کدام نسخه‌ی ویندوز۱۰ برای شما مناسب است؟

0
479
کدام نسخه‌ی ویندوز10
کدام نسخه‌ی ویندوز10
فروشگاه اینترنتی سورنا
فروشگاه اینترنتی سورنا

کدام نسخه‌ی ویندوز۱۰ برای شما مناسب است؟

کدام نسخه‌ی ویندوز10 برای شما مناسب است؟http://www.gnsorena.ir/
کدام نسخه‌ی ویندوز۱۰

مایکروسافت اعلام کرد که ویندوز۱۰ آخرین نسخه‌ی ویندوز خواهد بود، اما نگفت که قرار است فقط یک نسخه از ویندوز۱۰ منتشر شود. حال پس از دو سال، ویندوز۱۰ نزدیک به ده نسخه‌ی مختلف دارد. هسته‌ی همه‌ی آن‌ها یکی است اما هر نسخه قابلیت‌های متفاوتی دارد. 
اما چرا مایکروسافت تا این حد نسخه‌های متفاوت برای ویندوز۱۰ در نظر گرفته است و هرکدام از آن‌ها چه قابلیت‌هایی دارد؟

Windows 10 Home

ما با پایه‌ترین نسخه‌ی ویندوز۱۰ شروع می‌کنیم. اگر به یک فروشگاه بروید و یک لپ‌تاپ بخرید که ویندوز۱۰ دارد به احتمال خیلی زیاد روی آن Windows 10 Home نصب شده است. این نسخه تمام قابلیت‌هایی که به درد یک کاربر معمولی می‌خورد را در خود دارد. 
همه‌ی قابلیت‌های معروف ویندوز۱۰، از جمله کورتانا، استور، اتصال به ایکس‌باکس و پشتیبانی برای تبلت و قابلیت‌های لمسی را درخود دارد. اما این نسخه مانند نسخه‌ی Windows 10 Pro قابلیت‌های مبتنی بر تجارت را ندارد. 

Windows 10 Pro

Windows 10 Pro تمام قابلیت‌های ویندوز Home، به اضافه‌ی قابلیت‌های اضافی برای کاربران حرفه‌ای و تجاری را در خود دارد. تفاوت اصلی این نسخه در قابلیت اتصال دستگاه پرو به یک دامنه، پشتیبانی کدگذاری BitLocker و پشتیبانی برای قوانین گروهی برای ایجاد تغییرات در مقیاس شرکتی است. 
بیشتر کامپیوترهایی که در شرکت‌ها موجود هستند از پرو استفاده می‌کنند تا متخصصین فناوری اطلاعات آن‌ها بتوانند از ابزارهای مخصوص آن استفاده کنند. اما کسانی که به صورت حرفه‌ای از ویندوز استفاده می‌کنند نیز می‌توانند از پرو استفاده کنند. 

نسخه‌ی ویندوز۱۰ پرو گران‎تر است اما بیشتر کاربران معمولی به قابلیت‌های اضافی آن احتیاج نخواهند داشت. 
شما می‌توانید جایگزین‌های رایگان برای قابلیت‌هایی که تنها روی پرو یافت می‌شوند بیابید. برای مثال از TeamViewer به جای Remote Desktop استفاده کنید و یا می‌توانید به جای BitLocker از VeraCrypt استفاده کنید. درضمن هیچ کاربر معمولی ویندوزی نیست که نیاز داشته باشد در خانه کامپیوتر خود را به یک دامنه متصل کند. 

کدام نسخه‌ی ویندوز۱۰

Windows 10 S

یکی از نسخه‌های جدید ویندوز۱۰، ویندوز اس است که نسخه‌ی ساده شده‌ی این سیستم عامل است. اصلی‌ترین قابلیت آن این است که تنها می‌توانید از ویندوز استور اپلیکیشن دانلود کنید. در نتیجه این نسخه با نرم‌افزارهای قدیمی دسکتاپ کار نمی‌کند. مایکروسافت اج مرورگر پیش‌فرض آن است و شما نمی‌توانید موتور جست‌وجوی پیش‌فرض خود را از بینگ به چیز دیگری تغییر دهید. 

ویندوز۱۰ اس تنها به صورت از پیش نصب شده روی کامپیوترها قرار دارد که اکثراً کامپیوترهای مدل پایین ارزان قیمت هستند. مایکروسافت قصد دارد که ویندوز۱۰ اس را به بازار تحصیلی راه دهد. این نسخه به گونه‌ای رقیب کروم‌بوک است. 
در حالی که کاربران ویندوز۱۰ اس می‌توانند با پرداخت ۵۰ دلار نسخه‎ی خود را به ویندوز۱۰ پرو تغییر دهند اما اگر کاربر معمولی هستید نباید این کار را بکنید. ترکیب سخت‌افزار ارزان قیمت و اپلیکیشن‌های موجود محدوده کاری که می‌توانید با لپ‌تاپ خود بکنید را محدود می‌کند.

Windows 10 Enterprise

ویندوز ۱۰ Enterprise برای مصرف در تعداد بالا در شرکت‌ها طراحی شده و تنها با مجوز مایکروسافت فروخته می‌شود. برعکس ویندوز۷ نسخه‎ی Ultimate برای ویندوز۱۰ وجود ندارد تا همه‌ی قابلیت‌های شرکتی را برای کاربران خانگی فراهم کند.

اما مشکلی نیست، چرا که قابلیت‌های اضافی Enterprise تنها به درد شرکت‌ها می‌خورد. بزرگ‌ترین قابلیت آن DirectAccess است که به کارمندان خارجی این امکان را می‌دهد تا با استفاده از اتصالی که مشابه وی‌پی‌ان است و امنیت بالاتری دارد به شبکه‌ی داخلی شرکت خود متصل شوند. AppLocker به ادمین‌ها اجازه می‌دهند تا امکان دسترسی به بعضی از اپلیکیشن‌های خاص را مسدود کنند. در این نسخه شرکت‌ها می‌توانند نسخه ویندوز خود را طوری تنظیم کنند که تغییرات ویندوز۱۰ روی پروژه‌های آن‌ها تاثیر منفی نگذارد. 

Enterprise قابلیت‌های دیگری نیز دارد که به متخصصین فناوری اطلاعات اجازه می‌دهد ویندوز را با استانداردهای خودشان به صورت گسترده نصب کنند و یا انتقال دهند. در حالی که نسخه‌ی پرو برای شرکت‌های کوچک مناسب است، یک شرکت با هزاران کارمند می‌تواند با نسخه‌ی Enterprise در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرده و تنظیمات خود را به راحتی کنترل کند. 

کدام نسخه‌ی ویندوز۱۰

Windows 10 Education

نسخه‌ی Education ویندوز۱۰ همه‌ی قابلیت‌های مرتبط با همکاری نسخه‌ی Enterprise را دارد. همانطور که مایکروسافت توضیح می‌دهد این نسخه یک نسخه‌ی Enterprise است که قابلیت‌های مخصوص تحصیلات را در خود جای می‌دهد. در نسخه‌های قبلی کورتانا وجود نداشت، ولی در نسخه‌ی جدید این قابلیت نیز موجود است. 
در کنار تنظیمات پیش‌فرض، تنها تفاوت بزرگ نسخه‌ی Education این است که قیمت آن بسیار پایین‌تر از نسخه‌ی Enterprise است

. در نتیجه مدرسه‌ها با هزینه‌ی پایین‌تر نسخه‌ی قوی از ویندوز را دریافت می‌کنند که توسط آن بازی و محتوای نامناسب که دانش‌آموزان ممکن است به آن‌ها سر بزنند را مسدود می‌کند. 
در حالی که برای ارتقا به ویندوز ۱۰ Enterprise باید روی دستگاه خود ویندوز۱۰ پرو را نصب داشته باشید اما نسخه‌ی Education این مشکل را ندارد. یک کامپیوتر با ویندوز۱۰ Home می‌تواند ویندوز۱۰ Education را نصب کند که هزینه‌ها را برای مدارس پایین می‌آورد. 

Windows 10 Pro Education

این همه اسم شما را گیج کرده‌ است؟ ویندوز۱۰ Pro Education نام دو نسخه‌ی موجود را ترکیب کرده است تا اوضاع را هیجان‌انگیزتر کند. 
مانند ویندوز۱۰ Education این نسخه، نسخه‌ای متفاوت از ویندوز۱۰ پرو با چندتا از تنظیمات مخصوص محیط آموزشی است. 

بزرگ‌ترین تفاوت Pro Education با Education این است که نسخه قبلی به صورت پیش‌فرض روی دستگاه‌هایی که از طریق برنامه‌ی K-12 خریداری شده‌اند موجود است. در نتیجه مدارس مجبور نیستند خود را با مجوزهای مایکروسافت درگیر کنند تا یک کامپیوتر مخصوص تحصیلات بخرند. مدارس کوچک‌تر که کارمند فناوری اطلاعات ندارند یا نیاز به قابلیت‌های شرکتی ویندوز۱۰ Education ندارند می‌توانند با استفاده از قابلیت‌های مخصوص ویندوز۱۰ Pro Education سیستم‌های خود را کنترل کنند. 

هردو نسخه‌ی آموزشی ویندوز۱۰ شامل یک اپلیکیشن برای تنظیمات کامپیوتر مدارس دارد که به ادمین‌ها کمک می‌کند تا ویندوز را آنطور که باید تنظیم کنند. 
آن‌ها می‌توانند اپلیکیشن‌هایی که دارای نفخ نرم‌افزاری هستند را حذف کنند، به صورت خودکار کامپیوترها را به دامنه‌ی مدرسی متصل کنند و آپدیت‌های ویندوز را طوری تنظیم کنند که در ساعاتی که مدرسه باز است کامپیوتر به روز رسانی نشود. وقتی که کارمند فناوری اطلاعات روی یک کامپیوتر این کار را انجام داد می‌تواند اطلاعات را روی یک درایو فلش ریخته و آن را روی کامپیوترهای دیگر اجرا کنید. 

Windowns 10 Mobile

آیا می‌دانستید که ویندوزفون هنوز وجود دارد؟ 
نام آن به ویندوز ۱۰ موبایل تغییر کرده است. ویندوز فون ادامه‌ای از پروژه‌ی مایکروسافت برای اجرای یک سیستم عامل روی همه‌ی دستگاه‌هاست. این نسخه به شما اجازه می‌دهد تا به اپلیکیشن‌های جدید استور که روی ویندوز۱۰ دسکتاپ وجود دارد دسترسی داشته باشید. شما همچنین می‌توانید به قابلیت‌ کوانتینوم نیز که به شما اجازه می‌دهد از گوشی خود روی صفحات بزرگ استفاده کنید بهره ببرید. 

در حالی که این نسخه بسیار از ویندوز فون ۸.۱ بهتر است، ویندوز موبایل به هیچ وجه به پای اندروید و iOS نمی‌رسد. به دلیل نبود اپلیکیشن‌های خوب و برنامه‌ریزی قوی این نسخه از ویندوز به صورت خیلی محدود استفاده می‌شود. 

Windows 10 Mobile Enterprise

نسخه‌ی Enterprise ویندوز۱۰ موبایل تفاوت زیادی با نسخه‌ی معمولی ندارد. همانطور که انتظار می‌رود این نسخه قابلیت‌های مرتبط با تجارت را دارد. 
اگر آنقدر خوش‌شانس باشید که از ویندوز ۱۰ موبایل در محل کار خود استفاده کنید، این نسخه‌ای است که باید از آن استفاده کنید. 

Windows 10 IoT

مایکروسافت برای نسخه‌های قبلی نسخه‌ای سبک‎تر ساخته که نام آن Windows Embedded ساخته است. نسخه‌ی Windows XP Embedded یکی از محبوب‌ترین سیستم‌عامل‌هایی است که برای دستگاه‌هایی مانند ATMها، صندوق‌های پول‌شمار و غیره استفاده می‌شد ( و متاسفانه هنوز هم می‌شود). 

نسخه‌های Embedded ویندوز فقط اجزای مهم و اصلی را در خود دارد. حال نسخه‎ی قبلی ویندوز Windows Embedded به عنوان Windows IoT شناخته می‌شود. 
همانطور که می‌دانید اینترنت اشیا اتصال اینترنت را برای هر وسیله‌ که ما در زندگی روزانه از آن استفاده می‌کنیم فراهم کرده است. Windows 10 IoT می‌تواند روی دستگاه‌های کوچکی اجرا شود که قابلیت اتصال به اینترنت را دارند. 

مایکروسافت دو نسخه برای آن تنظیم کرده است: Windows 10 IoT Core و Windows 10 IoT Enterprise. دانلود Core رایگان است و می‌توانید آن را روی دستگاه‌هایی مانند رزبری‌پای نصب کنید. نسخه‌ی Enterprise مشابه Windows 10 Enterprise و درنتیجه قوی‌تر است. شرکت‌ها می‌توانند آن را روی روبات‌های صنعتی، پول‌شمارها و دیگر دستگاه‌های اینترنت اشیا نصب کنند. 

کدام نسخه‌ی ویندوز۱۰

Windows 10 Team

خانواده‌ی مایکروسافت سرفیس یک وایت برد تعاملی دارند که به آن‌ها Surface Hub گفته می‌شود. مانند دیگر تخته‌های هوشمند طوری طراحی شده که کارمندان یک شرکت بتوانند با یک‌دیگر در نقاط مختلف کنفرانس ویدئویی برگذار کنند. این نسخه از ویندوز۱۰ Windows 10 Team نام دارد. 

ویندوز۱۰ تیم مبتنی بر Enterprise است اما از آنجایی که به صورت یک وایت برد خیلی بزرگ طراحی شده است کمی متفاوت است. رابط کاربری آن یک صفحه نمایش لمسی بسیار بزرگ است. هرکسی می‌تواند به راحتی بدون لاگین به یک حساب کاربری ساده دسترسی داشته باشد. وقتی که یک جلسه تمام شد سیستم، فایل‌های محلی که به وان‌درایو منتقل نکرده‌اید حذف می‌کند. درضمن مانند ویندوز۱۰ اس روی این نسخه نمی‌توانید نسخه‌های قدیمی دسکتاپ را نصب کنید. 
تیم یک نسخه‎ی خاص از ویندوز۱۰ است که تنها روی یک دستگاه اجرا می‌شود. شاید شما هیچ‌گاه در زندگی به آن برنخورید. 

Windows 10 Pro for Workstations

از آنجایی که یازده نسخه‌ی بالا به نظر کافی نمی‌رسیدند، مایکروسافت یک نسخه‌ی دیگر ویندوز۱۰ معرفی کرد. نام این نسخه Pro for Workstations است و برای کامپیوترهای مدل‌بالا طراحی شده که حجم کار آن‌ها بالاست. 
قابلیت‌های جدید آن شامل سیستم فایل ارتجاعی، حافظه ماندگار، قابلیت انتقال فایل سریع و پشتیبانی سخت‌افزار پیشرفته است. 

این نسخه از ویندوز به صورتی طراحی شده که امکان استفاده از کامپیوتر را در تمام روز فراهم و ساده می‌کند. به گفته‌ی مایکروسافت این تغییرات باعث می‌شود که دیتا خراب نشود، انتقال آن در شبکه سریع‌تر باشد و از رم تا ۶ ترابایت استفاده می‌کند. 
Windows 10 Pro for Workstations در پاییز امسال به همراه آپدیت کریتور فال منتشر می‌شود. اگر در خانه یک کامپیوتر خیلی پیشرفته ندارید که تمام روز در حال کارکردن است، این نسخه تنها در شرکت‌ها کاربرد دارد. 

تعداد نسخه‌ها بیش از حد زیاد است؟ 

ما در این مقاله مهم‌ترین نسخه‌های ویندوز۱۰ را به شما معرفی کردیم. اما باز هم نسخه‌های بسیار زیاد دیگری در دنیا وجود دارد. 

برای مثال کامپیوترهایی که پردازنده‌ی آن‌ها Intel Clover Trail است نمی‌توانند آپدیت‌های کریتور را دریافت کنند، در نتیجه مایکروسافت برای این دستگاه‌ها تا سال ۲۰۲۳ به روز رسانی سالانه منتشر خواهد کرد. از آنجایی که به روز رسانی سالانه معمولی در سال ۲۰۱۸ متوقف خواهد شد یک نسخه جدید از ویندوز۱۰ ساخته خواهد شد. 
چه کسی می‌داند چند نسخه از ویندوز۱۰ جدید به وجود خواهد آمد؟ شاید مایکروسافت بعضی از آن‌ها را از رده خارج کند. خوشبختانه به عنوان یک کاربر خانگی فقط چند نسخه‌ی محدود به کار شما می‌آید. بقیه به شرکت‌ها مرتبط می‌شود. 

منبع: makeuseof
منبع : سایت فیسیت
کانال رسمی گیمنت سورنا
کدام نسخه‌ی ویندوز۱۰ کدام نسخه‌ی ویندوز۱۰ کدام نسخه‌ی ویندوز۱۰ کدام نسخه‌ی ویندوز۱۰ کدام نسخه‌ی ویندوز۱۰ کدام نسخه‌ی ویندوز۱۰ کدام نسخه‌ی ویندوز۱۰ کدام نسخه‌ی ویندوز۱۰ کدام نسخه‌ی ویندوز۱۰ کدام نسخه‌ی ویندوز۱۰ کدام نسخه‌ی ویندوز۱۰ کدام نسخه‌ی ویندوز۱۰ کدام نسخه‌ی ویندوز۱۰ کدام نسخه‌ی ویندوز۱۰ کدام نسخه‌ی ویندوز۱۰ کدام نسخه‌ی ویندوز۱۰
فروشگاه اینترنتی سورنا

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید