با شخصیت‌های مختلف می‌گذرد

برای حل معماهای بازی باید اشیا مختلف را از گوشه و کنار محیط بازی جمع کنید

پس از روشن کردن مشعل در قطار افکت بد نور به شدت توی ذوق می‌زند

در بازی تعداد معدودی مینی‌گیم هم به چشم می‌خورند که اتفاقا خوب از آب درآمده‌اند

نکات مثبت

داستان قوی و درگیرکننده

شخصیت‌پردازی خوب

صداپیشگی فوق‌العاده شخصیت‌ها

معماهای منطقی و در خدمت داستان بازی

نکات منفی

مشکلات فنی و باگ‌های متعدد در انیمیشن کاراکترها و افکت‌های نور

طراحی بد برخی از انیمیشن‌ها

جای بد دوربین هنگام صحبت دو کاراکتر

سخن آخر

The Raven Remastered در روایت یک داستان قوی با تعداد زیادی غافلگیری موفق است. بازی سوالات زیادی در ذهن ایجاد کرده و شما را وسوسه می‌کند تا یافتن همه‌ی جواب‌ها دست از بازی نکشید. با این حال وجود باگ‌های متعدد و برخی مشکلات دیگر مانع از این می‌شوند تا آن را یک بازی فوق‌العاده بنامیم.

Verdict

The Raven Remastered is successful in telling a strong story with a lot of surprises. It raises many questions in your mind, and keeps you playing until finding all the answers. However, the bugs and some other problems prevent us calling it a great game.

Score: 7.5 – PC Version

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید