تفاوت پلی استیشن ۵ دیجیتال با نسخه استاندارد PS5

0
341

بالاخره پس از مدت‌ها انتظار نسل نهم کنسول گیمینگ پلی استیشن ۵ به بازار عرضه شد.این کنسول سونی در دو نسخه PS5 استاندارد (مجهز به درایو بلو ری) و PS5 دیجیتال به بازار عرضه شده که تفاوت قیمت ۱۰۰ دلاری با یک‌دیگر دارند. در این مطلب قصد داریم تا تفاوت نسخه استاندارد و دیجیتال پلی استیشن ۵ را بررسی کنیم.تفاوت پلی استیشن ۵ دیجیتال با نسخه استاندارد PS5

کنسول‌های بازی دیجیتالی چگونه به وجود آمدند؟

ایده ساخت نسخه دیجیتال کنسول‌های گیمینگ خانگی اولین بار در سال ۲۰۱۹ با کنسول Xbox One S All-Digital توسط مایکروسافت اجرایی شد. مسئولین مایکروسافت معتقد بودند که با توجه به استقبال گسترده گیمرها از بازی‌های دیجیتالی، بازی‌های فیزیکی در آینده نزدیک به فراموشی سپرده خواهند شد و باید به فکر تولید نسخه‌های دیجیتالی کنسول‌های گیمینگ با قیمت پایین‌تر باشند.

تفاوت پلی استیشن 5 دیجیتال با نسخه استاندارد PS5
تفاوت پلی استیشن ۵ دیجیتال با نسخه استاندارد PS5

در نسل نهم مایکروسافت تصمیم گرفت تا نسخه جدید ایکس باکس را در دو نسخه Xbox Series X و Xbox Series S عرضه کند. همان‌طور که در جریان هستید، نسخه Xbox Series S کاملاً دیجیتالی بوده و از نظر سخت‌افزاری ضعیف‌تر از نسخه Xbox Series X است. در این بین شرکت سونی سیاست مشابهی را برای پلی استیشن ۵ در نظر گرفته و این کنسول را در دو نسخه استاندارد و دیجیتال روانه بازار کرد.

نسخه استاندارد و دیجیتال PS5 چه تفاوتی دارند؟

شرکت سونی در تاریخ ۲۳ خرداد ماه ۱۳۹۹ از کنسول نسل نهمی پلی استیشن ۵ با ظاهری خاص و متفاوت رونمایی کرد. کنسول پلی استیشن ۵ مانند رقیب خود در دو نسخه استاندارد و دیجیتال به بازار عرضه شده که نسخه دیجیتالی آن فاقد درایو نوری Blu-ray است و قیمت پایین‌تری دارد.

تفاوت پلی استیشن 5 دیجیتال با نسخه استاندارد PS5
تفاوت پلی استیشن ۵ دیجیتال با نسخه استاندارد PS5

برخلاف نسل نهم ایکس باکس، نسخه استاندارد پلی استیشن ۵ و نسخه دیجیتالی PS5 از نظر سخت‌افزاری هیچ تفاوتی ندارند و تنها تفاوت آن‌ها در طراحی ظاهری و درایو نوری است. نسخه دیجیتالی پلی استیشن ۵ به لطف حذف درایو نوری طراحی یک‌پارچه و جذاب‌تری دارد و وزن آن به شکل چشم‌گیری کاهش پیدا کرده است.

وزن نسخه استاندارد پلی استیشن ۵ حدود ۴.۵ کیلوگرم و وزن نسخه دیجیتال آن حدود ۳.۹ کیلوگرم است؛ همچنین ضخامت نسخه دیجیتال حدود ۱.۲ سانتی متر کمتر است. در مقایسه با کنسول ایکس باکس، وزن و ارتفاع پلی استیشن ۵ بیشتر است اما ضخامت کنسول ایکس باکس بیشتر از نسخه رقیب است.

قابلیت‌های درایو بلوری (Blu-ray) کنسول پلی استیشن ۵

درایو بلوری پلی استیشن ۵ از رزولوشن ۴K و محتوا‌های سه بعدی نیز پشتیبانی می‌کند و می‌توانید علاوه بر اجرای بازی‌ها، فیلم‌های بلوری خود را با استفاده از آن تماشا کنید. البته در نظر داشته باشید که کنسول پلی استیشن ۵ مانند رقیب خود از محتوای ۸K پشتیبانی می‌کند اما باید توجه داشته باشید که فیلم و محتوا‌های ۸K به دلیل حجم بسیار بالا بر روی دیسک‌های بلوری ارائه نمی‌شوند و باید آن‌ها را به صورت آنلاین تماشا کنید.

تفاوت پلی استیشن 5 دیجیتال با نسخه استاندارد PS5
تفاوت پلی استیشن ۵ دیجیتال با نسخه استاندارد PS5

برتری بازی‌های دیجیتال نسبت به نسخه‌های فیزیکی

در سال‌های اخیر کیفیت گرافیکی بازی‌ها به شکل چشم‌گیری افزایش پیدا کرده و این موضوع باعث افزایش حجم آن‌ها شده است، در نتیجه دیسک‌های بلوری کارایی خود را از دست داده‌اند و بیشتر به عنوان یک لایسنس اجرایی از آن‌ها استفاده می‌شود. در حال حاضر تنها بخش کوچکی از فایل بازی‌ها بر روی دیسک‌های بلوری قرار داده می‌شوند و در نهایت کاربر برای دریافت بروزرسانی و سایر فایل‌های بازی مجبور به دانلود ادامه آن از اینترنت می‌شود.

تفاوت پلی استیشن 5 دیجیتال با نسخه استاندارد PS5
تفاوت پلی استیشن ۵ دیجیتال با نسخه استاندارد PS5

به طور مثال نسخه فیزیکی بازی محبوب Red Dead Redemption 2 به دلیل حجم بسیار بالا در برخی از کشور‌ها با دو دیسک بلوری عرضه شد. در نظر داشته باشید که نسخه دیجیتالی بازی‌ها هرگز از بین نمی‌روند و هر زمان که بخواهید به آن‌ها دسترسی خواهید داشت اما امکان خراب شدن دیسک بازی بسیار زیاد است و استرس از بین رفتن بازی محبوب ۶۰ دلاری شما، همواره همراهتان خواهد بود.

نسخه استاندارد PS5 بهتر است یا نسخه دیجیتال؟

کنسول پلی استیشن ۵ از بازی‌های کنسول پلی استیشن ۴ نیز پشتیبانی می‌کند و می‌توانید با قرار دادن

دیسک‌های بلوری پلی استیشن ۴، بازی‌های نسل گذشته را تجربه کنید. اگر برای کنسول پلی استیشن ۴ خود بازی‌های فیزیکی تهیه کرده‌اید و قصد دارید تا آن بازی‌ها را در نسل آینده مجدداً تجربه کنید، بدون شک بهترین انتخاب برای شما نسخه استاندارد پلی استیشن ۵ است.

تفاوت پلی استیشن 5 دیجیتال با نسخه استاندارد PS5
تفاوت پلی استیشن ۵ دیجیتال با نسخه استاندارد PS5

در این بین برخی دیگر از مالکین پلی استیشن ۴ بازی‌های خود را به صورت دیجیتالی خریداری کرده‌اند و می‌توانند با لاگین کردن اکانت قدیمی خود بر روی کنسول پلی استیشن ۵، بازی‌های پلی استیشن ۴ را به صورت دیجیتالی تجربه کنند. بدون شک برای این دسته از کاربران بهترین انتخاب، کنسول پلی استیشن ۵ دیجیتالی است.

متاسفانه نسخه دیجیتال پلی اسیتشن ۵ به صورت محدود تولید شده و در بازار کشورهای خاورمیانه‌ای به طور رسمی عرضه نشده است و برای خرید آن باید بیشتر صبر کنید. در حال حاضر (در هنگام نوشتن این مطلب) تمام نسخه‌های پلی استیشن ۵ در جهان فروخته شده و هیچ کنسولی برای خرید وجود ندارد؛ همچنین سونی تاریخ رسمی را برای عرضه مجدد این کنسول اعلام نکرده است. متاسفانه به دلیل گسترش جهانی ویروس کرونا، نسل نهم کنسول‌های گیمینگ به صورت محدود تولید شده‌اند و موجود آن‌ها به سرعت به اتمام رسیده است.

تفاوت قیمت پلی استیشن ۵ استاندارد و دیجیتال

شرکت سونی برای نسخه استاندارد پلی استیشن ۵ برچسبت قیمت ۴۹۹ دلاری و برای نسخه دیجیتالی برچسب قیمت ۳۹۹ دلاری را در نظر گرفته است. اما به دلیل موجودی محدود این کنسول‌ها، افراد سودجو کنسول‌های پیش خرید شده را با قیمت بالاتری در وب‌سایت‌های آمازون و Ebay به فروش می‌رسانند.

تفاوت پلی استیشن 5 دیجیتال با نسخه استاندارد PS5
تفاوت پلی استیشن ۵ دیجیتال با نسخه استاندارد PS5

این موضوع تاثیر مستقیمی بر روی قیمت نسل نهم کنسول‌های گیمینگ در کشور ما داشته است.

در هنگام نگارش این مطلب، پلی استیشن ۵ در کشور ما قیمت مشخصی ندارد اما نسخه استاندارد آن بین ۳۹ تا ۴۴ میلیون و نسخه دیجیتال آن بین ۲۹ تا ۳۳ میلیون به فروش می‌رسد. بدون شک پس از افزایش موجودی نسل نهم کنسول‌های گیمینگ در سال آینده میلادی، قیمت‌ها کاهش خواهد یافت و پیش‌بینی می‌شود که در صورت ثبات قیمت دلار، در آینده نه چندان دور قیمت کنسول پلی استیشن ۵ در کشور ما به حدود ۱۲ میلیون تومان برسد.

تفاوت پلی استیشن ۵ دیجیتال با نسخه استاندارد PS5 تفاوت پلی استیشن ۵ دیجیتال با نسخه استاندارد PS5 تفاوت پلی استیشن ۵ دیجیتال با نسخه استاندارد PS5 تفاوت پلی استیشن ۵ دیجیتال با نسخه استاندارد PS5 تفاوت پلی استیشن ۵ دیجیتال با نسخه استاندارد PS5 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید