جان تنر و فرانچایز Driver خاطره انگیز

0
1098
جان تنر و فرانچایز Driver خاطره انگیز
جان تنر و فرانچایز Driver خاطره انگیز
فروشگاه اینترنتی سورنا
فروشگاه اینترنتی سورنا

جان تنر و فرانچایز Driver خاطره انگیز.جان تنر کجاست و آیا واقعا راننده وارد دنیای بازنشستگی شده؟رانندگی را می‌توان از لذت بخش‌ترین کارهای موجود در جهان دانست. عناوین متعددی از گذشته‌ها و از زمانی که بازی‌های ویدئویی خلق شدند سعی داشتند تا این حساب ناب را هرچه بهتر به ما ارائه دهند. اما مسلما همانند هر ژانر و مجموعه‌ی دیگری تنها شخصیت‌ها و بازی‌های خاصی توانستند در خاطرمان باقی بمانند.

جان تنر و فرانچایز Driver را می‌توان یکی از خاطره‌انگیزترین و نوستالژیک‌ترین بازی‌های دنیای ویدئو گیم دانست. در ادامه قصد داریم اشاره‌ای کوتاه به این شخصیت از یاد رفته داشته باشیم.

نیویورک، مبدا سفر و شهر خاطرات


جان تنر
جان تنر و فرانچایز Driver خاطره انگیز

این بار هم همانند مکس‌پین ماجرا از نیویورک آغاز شد. در سال ۱۹۹۹، چیزی حدود ۲۲ سال پیش در پارکینگی برای اولین بار با هویتی همراه یک ماشین تنها ماندیم. کار ما در آن پارکینگ با انجام حرکات نمایشی و رانندگی شروع شد. کمی بعدتر متوجه شدیم که این هویت نسبتا مرموز راننده‌ای خلافکار نبوده و بلکه یک مامور مخفی است.

جانتان تنر، معروف به جان تنر یا جان همان راننده‌ای بود که در آن شب در پارکینگ دیدیم. از پلیس مخفی داستان ما هیچ جزئیات خاصی جز نامش و نام دشمنش مشخص نیست. به عبارت بهتر هیچ اطلاعاتی از نام خانواده‌ی وی یا سنش به‌طور دقیق نداریم.

 جان تنر در ابتدا  پیش از همکاری با پلیس راننده‌ای حرفه‌ای در مسابقات رانندگی بود. پس از اینکه جان تصادفی سنگین در مسابقات داشت دیگر نتوانست در مسابقات شرکت نماید. از آن زمان به بعد او با پلیس‌ها همکاری می‌کرد و اولین شهری که او در آن به مشغول به شغل جدیدش شد در نیروهای پلیس نیویورک بود. پس از نیویورک با وی به چندین شهر مختلف سفر داشتیم.

شهرهایی چون میامی، سانفرانسیسکو و لس‌آنجلس که خاطرات بسیاری را برای ما برجای گذاشت. البته لازم است بدانید این شهرها تنها مقصد ما در داستان‌های جانتان نبودند و تجربه‌ی رانندگی در شهرهای دیگری هم داشتیم. توبیاس جونز را می‌توان از نزدیک‌ترین دوستان او دانست که همواره به جان تنر در مقابله با چارلز جریکو کمک کرده است.

ناقص اما دوست داشتنی


جان تنر
جان تنر و فرانچایز Driver خاطره انگیز

شخصیت پردازی کارکتر جان تنر همانند دزموند مایلز کمی مرموز و به عبارتی صرفا برای برطرف کردن نیازهای اولیه ساخته شده است. سازندگان اطلاعات زیادی از این شخصیت در اختیار مخاطبان قرار ندادند. شاید بتوان دلیل این عمل خالقان این شخصیت را شغل خاص جانتان تنر دانست. در شخصیت پردازی این کارکتر تعریف شده که او پلیس مخفی است. نداشتن اطلاعات درمورد یک مامور مخفی یا پلیس مخفی تا حدودی منطقی به‌نظر می‌رسد.

عملا ما هیچ درگیری مستقیمی بوسیله‌ی کارکتر جانتان نداریم. همیشه او را پشت فرمان و مشغول رانندگی دیدیم. تنها در برخی از نسخه‌های بازی می‌بینیم که او از ماشینش پیاده می‌شود تا ماشین دیگری را انتخاب نماید. نکته‌ی دیگری که لازم است به آن اشاره داشته باشیم مهارت‌هایی است که برای هویت تعریف شده. دراین مورد تنها باید بگوییم، او استاد رانندگی است.

مهارت او تماما در رانندگی‌ش متمرکز شده و به‌نظر همین مهارت به تنهایی او را در برابر همه چیز موفق و قدرتمند می‌سازد. درمورد طراحی ظاهری جان باید بگوییم، ظاهرا یوبی‌سافت و خالقان آن چهره یا ویژگی پیش‌فرضی را درنظر نگرفتند. تقریبا همانند آنچه که برای شاهزاده‌ ایرانی مطرح کردیم.

برای بهتر فهمیدن ماجرا می‌توانید به نسخه‌های مختلف رجوع کنید. ظاهر به نمایش گذاشته شده از او در نسخه‌ی اول با نسخه‌های دیگر تفاوت زیادی دارد. وجه مشترک طراحی ظاهری او در همه‌ی نسخه‌ها نزدیک بودن ظاهرش به مدل یک راننده‌ی حرفه‌ای یا مسابقه‌ای است.

باتوجه به اینکه ما تنها این کارکتر را در پشت فرمان می‌بینیم می‌توان این امر را کافی به حساب آورد. اما در مجموع شخصیت پردازی او را نمی‌توانیم عملا کامل و یا ایده‌آل بدانیم. از سوی دیگر هم باید گفت باتوجه به اعمال و شخصیت پردازی جان تنر محبوبیتی که در بین گیمرها بدست آورده ایده‌آل بوده و به نظر می‌رسد دلیل این محبوبیت این است که مخاطب حداقل‌ اطلاعاتی که لازم بوده درمورد یک راننده بداند را دریافت کرده.

ترکیبی از بازی، فیلم و رمان


جان تنر
جان تنر و فرانچایز Driver خاطره انگیز

درمجموع جان تنر را در ۹ عنوان اصلی و فرعی دیدیم. در این بین او در ۴ عنوان اصلی فرانچایز Driver به عنوان پروتاگونیست حضور داشته است. ۵ عنوان دیگری که به نوعی عناوین فرعی این خانواده به حساب می‌آیند هم میزبان جان تنر بودند. نسخه‌های فرعی بیشتر برای دیگر کنسول‌ها مانند نینتندو وی و یا پلتفرم‌های موبایلی در دسترس قرار گرفتند. این یعنی علاقه‌مندان و عاشقان این کارکتر و البته فرانچایز Driver توانستند تجربه‌ی رانندگی با او را در دنیای دیگر کنسول‌ها هم داشته باشند.

با اینکه فیلمی اقتباسی از سری Driver ساخته شده اما کارکتر جانتان را در آن ندیدیم. فیلم ساخته شده تقریبا به آنچه که باید باشد نزدیک بود. اما بدون شک همانند هر عنوان دیگری نمی‌توان گفت همه‌ی مخاطبان و هواداران از آن رضایت داشتند. این فیلم با بازی Driver 3 ارتباط دارد. در کنار بازی‌ها و فیلمی که به آن اشاره داشتیم رمانی هم در ارتباط به این خانواده نوشته شد. در این رمان درمورد این شخصیت و دیگر شخصیت‌های موجود در داستان هم داستانی روایت کرد.

خداحافظی در سانفرانسیسکو


جان تنر
جان تنر و فرانچایز Driver خاطره انگیز

درنهایت تقریبا ۹ سال از انتشار آخرین نسخه‌ی رسمی فرانچایز Driver می‌گذرد. البته پس از معرفی و انتشار این عنوان، نسخه‌ی فرعی دیگری از این خانواده در سال ۲۰۱۴ منتشر شد. اما باتوجه به فرعی بودن و همچنین محدودیت در انتشار آن بسیاری از گیمرها نتوانستند آن را تجربه نمایند. بنابراین جدای از این نسخه، بازی Driver: San Francisco را می‌توانیم آخرین نسخه‌ی اصلی این خانواده بدانیم.

این عنوان برای کنسول‌های ایکس باکس ۳۶۰، پلی استیشن ۳ و پلتفرم رایانه‌های شخصی منتشر شد. حضور جان تنر در این نسخه متفاوت‌تر بود و به صورت کلی نووآوری‌های بسیاری را به دنیای بازی‌های ویدئویی هدیه کرد.

بازی Driver: Speedboat Paradise که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد به صورت رایگان در دسترس مخاطبان قرار گرفت. این بازی تنها برای پلتفرم‌های موبایلی اندروید و IOS قرار گرفت. با اینکه این عنوان رایگان بود اما در بازی پرداخت درون برنامه‌ای وجود داشت.

منتظر بمانید شاید روزی برگردم


جان تنر
جان تنر و فرانچایز Driver خاطره انگیز

با گذشت چند سال از انتشار آخرین نسخه‌ی خانواده‌ی Driver هنوز هم عنوان دیگری از این سری ندیدیم. مدتی پیش شایعه‌ای منتشر شده بود که نسخه‌ی ششم این سری در راه است اما تا به امروز این خبر نه تایید شده و نه حتی شایعه‌ی دیگری براساس آن منتشر شده است. با اینکه کمکاری‌های بسیاری را از سوی یوبی‌سافت در چند سال اخیر شاهد بودیم اما ظاهرا آن‌ها دوست دارند باز هم این عنوان و کارکتر را ببینیم.

اما مسئله‌ی بسیار مهمی که وجود دارد خروجی‌های مختلفی است که یوبی‌سافت از آن می‌گیرد. بار اول که آن‌ها تصمیم به ساخت نسخه‌ای جدید گرفتند بازی دیگری تحت عنوان C.O.P. The Recruit شد. تلاش دیگر آن‌ها هم که کمی بعد از بار اول منجر به ساخت اولین نسخه از فرانچایز Watch Dogs گردید.

شاید کارکتر اصلی و فرانچایز Driver واقعا از بین رفته و دیگر کسی نمی‌تواند آن را باز گرداند. شاید هم ساخت و انتشار عنوانی مشابه آن دیگر صرفه‌ی اقتصادی ندارد. اما به هردلیلی ما تنها باید امیدوار باشیم تا شاید یوبی‌سافت قدمی بردارد و بالاخره آن‌طور که شایسته این خانواده است عنوانی جدید از آن ببینیم. البته که خواست همه‌ی بازیکنان و هواداران این است که نسخه‌ی بعدی از ریشه‌هایش دور نشود.

جان تنر و فرانچایز Driver خاطره انگیز جان تنر و فرانچایز Driver خاطره انگیز جان تنر و فرانچایز Driver خاطره انگیز جان تنر و فرانچایز Driver خاطره انگیز جان تنر و فرانچایز Driver خاطره انگیز جان تنر و فرانچایز Driver خاطره انگیز جان تنر و فرانچایز Driver خاطره انگیز جان تنر و فرانچایز Driver خاطره انگیز

فروشگاه اینترنتی سورنا

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید