بهترین پردازنده‌های گیمینگ سال ۲۰۱۹ تا به اینجا

0
363

این روزها اگر شما به دنبال جمع کردن قطعات برای سیستم گیمینگ باشید پیدا کردن پردازنده‌های گیمینگ مناسب بدون هیچ بحث یکی از مهم‌ترین بحث‌هاست، درست به اندازه اهمیت کارت گرافیک. پردازشگر شما به عنوان مغز سیستم گیمینگ شما عمل می‌کند و دستورالعمل‌های مختلف را به تک تک قطعات سیستم ارسال می‌کند. برای گیمرها انتخاب بهترین پردازنده گیمینگ می‌تواند دنیایی از تفاوت را رغم بزند.

اما شما چطور می‌توانید بهترین پردازنده را پیدا کنید؟ براساس تعداد هسته یا سرعت کلاک.. پارامترهای بیشتری برای انتخاب وجود دارند. درست مانند همیشه ابتدا باید مشخص کنید به چه چیزی نیاز دارید و بودجه‌تان چه مقدار است. اگر به دنبال عملکرد تک هسته‌ای قوی هستید اینتل احتمالا بهترین انتخاب برای شماست. با این حال پردازنده‌های AMD قیمت‌های خوبی را در ازای عملکرد چندهسته‌ای بسیار عالی در اختیار شما قرار می‌دهند.

اگر به دنبال بهترین پردازنده بازار می‌گردید می‌توانید نگاهی به Intel Core i9-9900K بیاندازید اما بدون شک حساب بانکیتان خالی خواهد شد. قصد دارید کمی پول خود را ذخیره کنید اما همچنان عملکرد گیمینگ فوق‌العاده‌ای را تجربه کنید، AMD Ryzen 5 2600X بهترین گزینه است. حتی اگر پول بسیار کمی در اختیار دارید می‌توانید Intel Pentium G4560 عملکرد بدی را ارائه نمی‌دهد.

به‌نظر کار طاقت فرسایی باشد و واقعا نیز هست؛ به همین علت ما در اینجا برای شما بهترین پردازنده‌های گیمینگ را لیست کرده‌ایم تا شما زمان کمتری را صرف خرید و زمان بیشتری را صرف گیمینگ کنید.

بهترین پردازنده‌های گیمینگ سال 2019 تا به اینجا

۱.Intel Core i9-9900K

10. سریع‌ترین پردازنده برای گیمینگ، استریم و غیره

تعداد هسته تعداد رشته (تِرِد) کلاک پایه کلاک توربو کلاک توربو حافظه کش سطح ۳ (L3) توان مصرفی تعداد خطوط PCI Express قیمت

در بازار ایران

۸ ۱۶ ۳.۶GHz ۵.۰GHz بله ۱۶MB ۹۵W ۱۶ ۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان

+سریع‌ترین پردازنده برای گیمینگ

+تعداد هسته زیاد برای امور مختلف

-قابلیت اورکلاک محدود

-نیاز به خنک کننده جداگانه و قوی

بهترین پردازنده می‌تواند به معنای خیلی چیزها باشد. برای مصرف گیمینگ پردازنده Core i9-9900K بیش از حد نیاز است مگر اینکه سیستم بسیار فوق‌العاده‌ای با یک کارت گرافیک سطح بالا در اختیار داشته باشید. برای آنهایی که کارهایی بیشتر از گیمینگ انجام می‌دهند اما ۹۹۰۰K از هر نظری عملکرد شاهانه‌ای را ارائه می‌دهد و در حال حاضر سریع‌تری پردازنده رده مصرف کننده تحت پلتفرم LGA1151 است.

Core i9-9900K تعداد هسته بالایی مانند i9-7980XE یا Threadripper 2990WX ندارد اما بالاترین سرعت کلاک ممکن در بین تمام پردازنده‌های حال حاضر را به علاوه عملکرد بی‌نظیر به ازای هر هسته برایتان فراهم می‌کند. اگر همراه آن یک مادربرد قدرتمند نیز تهیه کنید می‌توانید شاهد کلاک پایه ۴.۷ گیگاهرتز باشید که در بار کاری بالا به ۵.۰ گیگاهرتز می‌رسد.

البته که شما نیاز دارید از خنک کننده خودتان استفاده کنید یا حداقل یکی تهیه کنید، اینتل با هیچکدام از پردازنده‌های سری K و سری X کولری عرضه نمی‌کند. i9-9900K مصرف بسیار بالایی دارد و گرمای تولید شده توسط آن نیز نسبت به نسل گذشته به لطف هسته‌های اضافه بالاتر است. حتی اگر قصد اورکلاک را ندارید بهتر است قید کولرهای بادی را بزنید و از راه حل آبی استفاده کنید، چیزی مانند خنک کننده آبی NZXT Kraken X62.

بهترین پردازنده‌های گیمینگ سال 2019 تا به اینجا

۲.Intel Core i7-9700K

9. عملکرد گیمینگ عالی با قیمتی کمتر

تعداد هسته تعداد رشته (تِرِد) کلاک پایه کلاک توربو قابلیت اورکلاک حافظه کش سطح ۳ (L3) توان مصرفی تعداد خطوط PCI Express قیمت

در بازار ایران

۸ ۸ ۳.۶GHz ۴.۹GHz بله ۱۲MB ۹۵W ۱۶ ۷ میلیون تومان

+عملکرد عالی در گیمینگ

+هشت هسته قدرتمند

-عدم وجود قابلیت Hyper-Threading

-اورکلاک محدود

Intel Core i7-9700K نمونه جالبی بعد از ۹۹۰۰K است. با تعداد هسته مشابه و سرعت کلاک نزدیک به یکدیگر. همراه شدن آن با یک چیپست Z390 کلاک توربو تمام هسته در بازی‌ها را روی ۴.۶ تا ۴.۷ گیگاهرتز قرار می‌دهد. رقابت تنگاتنگی با مدل Core i9 دارد اما ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار ارزان‌تر است، بخاطر اینکه برای اولین بار اینتل تصمیم گرفته یک پردازنده از سری Core i7 را بدون فناوری Hyper-Threading عرضه کند.

این مدل توازنی میان قیمت، عملکرد و قابلیت‌ها برقرار کرده. در مقایسه با Core i7-8700K در حدود ۳۳ درصد هسته بیشتر در اختیار دارد که مستقیما با عملکرد چندهسته‌ای بهتر در ارتباط است. Hyper-Threading روی کاغذ تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد عملکرد بهتری را به همراه دارد، نبود آن نیز به معنای خنک‌تر بودن i7-9700K نسبت به Core i9 است و شما می‌توانید از یک کولر بادی خوب برای پایین نگه داشتن دما استفاده کنید.

اگر شما اهل استریم، ادیت ویدیو یا هر نوع تولید محتوای دیگری هستید، انتخاب ۹۹۰۰K منطقی است اما اگر تنها اولویت شما گیمینگ باشد یک پردازنده هشت هسته‌ای کافی لیک با کلاک نزدیک به ۵ گیگاهرتز کاملا مناسب است.

بهترین پردازنده‌های گیمینگ سال 2019 تا به اینجا

۳.Intel Core i7-8700K

8. پرچمدار نسل قبل هنوز یک انتخاب عالیست

تعداد هسته تعداد رشته (تِرِد) کلاک پایه کلاک توربو قابلیت اورکلاک حافظه کش سطح ۳ (L3) توان مصرفی تعداد خطوط PCI Express قیمت

در بازار ایران

۶ ۱۲ ۳.۷GHz ۴.۷GHz بله ۱۲MB ۹۵W ۱۶ ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان

+سریع‌ترین پردازنده برای گیمینگ

+تعداد هسته زیاد برای امور دیگر

-قابلیت اورکلاک محدود

-نیاز به خنک کننده جداگانه و قوی

پرچمدار سال گذشته، Core i7-8700K همچنان عملکرد عالی را از خود نشان می‌دهد و می‌تواند در کلاک ۵ گیگاهرتز با یک خنک کننده خوب برای شما فعالیت کند. همچنین قیمت پایین‌تری از پردازنده‌های بالا دارد حداقل در این زمان، و البته روی مادربردهای یکسان کار می‌کنند. فاصله بسیار کمی بین این مدل و ۹۷۰۰K وجود دارد (Core i7-8086K با موجودی محدود تا به حال به اتمام رسیده است) ولی ۸۷۰۰K نزدیک به ۵۰ دلار ارزان‌تر است.

البته چند نکته منفی نیز وجود دارند، در حقیقت i7-8700K فقط از لحاظ نرم‌افزاری در برابر حملات Meltdown، Spectre و Foreshadow مقاومت می‌کند و از سمت سخت‌افزار بسیار آسیب پذیر است. همچنین شما نیاز به کولر جداگانه دارد اما برخلاف نسل نهم پردازنده‌های اینتل، اینجا خبری از IHS لحیم شده نیست. اگر قصد اورکلاک طولانی مدت را دارید بهتر است پردازنده را دلید (IHS را جدا کنید) و از فلز مایع استفاده کنید زیرا نزدیک به ۱۰ تا ۲۰ درجه تفاوت دما ایجاد می‌کند.

در گیمینگ پردازنده Core i7-8700K با اختلاف کمی نسبت به نمونه‌های بالا در رتبه سوم قرار می‌گیرد و شما تنها زمانیکه از یک کارت گرافیک رده بالا استفاده می‌کنید متوجه تفاوت خواهید شد، حداقل یک GTX 1080 Ti. اگر در وضوح ۲K یا ۴K به انجام بازی می‌پردازید، پردازنده گرافیکی شما تقریبا برای تمام پردازنده‌های مرکزی مدرن گلوگاه ایجاد می‌کند (Ryzen 5 2600/Core i5-8400 به بالا).

بهترین پردازنده‌های گیمینگ سال 2019 تا به اینجا

۴.Intel Core i5-8400

7. بهترین پردازنده میان رده، عملکرد و قیمت عالی

تعداد هسته تعداد رشته (تِرِد) کلاک پایه کلاک توربو قابلیت اورکلاک حافظه کش سطح ۳ (L3) توان مصرفی تعداد خطوط PCI Express قیمت

در بازار ایران

۶ ۶ ۳.۸GHz ۴.۰GHz خیر ۹MB ۶۵W ۱۶ ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان

+سرعت کافی برای یک کارت گرافیک

+عدم نیاز به خنک کننده جداگانه

-عدم وجود قابلیت اورکلاک

-کمی گلوگاه برای RTX 2080Ti ایجاد می‌کند

نسل هشتم اینتل با پردازنده‌های کافی لیک تعداد هسته‌های Core i5 را از ۴ به ۶ ارتقا داده است و به همین دلیل Core i5 8400 یک پردازنده عالی برای گیمینگ و امور دیگر است. این مدل کلاک بالاتری از نسل گذشته دارد و عملکردی تقریبا مشابه i7-7700K را به نمایش می‌گذارد. حضور یک کولر مناسب در بسته بندی این نمونه نیز امریست که دوست داریم در هر پردازنده دیگری مشاهده کنیم.

تنها نمونه نسل نهم Core i5 در حال حاضر Core i5-9600K است که در واقع همان مدل سال گذشته i5-8600K تلقی می‌شود. کلاک بالاتر و ضریب باز از قابلیت‌های آنهاست اما شامل خنک کننده نمی‌شوند. خرید i5-8400 یک عمل هوشمندانه است و با اینکه قید اورکلاک را می‌زنید اما تمام چیزهایی که نیاز دارید در یک بسته بندی نه چندان گران دریافت خواهید کرد. البته لازم به ذکر است که مانند تمام پردازنده‌های نسل هشت اینتل، تنها از طریق فریم‌ویر و نرم‌افزار در برابر حملات مقاوم خواهید بود.

در تست‌ها، حتی با یک GTX 1080 Ti پردازنده Core i9-9900K در وضوح ۱۰۸۰p تقریبا شش درصد سریع‌تر عملکرد می‌کرد. i5-8400 همچنین از پردازنده‌های رایزن در گیمینگ سریع‌تر است. در وضوح‌های بالاتر پردازنده عامل اصلی نیست اما ۸۴۰۰ به اندازه کافی سریعت است. همچنین نیازی نیست برای دستیابی به بهترین عملکرد چیپ به دنبال اورکلاک باشید و به راحتی با یک مادربرد سازگار همه چیز به خوبی انجام می‌شود.

بهترین پردازنده‌های گیمینگ سال 2019 تا به اینجا

۵.AMD Ryzen 5 2600X

6. یکی از محبوب‌ترین پردازنده‌های AMD با شش هسته، عملکرد عالی در قیمت پایین

تعداد هسته تعداد رشته (تِرِد) کلاک پایه کلاک توربو قابلیت اورکلاک حافظه کش سطح ۳ (L3) توان مصرفی تعداد خطوط PCI Express قیمت

در بازار ایران

۶ ۱۲ ۳.۶GHz ۴.۲GHz بله ۱۶MB ۶۵W ۲۰ ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان

+قیمت عالی برای ۶ هسته/۱۲ تِرِد

+تقریبا به اندازه ۲۷۰۰X در گیمینگ سریع است

-همچنان از اینتل در گیمینگ عقب‌تر است

-پتانسیل اورکلاک محدود

اگر شما به دنبال کارایی خوب در گیمینگ به همراه استریم و کارهای دیگر هستید و همچنان بودجه محدودی نیز در اختیار دارید، AMD Ryzen 5 2600X بهترین انتخاب شماست. پرفورمنس نزدیک به نمونه گران‌تر ۲۷۰۰X به لطف کلاک‌های مشابه. برای امور غیر گیمینگ نیز بسیار سریع‌تر از i5-8400 با قیمت یکسان عمل می‌کند و همچنین شما می‌توانید این چیپ را اورکلاک کنید.

مانند Ryzen 7 2700 در پایین، پیشنهاد ما هردو پردازنده Ryzen 5 2600X یا Ryzen 5 2600 است. هردو بسیار شبیه بهم هستند بخصوص زمانیکه اورکلاک می‌شوند. در این حالت فاصله تقریبا بسیار کم و در حد ۵۰ مگاهرتز است. اگر شما قصد استفاده پردازنده در کلاک‌های استاندارد را دارید ما ۲۶۰۰X را بخاطر کلاک بالاتر پیشنهاد می‌کنیم اما برای اورکلاک ۲۶۰۰ ارزشمندتر است. بین این دو پردازنده با توجه به خواسته‌های خود انتخاب کنید.

یکی از نکاتی که باید به آن اشاره کنیم، دارا بودن پردازنده‌های AMD Ryzen از ۱۶ خط PCI Express برای گرافیک و ۴ خط نیز برای اسلات M.2 NVMe است و همچنین ۴ خط دیگر هم در چیپست تعبیه شده است. در تست‌های اخیر مشخص شده پچ‌های منتشر شده از سوی اینتل برای Spctre و Meltdown کارایی SSD را مقداری کاهش می‌دهد اما AMD کاملا مصون است. اگر قصد استفاده از یک درایور پرسرعت M.2 را دارید بهتر است این نکته را فراموش نکنید.

بهترین پردازنده‌های گیمینگ سال 2019 تا به اینجا

۶.AMD Ryzen 7 2700

5. هسته‌های زیاد، اورکلاک و عملکرد عالی

تعداد هسته تعداد رشته (تِرِد) کلاک پایه کلاک توربو قابلیت اورکلاک حافظه کش سطح ۳ (L3) توان مصرفی تعداد خطوط PCI Express قیمت

در بازار ایران

۸ ۱۶ ۳.۲GHz ۴.۱GHz بله ۱۶MB ۶۵W ۲۰ ناموجود

+عملکرد فوق‌العاده

+قیمت عالی برای هشت هسته

-در اکثر بازی‌ها ضعیف‌تر از اینتل

-خنک کننده Wraith Spire پتانسیل اورکلاک را محدود می‌کند

بهترین پردازنده تیم قرمز برای اورکلام بدون شک Ryzen 7 2700 است. کمی ضعیف‌تر از ۲۷۰۰X و حتی پردازنده نسل قبل ۱۸۰۰X و همچنین Core i7-8700K. با یک خنک کننده خوب و اورکلاک تمام نکات بالا حذف خواهند شد. اگر علاقه‌ای به اورکلاک ندارید بهتر است Ryzen 7 2700X را انتخاب کنید زیرا کلاک استاندارد بهتری دارد و کمی نیز گران‌تر است، البته خنک کننده بهتری هم در باکس آن یافت می‌شود. هر کدام که احساس می‌کنید با آن راحت‌تر هستید را انتخاب کنید.

دلیل اینکه ۲۷۰۰ برای اورکلاک مناسب است، آنلاک بودن آن به مانند تمام پردازنده‌های Ryzen است. در حالت نرمال، محدوده توان مصرفی ۶۵ وات است که یعنی کلاک پردازنده در امور سنگین به ۳.۵ گیگاهرتز سقوط می‌کند. با اورکلاک شما می‌توانید محدوده ۴.۱ گیگاهرتز را در ولتاژ ۱.۴۲۵ فتح کنید که فقط ۱۰۰ مگاهرتز کمتر از مدل گران‌تر ۲۷۰۰X است.

Ryzen 7 2700 همچنین تخفیف‌های بسیار خوبی را تجربه کرده، مانند ۲۲۵ دلاری شدن ولی حتی در قیمت اصلی ۲۸۰ دلار نیز یک پردازنده فوق‌العاده است. در امور غیر گیمینگ تقریبا مانند اکثر پردازنده‌های رده مصرف کننده اینتل سریع است، در گیمینگ نیز تنها زمانیکه از کارت گرافیک رده بالا استفاده کنید متوجه تفاوت خواهید شد.

بهترین پردازنده‌های گیمینگ سال 2019 تا به اینجا

۷.AMD Ryzen 3 2200G

4. گرافیک داخلی Vega 8 این پردازنده را بسیار مقرون به صرفه می‌کند

تعداد هسته تعداد رشته (تِرِد) کلاک پایه کلاک توربو قابلیت اورکلاک حافظه کش سطح ۳ (L3) توان مصرفی تعداد خطوط PCI Express قیمت

در بازار ایران

۴ ۴ ۳.۵GHz ۳.۷GHz بله ۴MB ۶۵W ۱۲ ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

+گرافیک داخلی سریع

+قیمت عالی برای پردازنده و گرافیک

-ضعیف‌تر از گرافیک‌های خارجی

-پردازنده مدرن اما ضعیف

برای کسانی که بودجه بسیار محدودی در اختیار دارند و همچنان می‌خواهند به انجام بازی بپردازند گزینه‌ای بهتر از AMD Ryzen 3 2200G وجود ندارد. ارزان‌ترین پردازنده‌ای که می‌توانیم پیشنهاد دهیم و در همه زمینه‌ها چه گیمینگ و کارهای دیگر به راحتی Intel Pentium Gold G5400 را پشت سر می‌گذارد.

درست است که ۲۲۰۰G تقریبا ۳۰ دلار گران‌تر است اما شما پردازنده سریع‌تری در همه امور دریافت می‌کنید که گزینه اورکلاک را نیز در اختیارتان قرار می‌دهد. همچنین پردازنده گرافیکی داخلی نیز بیش از ۳ برابر قوی‌تر است. در واقع شما کارایی یک پردازنده ۱۰۰ دلاری و یک گرافیک ۸۰ دلاری را دریافت می‌کنید و همیشه می‌توانید یک کارت گرافیک جداگانه بهتر نیز تهیه کنید.

بهترین پردازنده‌های گیمینگ سال 2019 تا به اینجا

۸.Intel Core i9-7900X

3. فوق العاده در عملکرد چند رشته‌ای و تعداد خطوط زیاد PCIe

تعداد هسته تعداد رشته (تِرِد) کلاک پایه کلاک توربو قابلیت اورکلاک حافظه کش سطح ۳ (L3) توان مصرفی تعداد خطوط PCI Express قیمت

در بازار ایران

۱۰ ۲۰ ۳.۳GHz ۴.۵GHz بله ۱۳.۷۵MB ۱۴۰W ۴۴ ۱۲ میلیون تومان

+عملکرد بسیار عالی چند رشته‌ای

+کارایی سریع به مانند i7-8700K در بازی‌ها

-قیمت سه برابری نسبت به ۸۷۰۰K

-نیاز به خنک کننده بسیار قدرتمند

پلتفرم X299 شرکت اینتل برای سیستم‌های بالا رده طراحی شده و پردازنده‌های این بخش می‌توانند تا ۱۸ هسته و ۳۶ رشته پردازشی را شامل شوند. چنین پردازنده‌های برای گیمینگ نیاز نیستند (هرچند که اگر یکی از آنها را در اختیار دارید به خوبی کار می‌کنند). در عوض آن شما هسته‌ها و خطوط PCI Express بیشتری دریافت می‌کنید. حتی در پیکربندی SLI و CrossFire خطوط PCIe بیش از حد هستند و شما نیاز به اورکلاک چیپ دارید تا بتوانید از چنین سیستم استفاده کنید.

خبر خوب اینجاست که Core i9-7900X به اندازه ۸۷۰۰K در گیمینگ سریع است البته زمانیکه هردو اورکلاک شوند و در اموری که محدود به پردازنده است بیش از ۵۰ درصد قوی‌تر عمل می‌کند. خبر بدی هم وجود دارد، کارایی Core i9-9900K بسیار به این پردازنده نزدیک است و قیمت کمتری هم دارد مخصوصا اگر قیمت کلی پلتفرم را در نظر بگیرید. در واقع اگر شما واقعا قصد تهیه پلتفرم LGA2066 اینتل را دارید احتمالا به سراغ Core i9-7980XE خواهید رفت زیرا قیمت فاکتور مهمی نخواهد بود.

چه کارهایی به چنین پردازنده‌ای نیاز دارند؟ به عنوان مثال اگر در کار ویرایش ویدیو هستید، ۷۹۰۰X همانطور که گفتیم ۵۰ درصد قوی‌تر از i7-8700K است و همچنین ۴۰ درصد قوی‌تر از Ryzen 7 2700X (البته به کاری که انجام می‌دهید بستگی دارد). پردازنده‌های سری Xeon برای حرفه‌ای‌ها طراحی شده و در عین حال سری Core i9 با بهبود سرعت کلاک و پایین آوردن قیمت توازن بهتری را بوجود آورده است.

بهترین پردازنده‌های گیمینگ سال 2019 تا به اینجا

۹.Intel Core i9-7980XE

2. برای امور حرفه‌ای، گیمینگ در کنار

تعداد هسته تعداد رشته (تِرِد) کلاک پایه کلاک توربو قابلیت اورکلاک حافظه کش سطح ۳ (L3) توان مصرفی تعداد خطوط PCI Express قیمت

در بازار ایران

۱۸ ۳۶ ۲.۶GHz ۴.۴GHz بله ۲۴.۷۵MB ۱۶۵W ۴۴ ۳۰ میلیون تومان

+قوی‌ترین پردازنده رده مصرف کننده

+با این پردازنده می‌توانید به دیگران فخر بفروشید!

-به اندازه یک رایانه قدرتمند گران است

-به خنک کننده‌های بسیار سطح بالا نیاز دارد

شانس با شما بوده و پول خوبی به جیب زده‌اید؟ یا از محل کارتان یک چک سفید امضا برای تهیه یک ورک‌استیشن دریافت کرده‌اید؟ زندگیتان به وظایف پیچیده که باید به سرعت انجام شوند بستگی دارد؟ بدون شک Intel Core i9-7980XE می‌تواند بسیاری از مشکلاتتان را حل و البته جیبتان را خالی کند.

حتی با وجود ۸۰ درصد هسته بیشتر، سرعت کلاک پایین هر هسته ۷۹۸۰XE آن را در گیمینگ عقب‌تر از ۷۹۰۰X قرار می‌دهد و البته از ۹۹۰۰K، ۹۷۰۰K و ۸۷۰۰K نیز ضعیف‌تر است. حتی در امور غیر گیمینگ که به تِرِدهای زیاد وابستگی دارد این مدل تنها ۳۰ درصد سریع‌تر از ۷۹۰۰X است. بله مشخصا بازدهی این پردازنده اصلا جالب نیست.

تنها خبر خوب برای شما فخر فروش به دیگران با چنین پردازنده‌ای است؛ حداقل در زمینه پردازنده‌های اینتل، زیرا غول ۳۲ هسته‌ای AMD یعین Threadripper 2990WX در حال حاضر در زمینه هسته‌ها بی رقیب است.

بهترین پردازنده‌های گیمینگ سال 2019 تا به اینجا

۱۰.AMD Ryzen Threadripper 2990WX

1. یک هیولای به تمام معنا با ۳۲ هسته و ۶۴ تِرِد پردازشی که برای حرفه‌ای‌ها ساخته شده

تعداد هسته تعداد رشته (تِرِد) کلاک پایه کلاک توربو قابلیت اورکلاک حافظه کش سطح ۳ (L3) توان مصرفی تعداد خطوط PCI Express قیمت

در بازار ایران

۳۲ ۶۴ ۳.۰GHz ۴.۲GHz بله ۶۴MB ۲۵۰W ۶۴ ۲۸ میلیون تومان

+۳۲ هسته با قیمت یک پردازنده ۱۸ هسته‌ای اینتل

+خطوط بیشتر PCI Express

-عملکرد گیمینگ متوسط

-پلتفرم و حافظه گران

اگر شما یک حرفه‌ای هستید و به دنبال سریع‌ترین پرفرومنس چندهسته‌ای روی تنها یک سوکت می‌گردید لازم نیست به چیز دیگری غیر از AMD Threadripper 2990WX فکر کنید. نقد و بررسی‌های این پردازنده اعداد اعجاب انگیزی را به نمایش می‌گذارند.

۳۲ هسته در کلاک ۳.۰ تا ۴.۲ گیگاهرتز در بارهای کاری بالا شکست ناپذیر به‌نظر می‌رسد. کارهایی مانند محاسبات علمی یا رندرینگ سه بعدی. در عین حال اما ضعف‌هایی در اموری که به این تعداد هسته نیاز ندارند وجود خواهد داشت. گیمینگ یکی از همین امور است، نه بخاطر اینکه شما نمی‌توانید بازی کنید بلکه در حال معمول قافیه را به پلتفرم Ryzen 7 واگذار می‌کنید.

به عنوان یک محصول در حال رقابت با سری Core i9، پردازنده ۲۹۹۰WX در بسیاری از کارهای حرفه‌ای پیروز می‌شود. بخصوص در زمینه ارزش خرید. در حال حاضر قیمت این غول ۱۷۲۹.۹۹ دلار است. در کارهای چندرشته‌ای ۳۳ درصد سریع‌تر از Core i9-7900X است. مشکل اینجاست در گیمینگ معمولا از پردازنده‌های شش هسته‌ای Ryzen 5 نیز کندتر است (مگر آنکه حالت بازی را روشن کنید که نصف هسته‌ها را خاموش کرده و نیاز به راه اندازی مجدد سیستم دارید).

به عبارت دیگر علیرغم تعداد هسته عظیم و خطوط PCI Express بسیار، این پردازنده حتی برای گیمینگ با چند کارت گرافیک نیز ساخته نشده است. چنین چیپی از پایه و اساس برای امور پردازشی و ورک‌استیشن‌ها طراحی شده. شما می‌توانید چهار کارت گرافیک داشته باشید، ۲ عدد با ۱۶ خط PCIe و دو عدد نیز با ۸ خط PCIe و همچنین دو درایو M.2 NVMe به علاوه چندتای دیگر برای دستگاه‌های مختلف و بازهم تعداد خطوط PCIe شما محدود نمی‌شود. برای خالقین محتوا و حرفه‌ای‌ها پردازنده‌های Threadripper بهترین گزینه هستند.

بهترین پردازنده‌های گیمینگ سال 2019 تا به اینجا

نحوه آزمایش و پردازنده‌های دیگر

۲۰۱۷ سال پردازنده‌ها بود و ۲۰۱۸ نیز این راه را ادامه داد. در زیر چندین پردازنده مورد آزمایش قرار گرفته‌اند که اکثر آنها از سال گذشته تا به حال منتشر شده‌اند و برخی دیگر هم برای نسل‌های پیشین هستند. اگر شما از نسل چهارم اینتل یا قبل‌تر از آن یا سری FX شرکت AMD یا قبل‌تر از آن استفاده می‌کنید، شاید بهتر باشد به ارتقا سیستم خود فکر کنید.

برای تست از کارت گرافیک Nvidia GTX 1080 Ti FE استفاده و از وضوح ۱۰۸۰p برای نشان دادن تفاوت کارایی بهره گرفته شده است. در بخش حافظه از نمونه بالا رده G.Skill Trident Z و Flare X DDR4-3200 CL14 کمک گرفته‌ایم.

مادربردها شامل، MSI Z390 MEG Godlike و Gigabyte Z370 Gaming 7 برای سری کافی لیک، همچنین از MSI Z270X Gaming M7 برای نسل کابی لیک/اسکای‌لیک، از Asus X299-A Prime برای LGA2066 و MSI X99A Gaming Pro Carbon برای LGA2011-3 استفاده شده است. پلتفرم‌های AMD نیز از Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi برای سری Ryzen و همچنین Asus Zenith Extreme برای Threadripper استفاده کرده‌ایم. تمام پردازنده‌ها با خنک کننده مایع تست شده‌اند.

نتایج کارایی پردازنده‌ها

با اینکه بسیاری از پردازنده‌ها قبلا آزمایش شده بودند اما به لطف مشکلاتی که Meltdown و Spectre بوجود آوردند و پچ‌هایی که برای جلوگیری از آنها منتشر شد تمام پردازنده‌ها باید دوباره تست شوند. در این بین برخی پردازنده‌های نسل گذشته نیز وجود دارند.

کارایی گیمینگ در ۱۰ بازی مورد آزمایش واقع شده که ژانرها و انجین‌های مختلفی را شامل می‌شود. در همه تست‌ها از GTX 1080 Ti FE استفاده شده است. بازی‌ها در وضوح ۱۰۸۰p با تنظیمات Ultra، ۴xMSAA یا FXAA/SMAA اجرا شده‌اند. با اینکه ۱۰۸۰p بالاترین وضوح ممکن نیست اما ما قصد داشتیم کمی به پردازنده‌ها فضا بدهیم، وضوح ۲K یا ۴K بیش از هر چیز به آزمایشی برای کارت گرافیک تبدیل می‌شد اما Full HD می‌تواند مقایسه خوبی برای پردازنده‌ها باشد.

به غیر گیمینگ، صادق باشیم یک PC فقط برای گیمینگ صرف استفاده نمی‌شود. پردازنده‌ها و عملکردشان در امور دیگری نیز آزمایش شده‌اند. تست‌های Cinebench R15، انکود H.264 و H.265، y-cruncher، PCMark 10، VeraCrypt و ۷-zip نیز انجام گرفتند. فارغ از تمام بنچمارک‌ها، از پردازنده‌ها به عنوان یک کاربر عادی نیز استفاده شده است، گشت و گذار در اینترنت، نصب برخی از برنامه‌‌ها، نوشتن و غیره. با این کار میخواستیم متوجه امر غیر معمولی شویم که ممکن است در بنچمارک‌ها پدیدار نشود.

بهترین پردازنده‌های گیمینگ سال 2019 تا به اینجابهترین پردازنده‌های گیمینگ سال 2019 تا به اینجا

بهترین پردازنده‌های گیمینگ سال 2019 تا به اینجا

بهترین پردازنده‌های گیمینگ سال 2019 تا به اینجا

بهترین پردازنده‌های گیمینگ سال 2019 تا به اینجا

بهترین پردازنده‌های گیمینگ سال 2019 تا به اینجا

بهترین پردازنده‌های گیمینگ سال 2019 تا به اینجا

در چارت‌ها عملکرد خالص روی ویندوز ۱۰ را مشاهده می‌کنید، هیچ برنامه یا وظیفه غیر ضروری اجرا نشده تا زمان پردازنده را هدر دهد. اما چه اتفاق برای پرفورمنس گیمینگ رخ می‌دهد اگر کارهای دیگری انجام دهیم؟ چنین آزمایشی با یک پردازنده ۴ هسته/۴ تِرِد یعنی Core i5-7600K صورت گرفت. چندین تب باز با مرورگر، استریم زنده در توییچ (که البته GPU-assisted بود) در حالیکه یک استریم زنده دیگر را روی مانیتور دوم پخش می‌شد و همچنین برخی از برنامه‌هایی که در پس زمینه اجرا شده بودند.

نتیجه به کاهش عملکرد i5-7600K در گیمینگ انجامید، در حالت میانگین ۱۰ درصد (و پایین‌ترین نرخ فریم نیز ۱۵ درصد کاهش یافت). چنین آزمایش مشابهی با یک پردازنده ۶ هسته/۱۲ تِرِد نیز انجام گرفت که نتیجه مقدار خیلی کمی بهبود یافت، ۸ درصد افت میانگین و ۱۴ درصد افت برای پایین‌ترین نرخ فریم. در واقع انکود و دیکود توییچ توسط کارت گرافیک فاکتور اصلی در کاهش عملکرد بود و تعداد رشته پردازشی بیشتر در پردازنده کمکی به گرافیک نمی‌کند مگر آنکه بار کاری را از کارت گرافیک به پردازنده منتقل کنید.

نگاهی به آینده

سال ۲۰۱۹ تا به اینجا در بخش پردازنده‌ها ساکت بوده. در ۲۰۱۸ شاهد عرضه نسل نهم اینتل در هر دو بخش مصرف کننده و تجاری بودیم و همچنین پردازنده‌های نسل دوم رایزن از AMD با هشت هسته و شانزده رشته پردازشی کاربران را بسیار خوشحال کرد. غول قرمز و آبی در حال حاضر در جنگ هسته‌ها قرار دارند و البته Threadripper سی و دو هسته‌ای AMD فعلا پادشاه است اگرچه اینتل نیز نمونه‌ای ۲۸ هسته‌ای در اختیار دارد که البته متعلق به سری Xeon و کاربری تجاری است.

در آینده نزدیک انتظار می‌رود شاهد عرضه نسل سوم پردازنده‌های رایزن در Computex باشیم که با فناوری ۷ نانومتری تولید می‌شوند و احتمالا فاصله با نسل نهم اینتل را جبران خواهند کرد. حتی نمونه‌ای ۸ هسته/۱۶ تِرِد نیز از نسل سوم با Core i9-9900K مقایسه شده بود که قوی‌تر عمل می‌کرد. هرچند که متأسفانه این تست فقط متعلق به نرم‌افزار Cinebench بود و عملکرد گیمینگ را نشان نمی‌داد. در این بین اینتل هرچند خود را آماده عرضه نسل جدیدی در بخش کامپیوترهای رومیزی نکرده اما بزودی از فناوری ۱۰ نانومتری خود با پردازنده‌های جدیدLakefield رونمایی می‌کند. انتظارات از هر دو کمپانی مشهور دنیای سخت‌افزار بسیار بالاست و رقابت تنگاتنگ این دو شرکت نیز از همیشه جذاب‌تر به ‌نظر می‌رسد. نسل سوم رایزن‌ها می‌تواند جبهه تیم قرمز را قوی‌تر از پیش کند و اینتل نیز با پردازنده‌های آینده خود که گفته می‌شود تا ۱۰ هسته پردازشی خواهند داشت، می‌تواند بخش بزرگی از بازار را تسخیر کند. در عین حال کمبود موجودی پردازنده‌های اینتل نیز در فصل بعد به پایان می‌رسد و امیدواریم شاهد کاهش قیمت بسیاری از پردازنده‌های نسل حاضر و گذشته باشیم که با ریخته گری ۱۴ نانومتری اینتل تولید شده‌اند؛ همانطور که شاهد کاهش قیمت رایزن‌های نسل دوم AMD در پی نزدیک بودن انتشار نسل سوم هستیم و تخفیف‌های فوق العاده بسیاری برای سری دوم در نظر گرفته شده است.

باید اشاره کنیم برای گیمینگ پردازنده‌ها چندان به اندازه کارت گرافیک‌ها به‌روزرسانی نیاز ندارند. بخصوص اگر از یک پردازنده بالا رده استفاده می‌کنید. قبلا تست کارت گرافیک Nvidia GTX 1070 Ti روی دو پردازنده اورکلاک شده Core i7-5930K و نمونه اورکلاک نشده Core i7-8700K نتایج بسیار نزدیکی را نشان می‌داد. پس اگر از یک کارت گرافیک بسیار قدرتمند استفاده نمی‌کنید شاید نیازی به تغییر پردازنده نداشته باشید.

نظر شما درباره قدرتمندترین پردازنده‌های حال حاضر چیست؟ شما در حال حاضر از چه پردازنده‌ای در سیستم خود استفاده می‌کنید و اگر قصد ارتقا داشته باشید کدام محصول را تهیه خواهید کرد؟

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید