۱۰ علامت که نشان‌ می‌دهد سیستم شما به ویروس آلوده است

0
69

۱۰ علامت که نشان‌ می‌دهد سیستم شما به ویروس آلوده است

10 علامت که نشان‌ می‌دهد سیستم شما به ویروس آلوده استhttp://www.gnsorena.ir/

یکی از بدترین اتفاقاتی که برای یک سیستم کامپیوتری ممکن است بیافتد ویروسی شدن آن است. اما ویروسی شدن کامپیوتری با علامت‌هایی همراه است. به همین دلیل قصد داریم در این مقاله علائمی‌ که نشان‌ می‌دهد سیستم شما به ویروس آلوده شده است را معرفی کنیم.

اشکالاتی در مرورگر

یکی از مهم‌ترین نشانه‌های ویروسی شدن کامپیوتر ایجاد اشکالاتی در مرورگر است. امروزه از pop-upها بیشتر برای اهداف تبلیغاتی استفاده می‌شود. اما نمایش pop-up در صورتی که مرورگر باز نباشد، اصلا نشانه خوبی نیست. بسیار از این دست pop-upها برای آنتی ویروس‌های تقلبی هستند و یا اینکه هشدار‌ می‌دهند که سیستم در معرض خطر قرار دارد.

مسئله دیگر در مورد مرورگرها به نوار ابزار (Toolbar) برمی‌گردد. در صورتی که در مرورگر خود با نوار ابزاری مواجه شدید که شما آن را نصب نکرده‌‌اید، به احتمال زیاد پای یک ویروس در میان است.

بعلاوه در اغلب مرورگرها‌ می‌توانید عبارت مورد نظر خود را در نوار آدرس تایپ کنید، در این حالت مرورگر به صورت پیش‌فرض جستجو را از طریق گوگل انجام‌ می‌دهد. اگر یکباره متوجه شدید که موتور جستجوی پیش‌فرض بدون دخالت شما تغییر کرده است و یا اینکه نتایج جستجو نمایش داده شده با قبل متفاوت است و غیر معمول به نظر‌ می‌رسد به احتمال قوی سیستم شما به ویروس آلوده شده است.

غیرفعال شدن آنتی ویروس

یکی از راه‌های ورود ناشناس به سیستم، از کار انداختن سیستم امنیتی است، کاری که خیلی از ویروس‌ها انجام‌ می‌دهند. بسیاری از نمونه‌های بدافزارها قادر هستند آنتی ویروس سیستم را غیرفعال کنند. بنابراین در صورتی که بدون خواست شما آنتی ویروس سیستم غیرفعال شده باشد و یا اینکه نتوانید آن را آپدیت کنید، مطمئن باشید که سیستم شما دچار ویروس شده است.

کاهش سرعت کامپیوتر

یکی از نشانه‌های ویروسی شدن کامپیوتر کاهش سرعت کامپیوتر در طول زمان است که البته با گذشت زمان دلایل زیادی مانند خوب کار نکردن سخت‌افزارها و یا اشغال بی‌دلیل فضا توسط برخی نرم افزاها مانند کروم،‌ می‌تواند باعث این مشکل شود. که دلایل کند شدن سرعت سیستم و ترفندهای افزایش سرعت ویندوز را‌ می‌توانید از این لینک بخوانید.

اگر تمام موارد ذکر شده را چک کردید و همه به درستی کار‌ می‌کردند اما هنوز هم سرعت کامپیوتر شما پایین بود، این مسئله نشان‌ می‌دهد که کامپیوتر شما به بدافزار آلوده شده است. زیرا بدافزارها‌ می‌توانند در پس زمینه کامپیوتر، برنامه‌ها و سرویس‌هایی را اجرا کنند که منابع سیستم را بی دلیل به کار گرفته و باعث کاهش سرعت آن‌ شوند و تاثیرات منفی چشمگیری روی عملکرد سیستم‌ بگذارند.

ناپدید شدن فایل‌ها

از جمله نشانه‌های مهم دیگر ویروسی شدن کامپیوتر به ناپدید شدن فایل‌ها می‌توان اشاره کرد. در این سال‌ها تعداد باج افزارهای کامپیوتری به شدت افزایش یافته است. در واقع باج افزار فایل‌های کامپیوتر قربانی را رمزگذاری کرده و آن‌ها را از دسترس خارج‌ می‌کند. تنها در صورتی فایل‌های کاربر دوباره قابل استفاده‌ می‌شوند که در مدت زمان تعیین شده، قربانی مبلغ درخواست شده را به باج افزار بپردازد. در چنین شرایطی باج افزار برای جلوگیری از رد یابی شدن معمولا پول دیجیتالی مانند بیت کوین درخواست‌ می‌کند. اما حتی با پرداخت پول باز هم هیچ تعهدی برای بازگردانی فایل‌ها وجود ندارد.

از آنجایی که مدت زمان بین آلوده شدن کامپیوتر به باج افزار و رمزگذاری فایل‌ها بسیار کم است، بهترین راه حل ممکن تهیه دائمی ‌backup از فایل‌هاست.

مشکل وصل شدن به اینترنت

اگر با مشکل وصل شدن به اینترنت مواجه هستید و مدام با خطای مشکل اتصال به اینترنت روبه رو‌ می‌شوید در برخی موارد این مسئله نشان‌ از ویروسی شدن کامپیوتر شما دارد.

اما شاید سوال پیش بیاید که چرا ویروس باید دسترسی به اینترنت را قطع کند؟ در واقع برخی بدافزارها وارد تنظیمات شبکه کامپیوتر می‌شوند و با اضافه کردن یک پروکسی و قطع دسترسی سیستم به اینترنت، از دانلود ابزارهای حذف بدافزار جلوگیری‌ می‌کند.

بهترین راه حل برای خلاص شدن از شر این نوع بدافزارها، دانلود یک نرم افزار حذف بدافزار مانند Malwarebytes روی یک سیستم دیگر و انتقال آن به سیستم آلوده از طریق USB است.

هنگ کردن مداوم برنامه‌ها

انواع نرم افزارها و برنامه‌ها ممکن است به دلایل مختلفی هنگ کنند که گاهی‌اوقات هیچ ارتباطی به بدافزار و ویروس ندارد و با انواع راه‌های ساده می‌توان برنامه را خاتمه داد و دوباره و بدون مشکل آن را اجرا کرد. اما اگر روش‌های معمول حل این مشکل کارساز نبود، احتمالا پای یک ویروس درمیان است.

اگر چندین مرتبه با صفحه آبی رنگی در ویندوز مواجه شدید که به صفحه مرگ (Blue Screen of Death) معروف است، کد خطایی که نمایش داده می‌شود را یادداشت کنید سپس با توجه به کد خطا به دنبال دلیل آن بگردید. بیشتر مواقع این صفحه آبی مرگ به دلیل مشکلات سخت‌افزاری نمایش داده می‌شود. اما در صورتی که با توجه به کد خطا به هیچ نتیجه‌ای نرسیدید، می‌توانید مطمئن شوید که کامپیوتر شما به ویروس آلوده شده است.

برنامه‌های جدید و ناخواسته نصب شده‌اند

اگر در بین برنامه‌های نصب شده در سیستم خود شاهد برنامه‌هایی بودید که شما آن‌ها را نصب نکرده اید این احتمال وجود دارد که کامپیوتر شما به ویروس آلوده شده باشد.

اگرچه آنتی ویروس به صورت پیش‌فرض این دسته از برنامه‌ها را که به PUPs معروف هستند، تشخیص داده و به کاربر هشدار می‌دهد که برنامه‌هایی از این دست روی سیستم او نصب شده‌اند اما اگر هشداری دریافت نکرده‌اید، به‌صورت دستی سیستم خود را اسکن کنید.

اگر حتی با اسکن دستی سیستم هم هیچ‌چیز یافت نشد، سپس یک جستجوی اینترنتی انجام دهید تا ببینید که آیا کس دیگری هم برنامه‌های مورد نظر شما را به عنوان PUPs گزارش داده است یا نه.

نمی‌توانید به ویندوز utilities دسترسی داشته باشید

هر گاه مشکلی در سیستم پیش می‌آید اولین راه‌حلی که به نظر همه ما می‌رسد استفاده از Task Manager است که با فشردن همزمان سه کلید Ctrl، Alt و Del و انتخاب Task Manager می‌توان این برنامه را اجرا کرد. برای دسترسی به task Manager روش دیگری هم وجود دارد، می‌توانید روی نوار ابزار راست کلیک کرده و گزینه start Task Manager را انتخاب کنید. اما درصورتی که با فشردن این دکمه‌ها و یا استفاده از روش دوم نتوانستید به Task Manager دسترسی داشته باشید، به احتمال قوی کامپیوتر شما به ویروس آلوده شده است.

بعلاوه در صورتی که نتوانستید به control Panel سیستم و CMD دسترسی داشته باشید به این معناست که چیزی جلو دسترسی شما به این برنامه‌های کمکی را گرفته است و احتمالا پای یک ویروس درمیان است.

هارد سیستم از کنترل خارج شده است

یکی از مهمترین نشانه‌های ویروسی شدن کامپیوتر به‌ هارد برمی‌گردد. فرض کنید تا هفته گذشته‌ هارد شما دارای ۳۰ گیگ فضای خالی بوده است اما حالا فضای خالی آن به ۵ گیگ رسیده است، بدون اینکه هیچ نرم‌افزاری روی سیستمتان نصب کرده و یا اینکه هیچ فایلی حجیمی ‌را دانلود کرده باشید. پس چرا بی‌دلیل فضای‌هارد اشغال شده است؟ در چنین شرایطی می‌توان احتمال داد که یک بدافزار سیستم را آلوده کرده است و فایل‌هایی را دانلود و روی‌ هارد ذخیره می‌کند.

یکی دیگر از علائم آلوده بودن سیستم به ویروس یا بدافزار، فعالیت بی دلیل سخت‌افزار کامپیوتر است. در‌صورتی‌که هیچ نرم‌افزار یا برنامه‌ای را اجرا نکرده‌اید و از هیچ فایلی هم استفاده نمی‌کنید اما ‌هارد سیستم درگیر فعالیت است می‌توان نتیجه گرفت که کامپیوتر شما به ویروس آلوده شده است.

ارسال spam از طریق حساب ایمیل شما

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که دوستان و مخاطبینتان از ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی توسط شما گلایه کرده باشند اما شما هیچ‌وقت چنین ایمیل‌هایی را ارسال نکرده باشید. در چنین شرایطی احتمالا کامپیوتر شما به ویروسی آلوده شده است که دقیقا برای همین موضوع طراحی شده است، بمباران مخاطبین شما با ایمیل‌های تبلیغاتی!

مسلما مخاطبین هر کس به او اعتماد دارند و ایمیل‌های ارسالی از طریق او را با احتمال بیشتری باز می‌کنند به همین دلیل این روش کاملا کاربردی است.

منبع : سایت فیسیت
کانال رسمی گیمنت سورنا

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید