تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein

1
805
کانال تلگرام سورنا

تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein

کمپانی بتسدا همچنان در حال انتشار بازی‌های جدید از فرنچایز‌های مختلفش است. یکی از مجموعه‌های محبوب این کمپانی ولفنشتاین است که به تازگی جدیدترین عضو آن به نام Wolfenstein 2: The New Colossus عرضه شده که نقد و بررسی آن را می‌توانید در گیمان دنبال کنید.

تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein

این زمان را فرصتی مناسب دانستم تا برای افرادی که پیش از این با مجموعه آشنا نشدند یا بازی‌های آن را به فراموشی سپردند، خلاصه‌ای از تاریخچه‌ی این مجموعه قدیمی را جمع‌آوری کرده و در اختیار شما قرار دهم. در این مطلب با گیم‌پلی، داستان و سازندگان همه بازی‌های ولفنشتاین از سال‌های دور گذشته تا کنون آشنا خواهید شد.

تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein
تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein

Castle Wolfenstein

سال انتشار: ۱۹۸۱

سازنده: Muse Software

ناشر: Muse Software

پلتفرم‌ها: اپل ۲، کمودور ۶۴، آتاری ۸ بیتی، ام‌اس-داس

  سری ولفنشتاین یکی از قدیمی‌ترین شوترها در صنعت ویدیو گیم است. اولین بازی این مجموعه به نام Castle Wolfenstein با زاویه دید از بالا، بازیکن را در برابر نازی‌هایی قرار می‌داد که در پی تصاحب دنیا بودند. با وجود سادگی و نمای دو بعدی، وجود محدودیت‌های فراوان از لحاظ سخت‌افزاری، سایلس وارنر، موسس استودیو میوس سافت‌ور، با طراحی فوق‌العاده موفق شد فرنچایزی محبوب خلق کند.

وارنر با الهام از جنگ جهانی دوم تصمیم گرفت بازی آرکید استایل خود را با محوریت این حادثه طراحی کند. در این بازی شما باید مدارک محرمانه‌ای را از قلعه‌ای که تحت تصرف نازی‌ها قرار گرفته بیابید و سپس فرار کنید. بازی Castle Wolfenstein برای پلتفرم اپل ۲ ساخته و پس از آن برای کمودور ۶۴ و آتاری‌های ۸بیتی نیز پورت شد.

نکته جالب و حائز اهمیت این بازی، شیوه‌ی هوشمندانه و پیش‌رو در طراحی آن بود. این بازی در ژانر شوتر، اکشن ماجراجویی و حتی مخفی‌کاری جای می‌گیرد که در دوره‌ی خود همه این‌ها به نوعی بی‌نظیر بوده است. اینکه در یک اثر دو بعدی با کاراکتر‌های پیکسلی به نازی‌ها تیراندازی کنید، آن‌ها را مخفیانه دستگیر کنید و قفل درها را باز کنید، برای زمان عرضه بازی دور از ذهن و خارق‌العاده به نظر می‌رسند. به همین علت است که اولین اثر در سری ولفنشتاین را می‌توان پایه‌ای محکم برای این مجموعه دانست که منبع الهام همه آثار پس از خودش بوده است.

 

۰۰:۰۰
 
۰۰:۳۳

 

 

تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein
تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein

Beyond Castle Wolfenstein

سال انتشار: ۱۹۸۴

سازنده: Muse Software

ناشر: Muse Software

پلتفرم‌ها: اپل ۲، کمودور ۶۴، آتاری ۸ بیتی، ام‌اس-داس

 

 

 این بازی دنباله‌ای برای Castle Wolfenstein بود که باز هم در دوره‌ی جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتاد و در آن هیتلر حاکم کشور آلمان است. هدف بازی این است که شما مراحل را در پناهگاه زیرزمینی برلین که هیتلر قرار ملاقاتی سری در آن ترتیب داده است، طی کنید. شما باید بمبی را پیدا کنید و آن را به جایی که هیتلر جلسه خود را تشکیل داده منتقل کنید. این داستان از ماجرای کودتای ۲۰ ژوئیه الهام گرفته شده است.

بازی Beyond Castle Wolfenstein نیز مانند نسخه قبلی خود دارای المان‌های تیراندازی، مخفی‌کاری و اکتشاف است با این تفاوت که قابلیت تعامل کاراکتر با محیط افزایش یافته است. باز هم زاویه دوربین از بالا است و با کاراکترهای پیکسلی و صداگذاری جالب از بهترین‌های زمان خود به شمار می‌رود. این بازی توسط میوس سافت‌ور ساخته شد و در سال ۱۹۸۴ روانه بازار شد. همسر سایواس پس از مرگ او نسخه پورت شده‌ی آثارش را به یادبود وی در سال ۲۰۰۴ منتشر کرد.

 

 

تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein
تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein

Wolfenstein 3D

سال انتشار: ۱۹۹۲

سازنده: id Software

ناشر: Apogee Software

پلتفرم: ام‌اس-داس

 

استودیو اید‌ سافت‌ور پس از اتمام ساخت سه‌گانه‌ی کامندر کین در پی ساخت بازی تازه‌ی خود بودند و جان کارماک، برنامه نویس آن‌ها نیز تمام تلاش خود را برای کامل کردن موتور بازی‌سازی ۳بعدی انجام می‌داد. سپس به پیشنهاد جان رومرو آن‌ها تصمیم گرفتند بازی Castle Wolfenstein را به کمک این موتور بازسازی کنند. نتیجه کار، بازی Wolfenstein 3D بود که از طراحی بازی هنرمندانه‌ی سایواس در آن استفاده شده بود.

طراحان این بازی جان رومرو و تام هال بودند، طراحی هنری توسط آدرین کارماک و موسیقی بازی توسط بابی پرینس انجام شد. بازی Wolfenstein 3D را می‌توان از اولین آثار در ژانر شوتر اول شخص قلمداد کرد. این بازی از مراحل مختلفی تشکیل شده که هریک از آن‌ها نمایانگر بخشی از پناهگاه‌های زیرزمینی نازی‌ها هستند و به طبع دشمنان شما در بازی مانند دو نسخه قبل از سربازان آلمانی و البته نسخه زامبی آن‌ها و حتی سگ‌ها تشکیل شدند.

در این بازی برای اولین بار با ویلیم بی‌.جی. بلازکویچ آشنا می‌شویم که از آن زمان تا به امروز به عنوان کاراکتر اصلی سری ولفنشتاین شناخته می‌شود. او در این عنوان جاسوسی آمریکایی است که در قلعه ولفنشتاین گیر افتاده است. این بازی شباهت‌های بسیاری به نسخه اول مجموعه دارد، اما این بار اهداف بازیکن تغییر کرده است. در این اثر هدف اصلی شما این است که تعداد بیشتری از نازی‌ها را بکشید تا در نهایت حساب شخص هیتلر را برسید. این بازی دارای ۶ مرحله‌ی مختلف است که در هریک از آن‌ها بلازکویچ عملیاتی علیه نازی‌های انجام می‌دهد.

در پی این بازی، اید سافت‌ور چند مرحله دیگر که به صورت یک بازی مستقل به فروش می‌رسید را روانه بازار کرد. بازی Spear of Destiny پیش‌درآمدی برای Wolfenstein 3D محسوب می‌شد و بلازکویچ را برای گرفتن نیزه‌ی سرنوشت در برابر نازی‌ها قرار می‌دهد. این نیزه که پیش از این در کاخ ورسای بوده، حالا توسط آلمانی‌ها ربوده شده است و هر کسی که نیزه را به دست بگیرد، قدرتی بی‌پایان را ازان خود خواهد کرد.

 

تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein
تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein

Return to Castle Wolfenstein

سال انتشار: ۲۰۰۱

سازنده: Gray Matter Interactive

ناشر: Activision

پلتفرم‌ها: ویندوز، لینوکس، مک، ایکس‌باکس، پلی‌استیشن ۲

 

 

 

 

این بازی در سبک شوتر اول شخص ساخته و برای اولین بار در این مجموعه بخش چندنفره‌ی آنلاین نیز به بازی افزوده شد. توسعه بخش چند نفره به استودیو نِرو سافت‌ور (Nerve Software) سپرده شد. بازی برای پلتفرم ویندوز از سوی اکتیویژن منتشر و دو سال بعد نیز نسخه کنسولی آن عرضه شد.

همان‌طور که از نام بازی پیدا است، بازیکن بار دیگر در نقش بلازکویچ پا به قلعه ولفنشتاین می‌گذارد. این بار بلازکویچ در قلعه ولفنشتاین به دنبال تحقیقاتی درباره‌ی پروژه‌ای به نام  SS Paranormal Division است که باعث آزاد شدن طلسمی باستانی شده و در نهایت گروهی از زامبی‌ها را به عرصه حیات می‌رساند.

بلازکویچ در بازی با نازی‌ها، زامبی‌ها و نیروهای سوپرنچرالی که در آزمایشگاه‌های سری نازی‌ها تولید شدند، مقابله می‌کند. همچنان طراحی بازی سایواس نقش بزرگی در این اثر دارد و در گیم‌پلی با مخفی‌کاری، تیراندازی، راه‌های مخفی و غیره روبه‌رو هستیم. برای اولین بار شخصیت منفی ویلهم دِتثهد استراس را ملاقات می‌کنیم که همچنان از آنتاگونیست‌های شناخته شده در این مجموعه است. این بازی از لحاظ تنوع سلاح‌ها نیز با پیشرفت قابل توجهی داشت که از نمونه‌های خوب آن می‌توان به اسحه تسلا و شعله‌افکن (Flamethrower) اشاره کرد.

بخش کمپین Return to Castel Wolfenstein تنها نصف راه بود و محبوب‌ترین بخش بازی را می‌توان به چندنفره‌ی آنلاین آن نسبت داد. در این بخش بازیکنان به صورت گروهی به انجام ماموریت‌های مختلف می‌پرداختند. این قسمت از مجموعه ولفنشتاین موفق شد فروشی ۱۷ میلیون دلاری را تجربه کند و از منتقدین و کاربرانش نظرات مثبتی دریافت کند.

مدتی بعد، قرار شد بسته‌ی گسترش‌دهنده‌ای برای این بازی عرضه شود که دارای بخش داستانی و چندنفره بود. در نهایت تنها بخش چندنفره‌ی این پروژه که توسط اسپلش دمیج ساخته شده بود، در سال ۲۰۰۳ به صورت نسخه‌ای مستقل از سوی اکتیویژن منتشر شد. بازی Wolfenstein: Enemy Territory دارای ۶ نقشه بود و بازیکنان در آن می‌توانستند عضو گروه متحدین یا متفقین باشند.

 

۰۰:۰۰
 
۰۴:۲۱
تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein
تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein

Wolfenstein RPG

سال انتشار: ۲۰۰۸

سازنده: id Software

ناشر: EA Mobile

پلتفرم‌ها: Java ME، iOS

 

 

در عملیات دیگری که مربوط به تحقیقات بلازکویچ از پروژه‌ی Paranormal Division بود، وی دستگیر و در قلعه زندانی می‌شود. بلازکویچ بار دیگر فرار می‌کند و برای نجات دنیا از این فعالیت‌های شیطانی، به مبارزه با نازی‌ها می‌پردازد.

در سال ۲۰۰۸ میلادی، سری ولفنشتاین به پلتفرم موبایل راه یافت و به نوعی اسپین‌آفی بود که المان‌های مختلفی از بازی‌های پیشین خود را به ارث برده بود. این بازی شباهت زیادی به Doom RPG داشت و  با زاویه دید اول شخص، مبارزه‌ی نوبتی‌ و المان‌های نقش‌آفرینی را به کاربرانش ارائه می‌داد.

 

تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein
تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein

Wolfenstein

سال انتشار: ۲۰۰۹

سازنده: Raven Software

ناشر: Activision

پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۳، ویندوز، ایکس‌باکس ۳۶۰

 

 

استودیو اید سافت‌ور همچنان در پی گسترش مجموعه موفق ولفنشتاین بود و این بار برای ساخت نسخه‌ای تازه همکاری خود را با ریون سافت‌ور پیش گرفت. این بازی که توسط موتور ارتقا یافته‌ی آن‌ها به نام اید تک ۴ در دست توسعه بود، پس از مدتی نسبتا طولانی از آغاز پروژه روانه بازار شد.

بازی Wolfenstein دنباله‌ای برای Return to Castle Wolfenstein محسوب می‌شد و در شهری ساختگی به نام آیژنشتاد در جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتاد. در بازی بلازکویچ با دزدیدن مدالی از یک کشتی جنگی آلمانی، به قدرت‌هایی ماورایی دست پیدا می‌کند. از سوی دیگر متوجه می‌شود که آلمانی‌ها در حال حفر معدن‌هایی هستند که با استخراج کریستال‌هایی می‌توانند این مدال‌ها را به صورت انبوه تولید کنند.

آنتاگونیست اصلی بازی باز هم ویلهم دتثهد است و دشمنان بازی از تکنولوژی پیشرفته و زره‌های مدرن بهره‌مند هستند. بلازکویچ در تلاش است به کمک کرولاین بکر، سرپرست گروه مقاومت آمریکایی شهر را آزاد کرده و آلمانی‌ها را از دسترسی به قدرت مدال بازدارد. بازی ولفنشتاین از المان‌های نقش‌آفرینی بسیاری بهره می‌برد و از پیش‌رویان زمان خود به شمار می‌رود.

در این نسخه ظاهر بلازکویچ تغییر کرده و برای اولین بار می‌تواند صحبت کند. مکانیک‌های بازی کم و بیش برگرفته از بازی‌های Call of Duty بود، هرچند که قابلیت‌های تازه‌ای نیز به بلازکویچ افزوده شده بود.

این بازی دارای بخش چند نفره آنلاین نیز بود، اما به اندازه نسخه قبل پرطرفدار نشد. در کل بازی Wolfenstein نقطه‌ای تیره در تاریخ این مجموعه است، هرچند که نمی‌توان آن را بازی بدی خطاب کرد، اما نمره‌ی متوسط منتقدین و فروش نسبتا کم آن قابل ذکر است.

 

۰۰:۰۰
 
۰۲:۲۹

 

تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein
تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein

Wolfenstein: The New Order

سال انتشار: ۲۰۱۴

سازنده: MachineGames

ناشر: Bethesda Softworks

پلتفرم‌ها: ویندوز، پلی‌استیشن ۳، ایکس‌باکس ۳۶۰، پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان

 

 

 

در سال ۲۰۰۹ میلادی افرادی کلیدی از استودیو استاربریز گیمز جدا شده و استودیو تازه‌ی خود را به نام ماشین گیمز راه‌اندازی کردند. آن‌ها مدت‌ها به دنبال ناشری برای بازی خود می‌گشتند و در نهایت کمپانی بتسدا حق نشر مجموعه ولفنشتاین را خرید. اعضای ماشین‌گیمز موفق شدند پس از بحث و گفت‌‌گوی فراوان بتسدا را قانع کنند که نسخه بعدی از این سری را با ساختاری تازه توسعه دهند و تفسیر منحصر به فرد خود را از این مجموعه به تصویر بکشند.

ماشین‌گیمز می‌خواست به جای تکرار خشونت و تاریکی نسخه‌های پیشین، این فرنچایز را در مسیری تازه به سوی روشنایی ببرد. آن‌ها داستانی عمیق داشتند که نقطه‌ی عطفی برای سری ولفنشتاین محسوب می‌شد و نتیجه آن بازی Wolfenstein: The New Order بود.

در این نسخه با یک پیچ تاریخی طرف شدیم که در آن آلمانی‌ها با تکنولوژی پیشرفته در جنگ‌افزارهایشان، موفق شدند پیروز جنگ جهانی دوم شوند. داستان بازی در دوره‌ی نوینی از دهه‌های ۵۰ تا ۶۰ میلادی اتفاق می‌افتد که در آن نازی‌ها حکومت را به عهده گرفتند و گروه مقاومت آمریکا همچنان در پی مقابله با آن‌ها است.

در بازی New Order، بلازکویچ برای اولین بار شخصیت پردازی شده و به چیزی بیش از یک کاراکتر ساده‌ی بازی شوتر تبدیل شده است. سه سال پس ازحوادث نسخه پیشین در یکی از عملیات‌ها بلازکویچ در اثر ضربه‌ای به سرش بیهوش شده و برای ۱۴ سال به کما می‌رود. سپس روزی با حمله‌ی نازی‌ها به بیمارستانی که او در آن بستری شده، به هوش می‌آید و پس از کشتن سربازان، متوجه می‌شود که در این مدت چه حوادثی رخ داده است.

بلازکویچ برای نجات عده‌ای از گروه مقاوت به برلین سفر می‌کند و در ادامه مجبور می‌شود بین دو نفر از یارانش یکی را نجات دهد که این انتخاب توسط بازیکن صورت می‌گیرد. همچنان سردسته‌ی نازی‌ها ویلهم دتثهد است و باز هم با کرولاین بکر ملاقات می‌کنیم. این داستان پردازی جالب و عمیق نوری تازه به سری ولفنشتاین بخشید و از طرفی ماشین‌گیمز با تغییراتی قایل قبول در گیم‌پلی و مکانیک‌های بازی بار دیگر این مجموعه را حیات بخشید.

در این قسمت شما ترکیبی از شوترهای کلاسیک و مدرن را تجربه می‌کنید و با دشمنانی جالب روبه‌رو می‌شوید. بخش مخفی‌کاری که در قسمت قبلی مجموعه کم‌رنگ شده بود نیز در این نسخه جانی دوباره می‌گیرد. تغییرات عمده‌ی بازی از همه لحاظ پیشرفتی فوق‌العاده در این مجموعه ایجاد کرد که نتیجه آن را دنباله این فرنچایز نیز مشاهده می‌کنیم. ماشین گیمز از کانسپت تازه‌ی خود همه استفاده را کرده و برای مثال موسیقی‌های دوره‌ی ۶۰ را به نسخه‌ی آلمانی آن‌ها برگردانده است. این بازی با نظرات خوب منتقدین مواجه شد و راه ماشین‌گیمز را برای توسعه و گسترش این مجموعه باز کرد.

 

تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein
تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein

 

Wolfenstein: Old Blood

سال انتشار: ۲۰۱۴

سازنده: MachineGames

ناشر: Bethesda Softworks

پلتفرم‌ها: ویندوز، پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان

 

یک سال پس از اولین کار استودیو ماشین‌گیمز در این فرنچایز، آن‌ها با ارائه بسته‌‌ی گسترش‌دهنده‌ی مستقلی در صحنه ظاهر شدند. ‌بازی Wolfenstein: Old Blood داستانی پیش از وقایع New Order را روایت می‌کرد. در واقع استودیو ماشین گیمز تلاش کرده بود، بازی Return to Castle Wolfenstein را بازسازی کند.

در این بازی باز هم شاهد تلاش‌ بلازکویچ برای یافتن پرونده‌های سری نازی‌ها هستیم که منجر به حوادث بازی New Order و تغییر تاریخ شدند. در این راستا بلازکویچ در برابر نازی‌ها و زامبی‌ها مبارزه می‌کند و در کمپین ۶ ساعته بازی، شوتری سرعتی و هیجان‌انگیز را تجربه می‌کنید.

المان‌هایی که در New Order فراموش شده بود، در این نسخه گنجانده شدند. در واقع این محتوای مستقل نشان‌دهنده‌ی پیشروی ماشین‌گیمز و تشکری ویژه از مخاطبانش بود تا آن‌ها را با جدیت بیشتری دنبال کنند.

 

۰۰:۰۰
 
۰۱:۴۸

 

تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein
تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein

Wolfenstein 2: The New Colossus

سال انتشار: ۲۰۱۷

سازنده: MachineGames

ناشر: Bethesda Softworks

پلتفرم‌ها: ویندوز، پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان

 

این بازی دنباله‌ای برای نسخه قبلی به شمار می‌رود و بلازکویچ را به آمریکایی که تحت حکومت نازی‌ها است می‌فرستد تا ماجراهای تازه‌ای رقم بزند. تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein

سیر جالب پیشرفت‌های یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین فرنچایز‌های شوتر را از گذشته تا به امروز به صورت کلی مرور کردیم و اما همه این‌ها به افتخار جدیدترین بازی این مجموعه به نام Wolfenstein 2: The New Colossus انجام شد. در واقع هدف من از نگارش این مقاله این بود که افرادی که با این مجموعه آشنایی کامل ندارند نیز بتوانند از تاریخچه غنی آن مطلع شوند.

از سوی دیگر حتی طرفداران پر و پا قرص این سری نیز شاید به یادآوری اندکی از ماجراهای پیشین نیاز داشتند. مدت کوتاهی است که بتسدا بازی جدید خود را منتشر کرده و موفق شده بار دیگر نظرات مثبتی از سوی منتقدین و مخاطبانش دریافت کند. نقد و بررسی این بازی را می‌توانید در سایت گیمان دنبال کنید.

این بازی دنباله‌ای برای نسخه قبلی به شمار می‌رود و بلازکویچ را به آمریکایی که تحت حکومت نازی‌ها است می‌فرستد تا ماجراهای تازه‌ای رقم بزند.

کانال رسمی گیمنت سورنا

تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein
تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein تاریخچه‌ی مجموعه بازی‌های Wolfenstein
کانال تلگرام سورنا

یک دیدگاه

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید