نگاهی دقیق به مسئله توان حرارتی AMD در لپ تاپ Acer Predator Helios 500

0
171
نگاهی دقیق به مسئله توان حرارتی AMD در لپ تاپ Acer Predator Helios 500

ایسر به تازگی لپ تاپ های مخصوص بازی و پرچمدار Acer Predator Helios 500 را معرفی کرده است؛ در وحله نخست، نوت بوک های Acer Predator Helios 500 با سخت افزارهای مبتنی بر اینتل و انویدیا معرفی شدند؛ نظیر کارت گرافیک GTX1070 و پردازنده Core i9-8950HK. اما پس از آن این شرکت که از شرکای تجاری نزدیک به AMD نیز به حساب می آید، یک پیکربندی دیگر را با سخت افزارهای AMD معرفی نمود که شامل کارت گرافیک و CPUهای آن بودند.

در بخش پردازش های گرافیکی، ACER از کارت گرافیک Radeon RX Vega 56 استفاده کرده است که به گفته AMD همان مدل دسکتاپ اما با کمی تغییر در بایوس است که در یک کارت MXM پیاده سازی شده است. این لپ تاپ در پیکربندی AMD دارای پردازنده نسل دومی Ryzen 7 2700 بوده و این پردازنده نیز دارای همان سیلیکون کلاس دسکتاپ است. نمایشگر ۱۷.۳ اینچی با دقت FHD و پشتیبانی از فرکانس ۱۴۴ هرتز به لطف فناوری FreeSync، از جمله دیگر قابلیت های آن به شمار می روند.

و اما مسئله ای که باعث نگرانی برخی از کاربران شده بود، وجود توان حرارتی (TDP) بالا در لپ تاپ های Acer Predator Helios 500 با پیکربندی AMD است. پردازنده دارای توان حرارتی ۶۵ وات است که از نمونه Core i9-8950HK بالاتر است. اما ایسر و ای ام دی توان حرارتی کارت گرافیک Radeon RX Vega 56 را با تغییر در فرکانس توربو، به ۱۲۰ وات کاهش داده اند. دمای ایجاد شده در نسخه دسکتاپ این محصول، برابر با ۲۱۰ وات است که در میانگین دامنه شاهد حداقل ۱۳۵ وات هستیم و در نهایت به سادگی به ۲۱۰ وات می رسد. اما تغییراتی که در بایوس گونه لپ تاپ روی داده است، توان حرارتی Radeon RX Vega 56 را در لپ تاپ Acer Predator Helios 500 به ۱۲۰ وات کاهش داده است.

با وجود آنکه هنوز شاهد توان حرارتی نسبتا بالایی هستیم، اما Acer Predator Helios 500 در پیکربندی AMD می تواند به وسیله خنک کننده های بادی به دفع حرارت ایجاد شده بپردازد و از این بابت نگرانی خاصی وجود ندارد؛ هر چند که در این پیکربندی استفاده از کول پد ها نیز توصیه می شود. اما کاهش توان حرارتی این کارت گرافیک می تواند موجب آسیب رساندن به پرفورمنس شود؟ با آزمایش های انجام گرفته مشخص شده است که در هر افتادگی یا کاهش فرکانس، با هر ۱۵ وات، تنها ۲% از پرفورمنس کارت گرافیک کاهش پیدا می کند. Acer Predator Helios 500 در پیکربندی AMD، با اختلاف ۱۰ فریم کمتر از پیکربندی اینتل-انویدیا (شامل کارت گرافیک GTX1070 و پردازنده Core i9-8950HK) ظاهر شده است که رقم مناسب و قابل قبولی است. در نتیجه درنده های هلیوس ۵۰۰ همچنان می توانند برای طرفداران AMD گزینه ای مناسب باشند که از عملکردی خوبی برخوردار است. اما Core i9-8950HK در کنار کارت گرافیک GTX1070 توان حرارتی در حدود ۱۰~۳۰ وات کمتر را با عملکرد بالاتری ارائه می دهند. شما کدام یک را انتخاب می کنید؟ آیا هنوز هم نگران وضعیت خنک کننده این محصول هستید؟ پس کالبدشکافی Helios 500 را از دست ندهید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید