Dolby Vision دالبی ویژن و تاثیر آن در بازی‌های کامپیوتری

0
263
Dolby Vision دالبی ویژن و تاثیر آن در بازی‌های کامپیوتری
Dolby Vision دالبی ویژن و تاثیر آن در بازی‌های کامپیوتری
فروشگاه اینترنتی سورنا
فروشگاه اینترنتی سورنا

Dolby Vision دالبی ویژن و تاثیر آن در بازی‌های کامپیوتری. متادیتای HDR به تلویزیون می گوید که چگونه یک تصویر را رندر میکند، مثلا اینکه روشنایی آن چقدر باشد. در فرمت HDR10، حداکثر روشنایی نمایشگر بسیار با ارزش است. Dolby Vision بوسیله‌ی متادیتای متغیر می‌تواند فریم به فریم تصویر را بالاترین روشنایی رندر کند. این باعث می‌شود که تولیدکنندگان محتوا کنترل بیشتری بر محتوایی که به تصویر کشیده می‌شود داشته باشند.

دالبی ویژن و تاثیر آن در بازی‌های کامپیوتری موضوعی بسیار گسترده است،Dolby Vision مزایای دیگری نیز دارد. مثلا حداکثر روشنایی ۴۰۰۰ نیت (در مقابل ۱۰۰۰ نیت در HDR10) و همچنین ویدیوی ۱۲ بیت از این قبیل مزایا می‌باشند. در حال حاضر، هیچ نمایشگری نمی تواند روشنایی ۴۰۰۰ نیت و ویدیوی ۱۲ بیتی را ارائه دهد، بنابراین زمینه برای ورود نسل بعدی فناوری تلویزیون آماده است. دالبی قصد دارد مزایای فرمت HDR خود را از طریق Dolby Vision را به بازی‌ها اضافه کند. البته برای گیمرها، چیزی فراتر از رنگ های بیشتر و گستره دینامیکی وسیع‌تر روی نمایشگر است. Dolby Vision همچنین قصد بر حل مشکل مداوم کالیبراسیون HDR برای بازی ها را دارد.

Dolby Vision دالبی ویژن و تاثیر آن در بازی‌های کامپیوتری
Dolby Vision دالبی ویژن و تاثیر آن در بازی‌های کامپیوتری

کمپانی دالبی این وعده را به گیمرها داده است که “دیگر می‌توانند با تنظیمات دستی صفحه نمایشگر خداحافظی کنند” چون در حین بازی، بازی‌ها بطور خودکار بر روی نمایشگر Dolby Vision شما قرار می‌گیرند، بنابراین همیشه تصویر کامل را مشاهده می‌کنید.

از آنجاکه استاندارد سازی کمی بین بازی‌هاوجود دارد، گیمرها همیشه با HDR مشکل داشته‌اند. فرمت HDR Gaming Interest Group (HGIG) دقیقاً به همین دلیل تشکیل شده است، اما بازی‌های کمی از حالت HGIG طراحی شده پشتیبانی می کنند. بازی هایی که از این فرمت پشتیبانی می‌کنند نیز به کالیبراسیون و نمایشگر مجهز به HGIG نیاز دارند.

دالبی ویژن به عنوان یک واسطه عمل می کند، به شما اطمینان می دهد که محتوا به همان شکلی که سازنده در نظر داشت به تصویر کشیده شود.

آنچه برای لذت بردن از بازی دالبی ویژن نیاز دارید

در حال حاضر Dolby Vision برای بازی ها، هنوز در فاز بتای تست شدن در پلتفرم Xbox است. در حال حاضر کنسول های ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس تنها کنسول هایی هستند که از این فرمت پشتیبانی می کنند. سونی هنوز به پشتیبانی از دالبی ویژن در بازی‌های PlayStation 5 نکرده است. هرچند سونی میتواند با یک بروز‌رسانی Dolby Vision را روی پلتفرم خود قرار دهد، اما هنوز هیچ برنامه ای برای آن ندارد.

برای لذت بردن از Dolby Vision دربازی‌ها ، به یک کنسول سری ایکس یا اس و تلویزیون یا مانیتور که از دالبی ویژن پشتیبانی کند نیاز دارید. مایکروسافت هنوز چیزی مبنی بر آمدن این فرمت برای ویندوز نگفته است، بنابراین گِیمرهای PC همچنان باید با کامپیوترهای شخصی HDR10 و HGIG کنار بیایند.

با شروع کار دالبی ویژن، مشکلات اولیه ظاهر شد. در حالیکه این فرمت به لحاظ تئوری با نمایشگرهای مجهز به HDMI 2.1 (در رزولوشن ۴K و نرخ ۱۲۰ هرتز) سازگار است، بسیاری از مدل ها (از جمله آخرین مدل OLED های ال جی) فقط از رزولوشن ۴K در ۶۰ هرتز پشتیبانی می کنند.

Dolby Vision دالبی ویژن و تاثیر آن در بازی‌های کامپیوتری
Dolby Vision دالبی ویژن و تاثیر آن در بازی‌های کامپیوتری

گزارش‌ها حاکی از آن هستند که ال جی در حال کار بر روی یک پچ برای مدل‌های جدید تلویزیون این شرکت مانند C1 و G1 از ماه می ۲۰۲۱ است.

امیدواریم که ال‌جی این بروزرسانی را برای مدل‌‌های قدیمی‌تر هم ارائه دهد.

باتوجه به اینکه تراشه‌ی مدیا تک در برخی از تلویزیون‌‌های مجهز به دالبی ویژن( مانند مدل‌‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۰ سونی) بکار رفته است، بازی با فرکانس ۱۲۰ هرتز با رزولوشن ۴K در این مدل‌ه امکان پذیر نخواهد بود چون فعال کردن دالبی ویژن به غیر فعال شدن نرخ ۱۲۰ هرتز منجر خواهد شد. اگرچه که همچنان می‌توانید، با استفاده از فرمت HDR10 بازی ها را با رزولوشن ۴K با ۱۲۰ هرتز فعال کنید.

متأسفانه ، دارندگان تلویزیون سامسونگ نمی توانند از Dolby Vision برای بازی استفاده کنند زیرا غول فناوری کره جنوبی این فرمت را در هیچ یک از نمایشگرهایش پشتیبانی نمی کند.

آیا تلویزیون شما با Dolby Vision سازگار است

با استفاده از تنظیمات Xbox می توانید بررسی کنید که آیا تلویزیون شما برای بازی با Dolby Vision سازگار است یا خیر. کنسول خود را روشن کرده و دکمه Xbox را فشار دهید تا راهنمای آن نشان داده شود. با استفاده از دکمه های (LB و RB) وارد بخش “Profile & system” بروید. به سمت پایین اسکرول کنیدو وارد تنظیمات شوید سپس TV & display options را انتخاب کنید.

در مرحله بعد، “جزئیات تلویزیون ۴K” را انتخاب کنید تا Xbox نشان دهد که چه حالت‌هایی توسط تلویزیون شما پشتیبانی می‌شوند. اگر در صفحه نمایش تمام تیک‌های سبز موجود بود، می توانید بلافاصله ۱۲۰ هرتز را فعال کنید. از فهرست خارج شوید، سپس “Refresh Rate” را انتخاب کنید و اگر قبلاً این کار را نکرده اید، آن را روی “۱۲۰” هرتز تنظیم کنید.

Dolby Vision دالبی ویژن و تاثیر آن در بازی‌های کامپیوتری
Dolby Vision دالبی ویژن و تاثیر آن در بازی‌های کامپیوتری

کدام بازی ها از دالبی ویژن پشتیبانی می کنند؟

در حالی که برنامه‌ی Xbox Insiders هنوز در حال کشف Dolby Vision هستند، برخی اظهار داشته اند که این فناوری می تواند برای تمام بازی های Xbox عرضه شود. مشخص نیست که آیا این یک بهبود نسبت به استفاده از HDR10 با تقویت کننده Auto-HDR به حساب می‌آید یا نه.

برای رسیدن به بهترین نتیجه، بازی ها باید توسط Dolby Vision بهینه شوند. این تکنولوژی با بازی هایی نظیر Gear 5 و Halo: The Master Chief Collection و Wreckfest سازگار است.

TechRadar گزارش می دهد که بازی هایی که به صورت پیش فرض از این تکنولوژی پشتیبانی می‌کنند نتایج بهتری را ارائه خواهند داد. این یعنی بازی‌هایی که توسط دالبی ویژن بهینه شدند بهترین نتیجه را خواهند داشت. از آنجایی که بسیاری از جعبه های بازی و توضیحات فروشگاه های دیجیتال اکنون نشانگرهایی برای پشتیبانی از HDR10 و Dolby Atmos دارند، انتظار می رود که دالبی ویژن خیلی زود در جعبه ها و لیست های بازار دیده شود.

همچنین لازم به ذکر است که فعال کردن پشتیبانی از ۱۲۰Hz در Xbox، بدان معنا نیست که همه بازی ها به طور پیش فرض از آن استفاده خواهند کرد. بسیاری از بازی هایی که از حالت های ۱۲۰ هرتز پشتیبانی می کنند در قسمت تنظیمات یک سوییچ دارند. اغلب این تنظیمات، حالت Performance یا frame rate نام می‌گیرند.

Dolby Vision دالبی ویژن و تاثیر آن در بازی‌های کامپیوتری
Dolby Vision دالبی ویژن و تاثیر آن در بازی‌های کامپیوتری

آینده‌ی بازی های HDR

با اینکه پشتیبانی از HDR در نسل قبلی کنسول ها نظیر پلی استیشن ۴ و ایکس باکس One وجود داشت، پیاده سازی آن مطابق با انتظارات پیش نرفت. همانطور کهبالاتر هم توضیح دادیم دالبی ویژن و تاثیر آن در بازی‌های کامپیوتری موضوعی بسیار گسترده است. امیداوریم که دالبی ویژن یک استاندارد جدید برای بازی ها ایجاد کند.

Dolby Vision دالبی ویژن و تاثیر آن در بازی‌های کامپیوتری Dolby Vision دالبی ویژن و تاثیر آن در بازی‌های کامپیوتری Dolby Vision دالبی ویژن و تاثیر آن در بازی‌های کامپیوتری Dolby Vision دالبی ویژن و تاثیر آن در بازی‌های کامپیوتری Dolby Vision دالبی ویژن و تاثیر آن در بازی‌های کامپیوتری Dolby Vision دالبی ویژن و تاثیر آن در بازی‌های کامپیوتری Dolby Vision دالبی ویژن و تاثیر آن در بازی‌های کامپیوتری Dolby Vision دالبی ویژن و تاثیر آن در بازی‌های کامپیوتری Dolby Vision دالبی ویژن و تاثیر آن در بازی‌های کامپیوتری
فروشگاه اینترنتی سورنا

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید