کدام ویندوز بهتر است؟ ۷، ۸.۱ یا ۱۰؟

0
391
فروشگاه اینترنتی سورنا

کدام ویندوز بهتر است؟ ۷، ۸.۱ یا ۱۰؟

کدام ویندوز بهتر است؟ ۳ سال پیش، یعنی وقتی که ما در حال بنچمارک گیری ویندوز ۸ بودیم، اشتیاق داشتیم تا مطمئن شویم این نسخه از ویندوز به خوبی نسخه ی قبل یعنی ویندوز ۷ است. چرا که ویندوز ۸ یک ارتقاء بزرگ از دوران ویندوز ویستای ۲۰۰۶ محسوب می شد.

در پایان، مشخص شد که ویندوز ۸ همتراز ویندوز ۷ است و گهگاه سریعتر؛ یا به عبارتی:

اگر بنچمارک ها را کنار بگذاریم، ویندوز ۸ خیلی جلایافته تر از ویندوز ۷ ظاهر شده، حتی اگر علاقه ای به صفحه ی استارت ندارید و برنامه ی شما مطلقا استفاده از دسکتاپ است. این نسخه از ویندوز برای استفاده های کلی روان تر و بنظر سریع تر است، چیزی که از نظر من قابل توجه ترین نکته در سیستم ضعیفِ Athlon II X4 ما بود.

در هر حال، این یک شروع عالیست. استیل مترو/مدرن حالا مجبور است هرطور شده خودش را بعنوان یک سیستم عاملِ کراس پلتفرم به دسکتاپ ها، لپ تاب ها و تبلت های ویندوزی تحمیل کند.

به صراحت از نظر من، صفحه ی استارتِ ‘مترو’ در آن زمان یک شکست بزرگ و تنها مشکل اساسی ویندوز ۸ بود. البته من با استفاده از برنامه Classic Shell (نرم افزار تغییر صفحه ی استارت به همان حالت سابقِ منوی استارت) از استفاده از این سیستم عامل لذت کامل را بردم.

خوش بختانه، مایکروسافت از اشتباهاتش در نسخه های قبل درس گرفته و حالا آنها را در ویندوز ۱۰، که ما فکر میکنیم تا به الان بهترین سیستم عامل مایکروسافت است تصحیح کرده. علت این انتخاب ما چیز های متفاوتی است، شاید بخاطر ظاهر بهبود یافته اش، قابلیت چند پلتفرمی اش و یا اصلا فقط شکل و شمایلش!

کدام ویندوز بهتر است؟ ۷، ۸.۱ یا ۱۰؟
کدام ویندوز بهتر است؟ ۷، ۸.۱ یا ۱۰؟

پس از ماه ها استفاده از نسخه بتا، بالاخره در روز انتشار ویندوز ۱۰ را نصب کردم و فکر می کردم با یک نسخه سریع و باثبات رو به رو شدم اما اینکه دقیقا چقدر سریع تر از ویندوز ۸.۱ یا ویندوز ۷ بود، مشخص نشد.

مشخصات سیستم های تست

برای تست هر سه سیستم عامل از یک نصب تازه ویندوز، تمام آپدیت ها بعلاوه ی نرم افزار های تست ما بر روی سه پیکربندی کاملا مشابه استفاده شده است.

  • پردازنده: Intel Core i5-4670K 3.4GHz-3.8GHz
  • مادربورد: Asrock Z97 Extreme6
  • حافظه رم: ۸GB DDR3-2400 RAM
  • کارت گرافیک: Nvidia GeForce GTX 980
  • هارد دیسک: Crucial MX200 1TB
  • منبع تغذیه: SilverStone Essential Gold 750w
  • سیستم عامل ها: Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 Pro 64-bit

عملکرد در اجرای بازی ها

بلندتر بهتر است
کدام ویندوز بهتر است؟ ۷، ۸.۱ یا ۱۰؟

بلندتر بهتر است

همان طور که انتظار می رفت، بنظر می آید وقتی صحبت از DirectX11 باشد، ویندوز ۱۰ یا مزیتی ندارد و یا افزایش خیلی کم دارد، حداقل در بازی بایوشاک.

بلندتر بهتر است
کدام ویندوز بهتر است؟ ۷، ۸.۱ یا ۱۰؟

بلندتر بهتر است

به طور تعجب برانگیزی در Metro Redux و با جی پی یو GTX 980، ویندوز ۱۰ با پردازش استوار و ثابتی همراه بود، اما این می تواند مشکلی از درایورها [در ویندوز ۸.۱ و ۷] باشد.

Gaming_03
کدام ویندوز بهتر است؟ ۷، ۸.۱ یا ۱۰؟

بلندتر بهتر است

ویندوز ۷ به ۸.۱ و ویندوز ۸.۱ به ۱۰ تشکیل دهنده های سیر تنزلی عملکرد Hitman Absolution هستند.

بلندتر بهتر است
کدام ویندوز بهتر است؟ ۷، ۸.۱ یا ۱۰؟

بلندتر بهتر است

لارا عدالت را بین هر سه سیستم عامل مایکروسافت رعایت کرده است.

Gaming_05
کدام ویندوز بهتر است؟ ۷، ۸.۱ یا ۱۰؟

بلندتر بهتر است

در آخر شاهد علاقه ی پرافیت به ویندوز ۱۰ باشید. ویندوز ۱۰ در هر دو رزولیشن خیلی خوب عمل کرده است.

 سریعتر؟ کند تر؟ بهتر؟

بعد از دیدن نتایج تقریبا یکسان در اکثر تست ها، از برنامه ها گرفته تا انکودینگ، تا ذخیره سازی و گیمینگ، هنوز هم تعبیر و تفسیر کردن تست ها کمی نامعقولانه و نادرست است، چرا که متغیر های زیادی از کنترل ما خارج بودند.

ما بار دیگر به به شما اطمینان میدهیم که هر سه سیستم عامل در شرایط یکسانی از جمله سخت افزار کاملا مشابه، نرم افزار های بنچمارک و روش یکسان ارزیابی شده اند. با این حال، ما نمیتوانیم تضمین کنیم که چیزی مثل درایو GPU تغییراتی در عملکرد ها ایجاد نکرد. علاوه بر این، تکنولوژی هایی از جمله قابلیت Intel’s Turbo boost میتواند بر دقت نتایج تاثیر بگذارد، گرچه ما همه ی تست ها را حداقل ۳ بار اجرا کردیم و متوسط چند تست را در اینجا قرار دادیم.

نسخه ی کوتاه شده ی نتیجه گیری این است که یک سیستم مجهز شده با سخت افزار های نیمه مدرن باید توانایی اجرای ویندوز ۷ یا ویندوز های جدیدتر را به حد کافی داشته باشد، و یا بیشتر. همان سخت افزاری که می تواند ویندوز ۷ را روان و بدون مشکل اجرا کند می تواند به ویندوز ۱۰ بدون هیچ مشکلی ابدا در عملکرد و کارایی ارتقا یابد.

در نسل های قبلی، وقتی یک ویندوز عرضه می شد به زمان احتیاج داشت تا حداقل از نظر عملکرد با نسخه های قبلی خود برابر شود. شاید آشکارترین مثال ممکن ارتقا از ویندوز اکس پی به ویستا باشد. البته این به درایورهای ناقص هم مربوط می شد و باید گفت که ویستا یک Resource Hog (برنامه ای که برای پردازش به منابع بسیار زیادی نیاز دارد) به تمام معنا بود!

در صورت بهبود بعضی جنبه های عملکردی ویندوز ۱۰ در ماه ها و سال آینده، ما به هیچ وجه تعجب زده نخواهیم شد. اما امروز مهمترین نکته این است که شما می توانید با خیال راحت ویندوز خودتان را آپدیت کند و مطمئن باشید در این پروسه هیچ کاراییِ سخت افزاری کاهش نخواهد یافت.

احتمال افزوده شدن مزایایی در عملکرد ویندوز ۱۰ در آینده وجود دارد، که ما فعلا نمی توانیم آنها را بسنجیم، و حتی وقتی که بتوانیم این کار را کنیم، مقایسه تغییرات جدید با نسخه های قبلی ویندوز منصفانه نیست، برای مثال DirectX12 که فقط ویندوز ۱۰ را پشتیبانی خواهد کرد.

بنچمارک به یک طرف، ویندوز ۱۰ یک سیستم عامل یکپارچه و قدرتمند بنظر می رسد، اگرچه تجربه ی من در ۷ سیستمی که ویندوز ۱۰ را در آن اجرا کردم خالی از مشکلات و اتفاقات ناگهانی نبود (شش سیستم از ویندوز ۸.۱ آپدیت شده اند). روند آپدیت به شکل تعجب آوری آسان و سریع است. برای مثال یکی از سیستم هایی که من به ویندوز ۱۰ آپدیت کردم دارای یک ترابایت پر از برنامه های نصب شده ی مختلف بود و با این حال ویندوز خیلی روان از ابتدا تا انتها آپدیت شد.

البته تا به الان چند مشکل جزئی دیده شده است. من هنوز این را عمیقا بررسی نکرده ام اما، کتابخانه های عکس و رسانه ی من با هزاران آیتم زمان زیادی را برای بارگذاری در ویندوز ۱۰ می گیرد در صورتی که در ویندوز ۸.۱ به سرعت بارگذاری می شد. این مشکل به طور واضح یک باگ است که باید رفع شود.

در بخش گیمینگ، من با لگ های عجیبی در Starcraft II مواجه شدم. این البته خیلی قابل توجه نبود اما مشکل دیگر، وقفه های ناگهانی در انجام دستورات و حرکت نقشه بود که چنین چیزی را در ویندوز ۸.۱ مشاهده نکرده بودم. این مشکل کافیست در یک بازی آنلاین رقابتی رخ دهد تا تمام امید ها به فنا رود!

بعد از یک جستجوی کوتاه در اینترنت یک مشکل اعصاب خورد کن بین چندین کاربر و البته چند منبع پیدا کردم و آن هم این بود که حذف کردن برنامه Xbox با روش های عادی امکان پذیر نبود – احتمالا به این دلیل که برنامه جزو هسته ی سیستم عامل است.

با وجود اینکه هیچ وقت از این برنامه استفاده نکرده ام و حتی اکانتی هم برای اجرای آن ندارم، به نظر آمد این مشکل من هم هست. خوشبختانه، برای Powershell یک فرمان وجود دارد تا به واسطه ی آن بتوان این برنامه را خاموش کرد. با خاموش کردن Windows Xbox لگ ها از بین رفتند و من توانستم همانند سابق Starcraft II را روان تجربه کنم. این یک کشف ناامید کننده بود، اما من خوشحالم که حل مشکلات با استفاده از کمک هایی از اینترنت نسبتا آسان است.

ترجمه شده از Techspot

منبع : سایت دنیای بازی

کانال رسمی گیمنت سورنا

کدام ویندوز بهتر است؟  کدام ویندوز بهتر است؟  کدام ویندوز بهتر است؟ کدام ویندوز بهتر است؟ کدام ویندوز بهتر است؟ کدام ویندوز بهتر است؟ کدام ویندوز بهتر است؟ 
فروشگاه اینترنتی سورنا

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید