معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

0
859
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها
فروشگاه اینترنتی سورنا
فروشگاه اینترنتی سورنا

معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها.به بهانه خرید استودیوهای اکتیویژن‌ بلیزارد توسط مایکروسافت، در این مقاله قصد داریم تا تمام استودیو های ایکس‌باکس به‌همراه بازی‌های آن‌ها را معرفی کنیم.

مهم‌ترین ویژگی برای یک کنسول، داشتن بازی‌های انحصاری است که بتوانند آن را از دیگر کنسول‌‌ها متمایز سازد. شرکت‌های مایکروسافت، نینتندو و سونی همواره با ثبت قراردادهایی با دیگر بازیسازان، تعدادی بازی انحصاری خریداری می‌کردند و یا با خرید استودیو، انحصاری بودن بازی‌های آینده‌ آن استودیو را تضمین می‌کردند.

خرید انحصاری از دیگر استودیو‌ها می‌تواند به فروش کنسول کمک کند اما کافی نیست. داشتن استودیو و ساخت بازی انحصاری برای فروش بیشتر کنسول بسیار حیاتی است. این درسی است که مایکروسافت در دوران ایکس‌باکس وان آموخت.

ایکس‌باکس در نسل قبل با داشتن تنها شش استودیو توان رقابت با عناوین موفق سونی را نداشت. این کمبود بازی انحصاری مانع بزرگی بر سر راه موفقیت ایکس‌باکس بود و در نهایت باعث شکست آن کنسول شد. ایکس‌باکس در سال ۲۰۱۸ به صورت جدی تقویت استودیوهای خود برای شروع نسل جدید را آغاز کرد.

در بخش اول این مقاله قصد داریم شش استودیو ایکس‌باکس در نسل قبل و بازی‌های در حال ساخت آنها را معرفی کنیم.

استودیو ۳۴۳Industries

در سال ۲۰۱۰ استودیو بانجی، سازنده سری بازی‌های هیلو که تبدیل به مهم‌ترین فرنچایز ایکس‌باکس شده بود، این کمپانی را ترک کرد. ایکس‌باکس که نمی‌توانست فرنچایز هیلو را رها کند، استودیو ۳۴۳Industries را تاسیس کرد و از همان ابتدا بودجه کلانی را به آن اختصاص داد.

343 Industries استودیو ایکس باکس
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

از آن روز به بعد این استودیو سه بازی در سری اصلی ساخت که آخرین عنوان، هیلو اینفینیت بود که کمی پیش‌تر عرضه شد. این استودیو بر روی اسپین آف Halo Wars و مجموعه Masterchief Collection نیز کار کرده است.

بازی‌های در حال ساخت:

 •  هیلو اینفینیت تحت عنوان پلتفرمی ساخته شده است تا به مدت ده سال آینده با دریافت بسته‌های الحاقی داستان مستر چیف را ادامه بدهد. با توجه به ثبت کپی رایت جدید توسط مایکروسافت، به‌نظر می‌رسد بسته الحاقی بعدی این بازی، Endless نام دارد.

The Coalition

این استودیو ایکس باکس که کار خود را در سال ۲۰۱۰ آغاز کرد، در طول تاریخ اسم خود را بارها تغییر داده است. در ابتدا با نام Zipline Studios یک بازی برای پلتفرم فیسبوک ساخت. در ادامه با تغییر اسم خود به Microsoft Game Studios Vancouver مشغول ساخت یک بازی برای کینکت و ساخت شبیه‌ساز پرواز برای مایکروسافت شد که هر دو بازی کنسل شدند و تعداد زیادی از سازندگان آن، استودیو را ترک کردند.

The Coalition
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

در ادامه با تغییر نام خود به Black Tusk Studios با معرفی یک آی‌پی جدید به دنبال ساخت یک سری بازی برای رقابت با سری محبوب هیلو بودند. بعد از گذشت دو سال این بازی نیز کنسل شد زیرا ایکس‌باکس، آی‌پی Gears of War را پس از عرضه سه نسخه موفق به صورت انحصاری، از Epic Games خریده بود. با تغییر نام این استودیو به The Coalition، وظیفه آن تبدیل به گسترش فرنچایز گیرز‌ آف وار شد. این استودیو تا کنون دو بازی در این سری ساخته است.

بازی‌های در حال ساخت:

 • تنها بازی تایید شده برای این استودیو بازی کوچکی هست که برای آشنایی بیشتر این تیم با موتور بازی سازی آنریل انجین ۵ انتخاب شده که به تازگی عرضه شده است. همچنین می‌دانیم دموی ماتریکس که در ماه اخیر عرضه شد نیز یکی دیگر از مثال‌های تمرین این استودیو بوده است.
 • با توجه به شایعه‌ها و اخبار، ساخت نسخه سوم سری گیرز آف وار تقریبا تضمین شده است.

Mojang

این استودیو ایکس باکس که در سال ۲۰۰۹ تاسیس شد، خیلی زود با عرضه ماینکرفت در سال ۲۰۱۱ به موفقیت رسید. در سال ۲۰۱۴ که سه سال از عرضه ماینکرفت می‌گذشت، مایکروسافت با رقم باورنکردنی ۲.۵ میلیارد دلار این استودیو را خریداری کرد.

Mojang
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

خیلی زود ایکس‌باکس مورد انتقاد قرار گرفت، زیرا Mojang استودیو کوچکی با تنها ۲۵ کارمند بود و تنها بازی موفقشان، یعنی ماینکرفت به عقیده خیلی‌ها بعد از سه سال دیگر آینده‌ای نداشت. اما ماینکرفت با گذر زمان و فروش ۲۴۰ میلیون نسخه، تبدیل به پرفروش‌ترین بازی تاریخ شد. این استودیو همواره برای ماینکرفت محتوای جدید خلق می‌کند و به تازگی اسپین آف موفقی تحت عنوان Minecraft Dungeons  را عرضه کرد.

بازی‌های در حال ساخت:

 • در آینده می‌توانیم ادامه عرضه محتوا برای دو بازی ماینکرفت و ماینکرفت دانجنز را انتظار داشته باشیم.
 • همچنین امکان عرضه اسپین‌آف‌های جدید از آی‌پی ماینکرفت وجود دارد.

Rare

استودیوی ریر در سال ۱۹۸۴ ساخته شد. این استودیو ایکس باکس در زمان قدیم یکی از بهترین استودیوها بود که نزدیک به ۱۰۰ بازی برای کنسول‌های قدیمی نینتندو عرضه کرد. در اوایل دهه ۲۰۰۰ که مایکروسافت تازه قصد داشت وارد صنعت بازی شود، نیاز مبرمی به بازی‌های جدید، استودیو بازی سازی و آی‌پی بازی‌ها داشت.

امسال اخباری منتشر شد که در آن زمان مایکروسافت در جهت شروع محکم در این صنعت، برای خرید کمپانی نینتندو اقدام کرده بود. بعد از عدم توافق با نینتندو، به سمت استودیوی ریر که تعداد بسیار زیادی آی‌پی موفق داشت رفت و آن را به همراه آی‌پی‌ها تصاحب کرد.

Rare
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

ریر به همراه مایکروسافت به موفقیت‌های زیادی دست یافت اما عصر تاریک ایکس‌باکس وان دامن این استودیو را نیز گرفت. دورانی که ایکس‌باکس مدیریت بسیار بدی داشت و با تعداد زیادی از استودیوهای خود (همچون بانجی و لاین هد) به مشکل خورد. ایکس‌باکس اصرار زیادی به ساخت بازی برای کینکت داشت و استودیو ریر را مجبور به این کار می‌کرد.

این اتفاق باعث شد که اختلافات زیادی مابین ریر و ایکس‌باکس شکل بگیرد و در نهایت تعداد بسیار زیادی از کارمندان، ریر را ترک کردند. پس از مدتی، مدیریت تغییر کرد، کارمندان جدیدی استخدام شدند و با عرضه بازی بسیار موفق Sea of Thieves در سال ۲۰۱۸، ریر تا حدی موفقیت سابق خود را کسب کرد.

در چند سال اخیر نیز ایکس‌باکس از تعداد زیادی از آی‌پی‌های ریر استفاده کرده است (همچون Killer Instinct  و Battletoads). بازی Perfect Dark که در سال‌های آینده عرضه خواهد شد نیز آی‌پی ریر بوده که هم اکنون در حال ریبوت شدن است.

بازی‌های در حال ساخت:

 • Sea of Thieves همچنان محتواهای جدیدی دریافت می‌کند و این روند ادامه خواهد داشت.
 • همچنین در سال ۲۰۱۹ بازی بعدی ریر معرفی شد: Everwild . اما با توجه به اخباری که به بیرون درز کرده، روند ساخت بازی به خوبی پیش نمی‌رود و با ترک برخی سازندگان مهم، بازی به مشکلاتی برخورده است و احتمالا تا ۲۰۲۴ شاهد این بازی نباشیم.
 • می‌توانیم استفاده‌های جدید مایکروسافت از آی‌پی‌های ریر، همچون ریبوت کردن سری‌های احتمالی همچون Banjoo و یا حتی ادامه آی‌پی‌های تازه ریبوت شده را نیز انتظار داشته باشیم.

Turn 10

این استودیو ایکس باکس در سال ۲۰۰۱ توسط خود مایکروسافت در جهت ساخت بازی در ژانر شبیه سازی مسابقات ماشینی، تاسیس شد. از همان ابتدا تا الان تنها روی بازی Forza Motorsport کار کرده و ۷ بازی در این سری ساخته است.

Turn 10
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

گرچه فورزا موتوراسپورت یکی از بهترین بازی‌ها در این ژانر بوده، اما این سری، تنها دستاورد ترن‌تن نیست. دیگر دستاورد این استودیو موتور بازی‌سازی خارق‌العاده Forza Tech است. حتی استودیو Playground Games از آن موتور برای دست یافتن به گرافیک خیره کننده فورزا هورایزن ۵ استفاده کرد و هم اکنون از آن برای ریبوت بازی Fable استفاده می‌کند.

بازی‌های در حال ساخت:

 • در سال ۲۰۲۰ ترن‌تن از ریبوت سری بازی فورزا موتوراسپورت رونمایی کرد و با توجه به اخبار منتشر شده این بازی نسل بعدی، در سال ۲۰۲۲ عرضه خواهد شد.

Xbox Global Publishing

این استودیو ایکس باکس به خودی خود بازی تولید نمی‌کند، بلکه متشکل از تیم‌های کوچکی است که موظف هستند با دیگر استودیوهای خارج از ایکس‌باکس قرارداد نوشته و همکاری کنند (یا به اصطلاح بازی‌های Second Party بسازند) تا بازی‌های انحصاری بیشتری برای ایکس‌باکس فراهم سازند.

Xbox Global Publishing
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

در ابتدای نسل قبل، بازی‌های بسیار خوبی با همکاری این استودیو ساخته شد. در این میان می‌توان از عنواین Killer Instinct،Quantom Break ،Ryse Son of Rome و حتی بازی کنسل شده Scalebound نام برد. با گذشت زمان و عدم موفقیت ایکس‌باکس وان بودجه این بخش کمتر و کمتر شد تا شاهد بازی‌های عظیم دیگری نباشیم.

بازی‌های در حال ساخت:

 • در حال حاضر چند عنوان بازی، معرفی شده است که مهمترین آن‌ها بازی کوآپ Contraband بوده که در حال ساخت توسط استودیو Avalanche است.
 • با توجه به شایعه‌های که به بیرون درز کرده، با افزایش بودجه‌ فراوان این بخش، ایکس‌باکس بازی‌های بیشتری از طریق این استودیو خواهد ساخت. برای مثال بازی نقش آفرینی شایعه شده توسط io Interactive و همچنین شایعه همکاری بازیساز معروف، کوجیما با ایکس‌باکس نیز شنیده می‌شود.

مایکروسافت بعد از گذراندن دوران سخت ایکس‌باکس وان، در سال ۲۰۱۸ شروع به خرید استودیو و آماده سازی برای نسل جدید کرد. در ابتدا ۵ استودیوی جدید در E3 2018 رونمایی کرد که در این بخش به آنان می‌پردازیم.

The Initiative

این استودیویی بود که ایکس باکس آن را با هدف ساخت بازی‌ها با بالاترین کیفیت ممکن تاسیس کرد. گفته می‌شود که بودجه اختصاص داده شده به این استودیو خیلی بالا بوده و اصطلاحا یه یک استودیو AAAA تبدیل شده است. با توجه به استخدام افراد مختلفی که می‌بینیم تا حدی می‌توان این سخن را تایید کرد. این استودیو تازه تاسیس بوده و هنوز بازی جدیدی منتشر نکرده است.

The Initiative
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

بازی‌های در حال ساخت:

 • در مراسم Game Awards 2020، بازی این استودیو با عنوان ریبوت Perfect Dark رونمایی شد. امسال هم اطلاعات جدیدی منتشر شد که کل استودیو Crystal Dynamics، سازنده سری تامب رایدر، در حال کمک کردن به ساخت پرفکت دارک است. معمولا تیم‌هایی که به دیگر استودیوها کمک می‌کنند، استودیوهای کوچکتری هستند. این نکته که ایکس‌باکس یک استودیو ۴۵۰ نفری را برای کمک به خدمت گرفته است، بودجه بالا و جاه‌طلبانه بودن این بازی را نشان می‌دهد.

Undead Labs

این استودیو ایکس باکس در سال ۲۰۰۹ آغاز به کار کرد. از همان ابتدا با ایکس‌باکس همکاری داشته و بازی‌های خود را به صورت انحصاری برای ایکس‌باکس عرضه کرده است. سری بازی State of Decay جزو معدود بازی‌هایی بود که در دوران ایکس‌باکس وان با وجود بودجه کم به موفقیت رسید. در سال ۲۰۱۸ نسخه دوم این بازی عرضه شد و به چند ملیون کاربر رسید. در همین سال ایکس‌باکس این استودیو را خریداری کرد.

Undead Labs
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

بازی‌های در حال ساخت:

 • در سال ۲۰۲۰ نسخه سوم سری State of Decay  معرفی شد. گفته شد هنوز در مراحل اولیه ساخت است و تا عرضه آن مدت زیادی مانده است. این تریلر نشان دهنده افزایش بودجه و AAA شدن استودیو بود. در ماه اخیر این خبر به بیرون درز کرد که برای Undead Labs، یک استودیو جدید باز شده است تا به استودیو اصلی برای افزایش کیفیت بازی، به ویژه انیمیشن‌ها کمک کند.

Compulsion Games

این استودیو ایکس باکس در سال ۲۰۰۹ تاسیس شد و در ابتدا تنها به بازی سازان دیگر کمک می‌کرد. به مرور زمان توانست تعدادی از کارمندان Bioware را استخدام کند و دو بازی Contrast در سال ۲۰۱۳ و We Happy Few در سال ۲۰۱۸ را عرضه کند.

Compulsion Games
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

گرچه هیچ‌کدام از بازی‌ها به موفقیت خاصی نرسیدند اما ایده‌ها و نوآوری‌های جدیدی داشتند که به علت عدم بودجه کافی به خوبی اجرا نشده بودند. ایکس‌باکس این استودیو را خریداری کرد و از ۲۰۱۸ تا کنون محل استودیو به یک مکان بزرگ‌تر انتقال پیدا کرده و تعداد کارمندان آن دو برابر شده است.

بازی‌های در حال ساخت:

 • هنوز بازی بعدی این استودیو معرفی نشده است اما با توجه به شایعه‌های شنیده شده، یک بازی نقش‌آفرینی فانتزی با تمی تاریک در دست ساخت دارد. با توجه به این که آخرین بازی عرضه شده توسط این استودیو مربوط به چهار سال پیش بوده، می‌توان تصور کرد که تا معرفی و حتی عرضه بازی بعدی فاصله زیادی نمانده است.

Ninja Theory

در سال ۲۰۰۰ استودیو نینجا تئوری تنها با سه کارمند، بدون هیچگونه سرمایه‌ای و تنها با یک ایده ساده تاسیس شد. در ادامه توسط یک کمپانی دیگر خریداری شدند و به ۲۰ نفر کارمند افزایش یافتند.

Ninja Theory
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

آن ایده ساده در ساخت بازی Kung Fu Chaos به کار گرفته شد که توسط مایکروسافت انحصارا بر روی ایکس‌باکس منتشر شد. با این که توسط منتقدین نمرات خوبی گرفته بود اما فروش خوبی نداشت. ادامه رابطه نینجا تئوری و مایکروسافت به دلیل عدم موفقیت بازی اول شکل نگرفت.

در این مدت نینجا تئوری بازی‌های زیادی ساخت. در این میان می‌توان به Enslaved Odessy to The West که انحصاری موفقی برای سونی بود، اشاره کرد. نسخه چهارم سری محبوب بازی‌های Devil May Cry هم توسط این استودیو ساخته شد.

در ادامه نینجا تئوری با ۲۰ کارمند و ۲۰ میلیون دلار بودجه، بازی Hellblade: Senua’s Sacrifice را با ایده‌های نوآورانه‌ای در سال ۲۰۱۷ به صورت انحصاری زمانی برای سونی عرضه کرد. بازی موفقیت زیادی کسب کرد، نمره خوب و چند جایزه سال را نیز گرفت و به فروش خوبی هم دست یافت. ایکس‌باکس بعد از خرید این استودیو، تعداد کارمندان آن را از ۲۰ به ۱۲۰ افزایش داد.

بازی‌های در حال ساخت:

 •  در گیم اواردز سال ۲۰۱۹، ایکس‌باکس سری ایکس به همراه تریلر بازی Hellblade 2: Senua’s Saga معرفی شد. در گیم اواردز امسال شاهد تریلر گیم‌پلی این بازی بودیم که گرافیک خارق‌العاده بازی را نمایان می‌کرد و نشان از عظمت و جاه‌طلبانه بودن بازی بود. نینجا تئوری، مدت زیادی روی این بازی کار کرده و حالا که گیم‌پلی بازی نیز آماده رونمایی بوده، می‌توان تصور کرد که بازی جدید این استودیو ایکس باکس در سال ۲۰۲۳ عرضه شود.
 • این استودیو بازی دیگری با ابعاد کوچکتر و نام Project Mara نیز در دست ساخت دارد که گفته می‌شود یک بازی ترسناک برای آزمایش مکانیک‌های جدید خواهد بود.

Playground Games

این استودیو در سال ۲۰۱۰ فعالیت خود را آغاز کرد. از همان ابتدا با همکاری با استودیو Turn 10 و استفاده از موتور بازی سازی آن‌ها یک اسپین آف جهان باز از سری فورزا، با نام Forza Horizon را شروع کرد.

Playground Games
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

فورزا هورایزن با تمرکز بیشتر بر روی فان بودن بازی نسبت به شبیه ساز بودن، کار را آغاز کرد و همواره بالاترین نمرات را کسب ‌می‌کرد. آخرین نسخه این سری در سال ۲۰۲۱ عرضه شد که به نظر بسیاری از منتقدین بهترین بازی ساخته شده در ژانر ماشین بازی نام گرفت. گرافیکی که فورزا هورایزن ۵ با موتور فورزا تک، دست یافت جزو واقعی‌ترین و بهترین بازی‌هایی است که تاکنون شاهد بودیم.

بازی‌های در حال ساخت:

 • هنگامی که ایکس‌باکس پلی‌گراند گیمز را خریداری کرد، این استودیو خیلی سریع تعداد آگهی استخدام کارمند بسیاری را ثبت کرد. استودیو دوم نیز جهت ساخت بازی‌های متفاوت زیر اسم این استودیو تاسیس شد و حالا می‌دانیم که این بازی Fable بوده و باری دیگر با همکاری و ابزار های Turn 10 ساخته خواهد شد.
 • تیم اول این استودیو که تازه نسخه پنجم فورزا هورایزن را عرضه کرده، با توجه به ۴ نسخه قبلی احتمالا مشغول ساخت دو بسته الحاقی برای این بازی است.

در ادامه ۲۰۱۸، ایکس‌باکس در یکی دیگر از رویدادهای خود خبر از ملحق شدن دو استودیو جدید به بنر استودیوهای ایکس‌باکس را داد.

Obsidian Entertainment

با تاسیس در سال ۲۰۰۳ و تنها یک سال فرصت آبسیدین توانست Star Wars Kotor 2 را در سال ۲۰۰۴ منتشر کند که تاکنون به عقیده بسیاری، بهترین بازی استار وارز لقب گرفته است.

Obsidian Entertainment
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

در ادامه چند بازی برای سری‌های دیگر کمپانی‌ها توسط آبسیدین ساخته شد که از بین آن‌ها می‌توان به Alpha Protocol برای سگا و Fallout: New Vegas که بازهم به عنوان بهترین نسخه فال اوت به یاد می‌رود ساخته شد. در این میان بازی‌های نسبتا کوچکتر دیگری نیز ساخته شد.

زمان به سری Pillars of Eternity رسید، این استودیو دو نسخه در این سری ساخت که با نمرات بالای منتقدین اما فروش بسیار کم  روبه‌رو شد. در پی فروش کم این دو نسخه، استودیو به مشکلات مالی برخورد و در انتها توسط ایکس‌باکس خریداری شد. با کمک ایکس‌باکس استودیو گسترش یافت و در سال ۲۰۱۹ بازی The Outer Worlds را منتشر کرد که هم فروش بسیار خوبی داشت هم نمرات خوبی گرفت.

بازی‌های در حال ساخت:

 • در حال حاضر بازی‌های بسیار زیادی توسط آبسیدین در حال ساخت است. مدیر عامل آبسیدین اوضاع استودیو را خیلی شلوغ توصیف کرده است. تااکنون ۳ بازی معرفی شدند: بازی The Outer Worlds 2 که دنباله نسخه اول موفق این سری خواهد بود. و بازی Avowed که یک بازی فانتزی اول شخص ساخته شده در دنیای Pillars of Eternity است که در سال ۲۰۲۰ معرفی شد.
 • این دو بازی بزرگ، در دست ساخت توسط آبسیدین است اما بازی‌های کوچک دیگری مانند Grounded که هم اکنون در حالت دسترسی زودهنگام قرار دارد و یک بازی کوچک کوآپ سوروایول، که به احتمال بالا در سال ۲۰۲۲ به صورت کامل عرضه خواهد شد.
 • بازی‌های شایعه شده بیشتری توسط این استودیو در دست ساخت است که می‌توان به یک بازی کارآگاهی اشاره کرد که گفته شده در سال ۲۰۲۲ عرضه می‌شود. شایعه دیگر می‌گوید که آبسیدین هدف خود قرار داده که در هفت سال آینده هفت بازی مختلف منتشر کند.

InXile Entertainment

در سال ۲۰۰۲ توسط سازندگان دو نسخه اولیه فال اوت قبل از خریده شدن آی‌پی توسط بتسدا، تاسیس شد. این استودیو همانند آبسیدین بازی‌های با نظر مثبت منتقدین اما فروش کم منتشر کرد که آن‌ها را به کمبود بودجه و خریده شدن توسط مایکروسافت سوق داد. این استودیو با کمک و بودجه ایکس‌باکس نسخه سوم سری Wasteland را در سال ۲۰۲۰ عرضه کرد.

InXile Entertainment
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

بازی‌های در حال ساخت:

 • در حال حاضر بازی بعدی این استودیو معرفی نشده و اطلاعات کمی درمورد آن به بیرون درز کرده است. اما شایعاتی مبنی بر یک بازی نقش آفرینی با تم استیم پانک شنیده می‌شود.

سال ۲۰۱۸ با ۷ استودیو جدید برای ایکس‌باکس به اتمام رسید و سال ۲۰۱۹ با دو استودیو جدید ادامه یافت که به آنان می‌پردازیم.

Double Fine Production

در سال ۲۰۰۰ تاسیس گردید و از همان ابتدا بازی‌هایی باکیفیت بالا توسط این استودیو ساخته شد. از بین این اثرات می‌توان به عناوین Psychonauts و بازی Brutal Legend اشاره کرد. آخرین بازی توسط این استودیو در سال ۲۰۲۱، نسخه دوم بازی سایکوناتز بود که با عرضه ایده‌های جدید و خلاقیت‌هایش نمرات بسیار بالایی دریافت کرد.

Double Fine Productions
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

بازی‌های در حال ساخت:

 • در ادامه شایعه‌هایی مبنی بر ساخته شدن ادامه بازی Banjoo آی‌پی دیگری توسط Rare شنیده می‌شد که مدیر عامل این استودیو با رد کردن این شایعه، افزود بازی بعدی استودیو آی‌پی جدیدی خواهد بود.

Worlds Edge

در سال ۲۰۱۹ ایکس‌باکس با هدف تمرکز بر ژانر استراتژیک و سری محبوب Age of Empires این استودیو را تاسیس کرد. تاکنون ریمسترهایی از این سری شاهد بودیم. همچنین نسخه چهارم سری Age of Empires که با همکاری استودیو Relic در سال ۲۰۲۱ توسط این استودیو برای پلتفرم‌های شخصی به عرضه رسید.

Worlds Edge
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

بازی‌های در حال ساخت:

 • خبرها حاکی از پورت نسخه چهارم به کنسول‌های ایکس‌باکس به گوش می‌رسد.
 • در ادامه می‌توان انتظار داشت با همکاری‌های بیشتر با استودیوهای دیگر، بازی‌های استراتژیک در سری Age of empires یا سری‌های جدید توسط این استودیو ساخته شود.

ایکس باکس، سال ۲۰۲۰ را با یکی از بزرگ‌ترین خریدهای صنعت بازی آغاز کرد. این خرید به قدری بزرگ بود که نهایی کردن کارهای قانونی آن یک سال طول کشید و در سال ۲۰۲۱ به پایان رسید. ایکس‌باکس با مبلغ ۷.۵ میلیارد دلار توانست شرکت Zenimax، مالک استودیوهای بتسدا و… را به خدمت بگیرد.

با این خبر آشوب بزرگی در رسانه‌ها رخ داد، خیلی‌ها آن را حمایت کرده و دیگران به دلیل عظمت خرید، ایکس‌باکس را مورد انتقاد قرار دادند و بسیاری درمورد انحصاری بودن یا نبودن بازی‌های زنیمکس ابهاماتی داشتند. بعدها رونمایی شد که تمام بازی‌های آینده زنیمکس انحصاری خواهد بود. در ادامه این مقاله به معرفی استودیو های زیر مجموعه زنیمکس می‌پردازیم.

Bethesda Game Studios

یکی از بهترین استودیوهای صنعت بازی سازی بوده که با ساخت دو سری بسیار محبوب Fallout و The Elder Scrolls موفقیت‌های چشمگیری به دست آورد، که می‌توان به نسخه پنجم سری الدر اسکرولز اشاره کرد. این بازی با عرضه در سال ۲۰۱۱ هنوز به فروش می‌رسد و در زبان‌هاست.

Bethesda Game Studios
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

این استودیو در سال ۲۰۰۱ تاسیس شد و از همان ابتدا رابطه خوبی با مایکروسافت داشت. از عرضه انحصاری و انحصاری زمانی دو نسخه اولیه از سری The Elder Scrolls گرفته تا کمک‌های مایکروسافت برای موفق سازی بازی Fallout 76. با توجه به سخنان فیل اسپنسر، بتسدا همواره اولین استودیویی بوده که ایکس‌باکس نمونه‌های اولیه کنسول را برایشان می‌فرستاده و نظر و پیشنهادات آن‌ها را اعمال می‌کردند. چهار استودیو در چهار جای مختلف به نام بتسدا قرار گرفته است که با همکاری یک‌دیگر بازی می‌سازند.

بازی‌های در حال ساخت:

 • تاکنون دو بازی از این استودیو معرفی شده است. بازی بزرگ بعدی این استودیو Starfield است. یک بازی نقش آفرینی در فضاست که در سال ۲۰۱۸ معرفی شد. گفته می‌شود که در این بازی می‌توان به چندین سیاره مختلف سفر کرد که هر سیاره از کل بازی الدر اسکرولز پنجم، بزرگتر است. اولین آی‌پی جدید بعد از چندین سال کار بر روی دو سری بوده که به گفته بتسدا، ۲۵ سال خواستار ساخت این بازی بودند
 • اما توان سخت افزاری کنسول‌ها اجازه ساخت را به آنان نمی‌داد و در این فاصله همواره به داستان بازی فکر می‌کردند. به همراه این بازی، بتسدا موتور بازی سازی جدید خود را رونمایی کرد که به آن‌ها اجازه ساخت بازی‌های نسل بعد بسیار بزرگتری می‌دهد. در ابتدا قرار بود این بازی در سال ۲۰۲۱ منتشر شود اما بعد از خریداری شدن توسط مایکروسافت و بودجه بیشتر تصمیم به تاخیر یک ساله گرفته شد تا نسخه کامل‌تر و با باگ کمتر در آخر سال ۲۰۲۲ عرضه شود.
 • بازی بعدی که در کنار استارفیلد در سال ۲۰۱۸ معرفی شد، نسخه ششم الدر اسکرولز بود که بتسدا گفته است همچنان در مراحل اولیه ساخت بوده و تا اتمام استارفیلد، مراحل اصلی آن آغاز نخواهد شد.

Zenimax Online Studios

این استودیو در سال ۲۰۰۷ با هدف ساخت اسپین‌آف‌های آنلاین از دیگر بازی‌های این کمپانی تاسیس گردید زیرا بازی‌های بتسدا با توجه به بزرگی پروژه، مدت زمان زیادی ساخته شدنشان طول می‌کشید و بتسدا هدف داشت با عرضه بازی‌های آنلاین خلا مابین بازی‌های خود را پر کند.

Zenimax Online Studios
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

در ابتدا شروع به ساخت تجهیزات مختص خود، مانند موتور بهینه سازی شده برای بازی‌های آنلاین آغاز کرد و توانست اولین بازی خود را در سال ۲۰۱۴، The Elder Scrolls Online منتشر کند. از لحظه انتشار تاکنون همواره محتوای جدید به این بازی اضافه شده و مخاطبان جدیدی را جذب می‌کند. همچنین این استودیو به ساخت بازی‌های Doom و Fallout 76 نیز کمک کرده است.

بازی‌های در حال ساخت:

 • در ادامه می‌توان همچنان افزوده شدن محتواهای جدید برای الدر اسکرولز آنلاین را داشت.
 • با توجه به آگهی استخدام‌های بسیاری برای این استودیو، اینگونه برداشت شده است که این استودیو قصد ارتقای گسترده موتور بازی سازی خود را دارد و هم اکنون در حال کار بر روی یک بازی جدید است.

id Software

خالق سبک بازی‌های اول شخص در سال ۱۹۹۱ شروع به کار کرد و با بازی‌های Doom, Wolfenstein و Quake ژانر بسیار محبوب اول شخص را خلق کرد. در سال ۲۰۰۹ این استودیو توسط زنیمکس خریداری شد و هم اکنون با خریده شدن زنیمکس توسط مایکروسافت، جزو استودیوهای ایکس‌باکس به حساب می‌آید.

id Software
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

این استودیو یک موتور بازی سازی نیز ساخته که یکی از بهینه‌ترین موتورها نام گرفته است. بعضی از استودیوهای زنیمکس مانند Machinegun Games و حتی استودیوهای خارج از بتسدا همچون Avalanche نیز از آن استفاده می‌کنند. آخرین بازی این استودیو در سال ۲۰۲۰، Doom Eternal بوده که دو بسته الحاقی در سال ۲۰۲۱ برای آن عرضه شد.

بازی‌های در حال ساخت:

 • کار بر روی بازی بعدی این استودیو به تازگی شروع شده است و اطلاعاتی در مورد آن وجود ندارد اما با توجه به بازی دووم ایترنال گمان می‌رود بازی بعدی این استودیو نسخه سوم ریبوت دووم خواهد بود.

Machine Games

این استودیو در سال ۲۰۰۹ تاسیس شد ولی از همان ابتدا مشکلات مالی بسیار زیادی داشت و نتوانست بازی عرضه کند اما با انجام ملاقاتی با استودیو id در سال ۲۰۱۰ و عرضه کردن چند ایده جدید، توانست بتسدا را قانع کند تا کار را بر روی ریبوت بازی Wolfenstein آغاز کند و همان سال عضو خانواده زنیمکس شد. این استودیو تاکنون با موتور بازی سازی id Tech و همکاری با id توانست پنج بازی در سری Wolfenstein را عرضه کند و در این کار موفق واقع شود.

Machine Games
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

بازی‌های در حال ساخت:

 • در سال ۲۰۲۱ بازی بعدی این استودیو با تیزر بسیار کوتاهی معرفی شد. این بازی برگرفته از سری محبوب Indiana Jones بود و گفته می‌شود در مراحل اولیه ساخت است.
 • در کنار این بازی، شایعه شده که در چند سال اخیر این استودیو مشغول کار بر روی نسخه سوم سری Wolfenstein بوده و به عرضه نهایی این بازی مدت زیادی نمانده است. ممکن است این بازی در سال ۲۰۲۲ معرفی و عرضه شود.

Alpha Dog Games

این استودیو کوچک در سال ۲۰۱۲ تاسیس و در سال ۲۰۱۹ توسط زنیمکس خریداری شد. تنها هدف این استودیو‌، کوچک ماندن و تولید بازی‌ها برای پلتفرم موبایل است.

Alpha Dog Games
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

بازی‌های در حال ساخت:

 • با توجه به دسترسی آلفاداگ گیمز به آی‌پی‌های بتسدا، ایکس‌باکس و اکتیویژن بلیزارد می‌توانیم شاهد اسپین آف‌های زیادی از سری‌های محبوب بر روی موبایل را از این استودیو انتظار داشته باشیم.

Arkane Studios

استودیو در سال ۱۹۹۹ در شهر lyon تاسیس شد و از همان ابتدا دو بازی کوچک به صورت انحصاری برای ایکس‌باکس عرضه کرد که به موفقیت خاصی نرسید. در سال ۲۰۰۶ استودیو دوم نیز در Austin تاسیس شد. این دو استودیو در ابتدا به بتسدا برای ساخت بازی الدر اسکرولز کمک می‌کردند.

Arkane Studios
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

در سال ۲۰۱۲ اولین بازی بزرگ خود را با نام Dishonored عرضه کرد که با توجه به ایده‌ها و طراحی‌های خاص مراحل، به موفقیت بزرگی رسید و دو بازی دیگر در این سری ساخته شد. یک بازی دیگر با نام Prey توسط استودیو دوم این بازی ساخته شد که نمرات خوبی گرفت اما در فروش ناکام ماند.

این استودیو در ساخت دو نسخه Wolfenstein نیز به استودیوهای بتسدا کمک کرده است. آخرین بازی این استودیو در سال ۲۰۲۱ به صورت انحصاری زمانی برای سونی با نام Deathloop عرضه شد زیرا که قبل از خریده شدن توسط مایکروسافت، بتسدا با سونی قرارداد بسته بود و ایکس‌باکس به این قرارداد احترام گذاشت.

بازی‌های در حال ساخت:

 • در سال ۲۰۲۱ یک بازی با نام Redfall برای عرضه در سال ۲۰۲۲ معرفی شد. یک بازی کوآپ و شکار ومپایرها با قدرت‌های فراطبیعی که به صورت انحصاری برای ایکس‌باکس عرضه می‌شود.
 • همچنین در سال ۲۰۲۲ انحصاری زمانی دفلوپ به پایان خواهد رسید و شاهد پورت این به بازی به کنسول‌های ایکس‌باکس خواهیم بود.

Tango Gameworks

این استودیو ژاپنی در سال ۲۰۱۰ تاسیس و در همان سال به خانواده زنیمکس پیوست. این استودیو تنها دو بازی در سری The Evil Within و ژانر ترسناک خاص خود عرضه کرده است.

Tango Gamesworks
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

بازی‌های در حال ساخت:

 • بازی بعدی این استودیو همانند بازی Deathloop با قرارداد از پیش تعیین شده به صورت انحصاری زمانی برای سونی در سال ۲۰۲۲ عرضه خواهد شد. این بازی GhostWire Tokyo نام دارد که همچنان در ژانر ترسناک بوده و این بار قدرت‌های فراطبیعی نیز به بازیکن داده شده است.
 • همچنین در سال ۲۰۲۱ در مصاحبه‌ای گفته شد که کارگردان این استودیو، مشغول ساخت بازی کوچک برای آزمایش برخی از ایده‌های جدید خود برای پلتفرم‌های ایکس‌باکس شده است.

Roundhouse studios

این استودیو در ابتدا با نام Human Head در سال ۱۹۹۹ تاسیس گردید و بر روی بازی‌های بسیاری کار کرد. آخرین بازی این استودیو با نام قبلی خود Rune 2 بود که شباهت‌های بسیاری به The Elder Scrolls دارد. در روز انتشار این بازی اتفاقات جالبی رخ داد.

Roundhouse Studios
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

این استودیو با پابلیشر بازی Rune 2، قراردادی داشت مبنی بر پشتیبانی چند ساله بازی، اما در روز انتشار بتسدا وارد شد و خواهان خرید استودیو شد. با توجه به قرارداد داشتن این استودیو امکان خرید وجود نداشت، برای همین مدیران استودیو پس از ۲۰ سال تصمیم به بستن استودیو گرفتند تا با کمک بتسدا استودیو جدیدی با نام Roundhouse در همان نزدیکی استودیو قبلی تاسیس کنند. به دنبال این اتفاقات و خراب کردن قرارداد نوشته شده، شکایات زیادی از بتسدا شد اما بعد از مدت‌ها این شکایات به جایی نرسید.

بازی‌های در حال ساخت:

 • این استودیو هنوز عنوانی با نام جدید خود عرضه نکرده و ما اطلاعاتی از پروژه این استودیو نداریم. گرچه اخیرا یک شایعه‌ای به بیرون درز کرد که این استودیو مشغول ساخت یک آی‌پی آنلاین بازیکن در مقابل بازیکن در مقابل محیط، برگرفته از کمیک‌بوک‌ها است.

ایکس‌باکس در مصاحبه‌ای که در روز خرید بتسدا انجام داد گفت که کار خریدن استودیو برای ایکس‌باکس تمام نشده و منتظر فرصت خواهند ماند که اگر فرصت مناسبی باشد به خریدهای خود ادامه خواهند داد. در چند ماه اخیر شکایت‌های بسیاری از اکتیویژن توسط کارمندان آن رخ داد و در پی آن، سهام اکتیویژن ۳۰ درصد سقوط داشت.

حتی در فروش بازی‌ها به مشکل خورده بود و گویا توان مدیریت مناسب استودیوها را از دست داده بود. این لحظه از دید مایکروسافت، فرصت مناسبی بود و به اکتیویژن پیشنهاد خود را داد. اکتیویژن ابتدا مخالفت کرد اما با فشار بیشتر شرایط بد، آماده خریده شدن بود. ابتدا سراغ دیگر کمپانی‌ها نیز رفت تا به دنبال قیمت بهتر باشد.

در نهایت مایکروسافت توانست با قیمت باورنکردنی ۶۸.۷ میلیارد دلار، Activision Blizzard را به همراه تمامی آی‌پی‌ها تصاحب کند. این گران‌ترین خرید در صنعت بازی است. این قرارداد نهایی نشده و مایکروسافت انتظار دارد در ۶ تا ۱۸ ماه آینده به اتمام برسد. در ادامه قصد داریم به معرفی استودیوهای زیرمجموعه اکتیویژن بلیزارد بپردازیم.

Infinity Ward

خالق اولین بازی در سری بسیار محبوب Call of Duty، استودیو اینفینتی وارد بود که در سال ۲۰۰۲ تاسیس گردید. از همان ابتدا مورد توجه اکتیویژن قرار گرفت و با خرید ۳۰ درصد از سهام اینفینیتی وارد، به ساخت استودیو کمک کرد. این استودیو با ۲۲ نفر آغاز به کار کرد که همگی از استودیویی به نام ۲۰۱۵ (خالق مجموعه Medal of Honor) آمده بودند.

Infinity Ward
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

اینفینتی وارد برای شروع به سراغ استودیو id Software رفت و با لایسنس کردن موتور بازی سازی id Tech 3 از آن برای ساخت اولین بازی خود استفاده کرد. روز بعد از عرضه بسیار موفقیت آمیز بازی Call of Duty در سال ۲۰۰۳، اکتیویژن سهام باقی‌مانده استودیو را نیز خریداری کرد و اینفینیتی وارد را به تصاحب در آورد. همان موقع، مایکروسافت پیشنهاد خود برای بازی دوم در این سری را برای انتشار به صورت انحصاری برای روز عرضه Xbox 360، به اکتیویژن داد.

اینفینیتی وارد برای گسترش این سری به پلتفرم‌های دیگر، علاقه زیادی برای این پروژه نشان داد و توافق بین دو کمپانی صورت گرفت. برای آماده شدن بازی برای روز عرضه ایکس‌باکس، تعداد کارمندان این استودیو سه برابر شد. در ادامه لایسنس کردن موتور بازی سازی، اینفینیتی وارد تصمیم به ساخت موتور خود گرفت که با همکاری id Software و بر اساس id Tech 3 ساخته شد.

از آن روز به بعد موتور بازی سازی IW ساخته شد که توسط بسیاری از استودیوهای اکتیویژن مورد استفاده قرار می‌گیرد. اینفینیتی وارد با استفاده از IW توانست ۸ نسخه دیگر از سری کال آف دیوتی بسازد و این سری را با ۴۰۰ میلیون نسخه فروش، به یکی از محبوب‌ترین سری‌ها تبدیل کند. موفقیت این فرنچایز به قدری بالا بود که اکتیویژن تصمیم گرفت تا تمام تمرکز خود و دیگر استودیوهای خود را بر روی این سری قرار دهد که بتواند سری را به عرضه سالیانه برساند.

Treyarch

اولین استودیویی که به ساخت سری کال آف دیوتی ملحق شد، تری‌آرک بود که در سال ۱۹۹۶ تاسیس شد و در سال ۲۰۰۱ توسط اکتیویژن خریداری شد. قبل از شروع کار بر روی سری کال آف دیوتی، این استودیو بر روی چند بازی لایسنس همچون اسپایدرمن در سال‌های قدیم کار می‌کرد.

Treyarch
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

نسخه سوم فرنچایز محبوب اکتیویژن، توسط این استودیو در سال ۲۰۰۶ برای کنسول‌ها عرضه شد. این بازی به‌همراه PS3 در یک روز منتشر شد و به فروش بسیار موفقی رسید. بعد از این بازی‌‌، تری‌‌آرک دو بازی در سری اسپایدرمن و یک بازی در دنیای جیمزباند ساخت. در کنار ساخت این سه بازی به استودیو Infinity Ward در پورت کردن سه بازی به کنسول‌های نینتندو کمک کرد.

از این نقطه به بعد، استودیو تری‌آرک کاملا بر روی سری کال آف دیوتی کار کرد و تا کنون در ساخت ۹ بازی این سری دست داشته است. در سال ۲۰۰۸ بازی Call of Duty: World at War منتشر شد که برای اولین بار بخش زامبی را به این فرنچایز معرفی کرد که مورد استقبال طرفداران این استودیو قرار گرفت.

در سال ۲۰۱۰ اولین نسخه از سری Call of Duty: Black Ops عرضه شد که تاکنون ۵ نسخه از آن ساخته شده است. نسخه دوم این سری رکورد بیشترین فروش در روز عرضه را برای اکتیویژن شکست. بعدها با عرضه بازی GTA V این رکورد جابه‌جا شد. آخرین بازی استودیو تری‌آرک، بازی Call of Duty: Black Ops Cold War بود که بخش زامبی آن توسط این استودیو و بخش داستانی آن توسط استودیو Sledge Hammer ساخته شد.

Sledgehammer Games

بعد از موفقیت‌های بسیار فرنچایز کال آف دیوتی، اکتیویژن استودیوهای بیشتری را مشغول ساخت این بازی کرد. اسلج همر سومین استودیویی است که بر روی این سری کار کرده است. این استودیو در سال ۲۰۰۹ توسط برخی سازندگان بازی Dead Space تاسیس شد. کارمندان این استودیو که تجربه ساخت بازی‌های سوم شخص را داشتند، طرح یک بازی اسپین آف سوم‌شخص در دنیای سری کال آف دیوتی را به اکتیویژن ارائه کردند.

Sledgehammer Games استودیو ایکس باکس
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

بعد از چند هفته، اکتیویژن طرح را پذیرفت و استودیو را خریداری کرد. گفته می‌شود این پروژه، فرنچایز را به سمت ژانر اکشن ماجراجویی گسترش می‌داد و توانایی رقابت با بازی‌های استودیو اینفینتی وارد را داشت. بعد از گذشت چند ماه و به وجود آمدن چند مشکل بر راه این استودیو، اکتیویژن ساخت این بازی را کنسل کرد و اسلج همر شروع به کمک کردن به استودیو اینفینیتی وارد برای بازی Call of Duty: Modern Warfare 3 کرد. این همکاری به نوبه خود اتفاق نادری بود.

در سال ۲۰۱۴ شایعه ساخت یک بازی کال آف دیوتی توسط این استودیو به همراه یک تریلر به بیرون درز کرد. همان سال این شایعه تایید شد و بازی Call of Duty: Advanced Warfare در سال ۲۰۱۴ عرضه شد. در سال ۲۰۱۷ نیز توسط این استودیو، بازی COD: WW2 عرضه شد.

در ادامه اسلج همر به همراه استودیوی Raven در حال ساخت بازی COD: Black Ops Cold War بودند اما اختلاف نظرهای بسیار این دو استودیو مانع از ادامه روند پروژه بود. در انتها اکتیویژن تصمیم گرفت استودیو Treyarch را مسئول اصلی این بازی بکند. اسلج همر هم در سال ۲۰۲۱ آخرین نسخه کال آف دیوتی را با نام Vanguard عرضه کرد که با توجه به زمان کمی که استودیو داشت، چندان بازی موفقی نبود.

 

Raven Software

ریون سافتور در سال ۱۹۹۰ تاسیس شد. این استودیو از ابتدا روابط بسیار خوبی را با استودیو id Software آغاز کرد. از موتور بازی سازی id Tech استفاده می‌کرد و حتی به نزدیکی استودیوی id نقل مکان کرد.

Raven Software
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

در ابتدا چند بازی با نام‌های Hexen و Heretic ساخت و در ادامه دو بازی از سری‌های id تحت عنوان Quake 4 و Wolfenstein را نیز ساخت. در سال ۱۹۹۷ این استودیو توسط اکتیویژن خریداری شد ولی همچنان روابط خود را با id حفظ کرد. بازی Wolfenstein در سال ۲۰۰۹ موفقیت چشمگیری برای این استودیو نبود و در پی آن ۴۰ نفر از این استودیو اخراج شده و استودیوی دوم ریون بسته شد.

بعد از خریده شدن id توسط بتصدا، ریون تبدیل به یکی دیگر از استودیوهای سازنده کال آف دیوتی شد. در سال ۲۰۱۳، به استودیوی اینفینیتی در ساخت بازی COD: Ghost کمک کرد. در سال ۲۰۱۴ تبدیل به سازنده اصلی بازی چینی COD: Online شد که در نهایت کنسل شد. ریون در سال ۲۰۱۶، ریمیک بازی COD: Modern Warfare 4 را عرضه کرد.

در سال ۲۰۲۰، ریون توانست با کمک اینفینیتی وارد، بازی COD: Warzone و با کمک تری‌آرک بازیCOD: Black Ops Cold War را نیز عرضه کرد. هم اکنون ریون به عنوان استودیو اصلی Warzone به حساب می‌آید و به ساخت محتوا برای این بازی می‌پردازد.

Beenox

استودیو بی‌ناکس در سال ۲۰۰۰ تاسیس و در سال ۲۰۰۵ توسط اکتیویژن خریداری شد. این استودیو بیشتر از ۳۰ بازی ساخته شده را به پلتفورم‌های مختلف پورت کرده است.

Beenox
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

در سال ۲۰۱۰ این استودیو شروع به ساخت بازی‌های خود کرد و چهار نسخه در سری اسپایدرمن ساخت. این استودیو با کمک ریون یک نسخه از سری COD: Modern Warfare را نیز ریمیک کرده است. بعد از مدتی بی‌ناکس تنها به استودیوهای مختلف سازنده COD کمک کرد و تبدیل به یک ساپورت استودیو شد.

Toys for Bob

این استودیو در سال ۱۹۸۹ آغاز به‌کار کرد. در سال ۱۹۹۰، اولین بازی خود با نام Star Control را عرضه کرد که در ژانر علمی تخیلی توانست موفقیت‌های زیادی کسب کند. در سال ۱۹۹۲، نسخه دوم بازی Star Control، منتشر شد که موفقیت چشمگری به‌حساب می‌آمد.

Toys for Bob استودیو ایکس باکس
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

بعد از این دو بازی، تویز فور باب همکاری خود را با استودیو Crystal Dynamics آغاز کرد و سه بازی در اوایل سال‌های ۲۰۰۰ ساخت. بعد از آن شروع به ساخت بازی‌های لایسنس برای دیزنی کرد و در سال ۲۰۰۵ این استودیو توسط اکتیویژن خریداری شد.

با همکاری پابلیشر جدید و به‌دست آوردن حق ساخت بازی Spyro، این استودیو بازی Skylander: Spyro Adventure را ساخت که با ایده‌های جدید خود جوایز زیادی دریافت کرد و موفقیت زیادی به‌دست آورد و در نهایت این فرنچایز با چند اسپین آف تبدیل به یک فرنچایز چند میلیارد دلاری شد.

در سال ۲۰۱۸ تویز فور باب دو ریمستر از سری‌های Crash Bandicoot و Spyro را عرضه کر که در پی موفقیت ریمستر کرش، این استودیو شروع به ساخت نسخه چهارم این فرنچایز کرد و در نهایت آن را در سال ۲۰۲۰ با نام Crash Bandicoot 4: It’s About Time عرضه کرد. بازی هم نمرات خوبی گرفت و فروش خوبی داشت و به‌همین دلیل ساخت نسخه بعدی این سری آغاز شد اما در نهایت کنسل شد زیرا اکتیویژن تمام تمرکز خود را بر روی سری COD گزاشته بود.

کنسل شدن بازی و کمک کردن به ساخت COD: Warzone، به تویز فور باب تحمیل شده بوده و این باعث ایجاد اختلافات زیادی بین این استودیو و اکتیویژن شد که در نهایت چند نفر از مهم‌ترین افراد استودیو، تویز فور باب را ترک کردند.

Demonware

استودیوی دیمنویر در سال ۲۰۰۳ ساخته شد و در سال ۲۰۰۷ توسط اکتیویژن خریداری شد. این استودیو، بیشتر مربوط به بخش فنی بازی سازی است و به دیگر استودیوها در ساخت بخش آنلاین کمک می‌کند.

Demonware
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

موتور بازی سازی Demonware State  و سرویس Matchmaking+ دو محصول ساخته شده توسط این استودیو است که در ساخت بخش‌های آنلاین سری COD به کار می‌رود.

Blizzard Entertainment

این استودیو ایکس باکس یکی از بزرگترین استودیوها، با بیش از ۵۰۰۰ نفر است. تمام استودیوهای ایکس‌بکس و بتصدا روی هم ۴۸۰۰ کارمند دارند. این استودیو در سال ۱۹۹۱ با نام Silicon & Synapse تاسیس شد و در طول تاریخچه خود، بارها تغییر نام داده و بارها توسط پابلیشرهای مختلف خریداری شده است.

Blizzard Entertainment استودیو ایکس باکس
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

این استودیو ایکس باکس در ابتدا مشغول به پورت کردن دیگر بازی‌ها بودند تا این که دو بازی با نام‌های Rock’n Roll Racing و The Lost Viking را عرضه کرد. بعد از دفعات زیاد تغییر نام و خریده شدن استودیو، در نهایت با نام Blizzard و زیر مجموعه Vivendi، اولین بازی خود را تحت عنوان بازی استراتژیک  Warcraftبا نام Orc’s & Humans عرضه کرد که به موفقیت بسیار بالایی رسید و از آن موقع بلیزارد مشغول ساخت بازی و محتوای جدید در این سری است.

بلیزارد در سال ۱۹۹۶ استودیوی Condor که در حال ساخت بازی Diablo برای بلیزارد بود را خریداری کرد، استودیو را با تغییر نام تبدیل به یکی از شعبه‌های بلیزارد کرد. دو نسخه از سری دیابلو ساخته شد که هر دو موفقیت‌آمیز بودند. این باعث شد تا سری دیابلو در کنار سری وارکرفت همواره محتوای جدید دریافت کنند.

بعد از دومین نسخه سری وارکرفت بلیزارد مشغول به ساخت بازی Starcraft شد که در سال ۱۹۹۸ عرضه شد. این بازی نیز به موفقیت چشمگیری رسید و تبدیل به یکی از پر فروش‌ترین بازی‌ها شد. استارکرفت تبدیل به سومین بازی بلیزارد شد که همواره بازی و محتوای جدید دریافت کند.

در سال ۲۰۰۲ نسخه سوم Warcraft با نام Reign of Chaos عرضه شد که داستان و شخصیت‌های آن تاثیر زیادی در بازی‌های آینده بلیزارد داشت. در پی موفقیت‌های بلیزارد و در سال ۲۰۰۴، یک استودیو جدید باز شد تا بلیزارد گسترش بیشتری پیدا کند.

در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵، بلیزارد اسپین آف World of Warcraft را در جاهای مختلف دنیا عرضه کرد. این بازی در سبک MMORPG بود که تبدیل به بزگترین بازی آن زمان شد. ۱.۵ میلیون نسخه در سال انتشار و ۹ میلیون نسخه در دو سال بعد از انتشار، موفقیت بزرگی بود. این بازی توانسته بود ۶۰ درصد بازیکنان آنلاین آن زمان را به خود اختصاص دهد و به درآمد سالیانه یک میلیارد دلار برسد.

بعد از موفقیت این بازی، تعداد کارمندان بلیزارد از ۴۰۰ نفر به ۱۶۰۰ افزایش یافت تا بتواند برای این سری محتواهای جدید عرضه کند. در سال ۲۰۰۶، CEO اکتیویژن به سراغ صاحب بلیزارد یعنی Vivendi آمد تا بتواند این مجموعه را خریداری کند. مدیرعامل ویوندی برای انجام این معامله درخواستی داشت تا بعد از رخ دادن این معامله همچنان در سمت خود باقی‌مانده و استودیوها را مدیریت کند. اکتیویژن در ابتدا این پیشنهاد را نپذیرفت اما بعد از موفقیت‌های ادامه‌دار بلیزارد در نهایت این درخواست را پذیرفت.

در سال ۲۰۰۷ رونمایی شد که دو کمپانی قصد ادغام شدن را دارند. در سال بعد قرارداد به اتمام رسید و از کمپانی ادغام شده با نام Activision Blizzard رونمایی شد. بعد از گذشت مدتی از این ادغام و ادامه داشتن موفقیت سری‌های بلیزارد، این استودیو ایکس باکس متوجه شد که مدت زیادی است که متکی به آی‌پی‌های مطمئن خود شده است در صورتی که صنعت بازی سازی به سمت بازی‌های مستقل با ایده‌های جدید می‌رود.

در راستای بهبود این شرایط، بلیزارد چندین تیم داخلی تاسیس کرد تا با عرضه ایده‌های جدید، بتوانند آی‌پی‌های موفق جدیدی بسازند. یکی از این تیم‌ها خیلی سریع یک بازی آنلاین کارتی در دنیای وارکرفت را به صورت رایگان عرضه کرد که به ۱۰۰ میلیون کاربر رسید.

یکی دیگر از این تیم‌ها شروع به ساخت بازی Titan کرد که یک بازیMMORPG در آینده بود. در سال ۲۰۱۰ توجه مخاطبان را به خود جذب کرد. در ادامه ۱۰۰ نفر از بلیزارد مشغول ساخت این بازی بودند که گویا به مشکلات زیادی برخورده بود.

در سال ۲۰۱۲ بلیزارد این بازی را کنسل کرد و تعداد زیادی از این تیم کوچیک، بلیزارد را ترک کردند و باقی‌مانده این تیم از بلیزارد چند هفته وقت گرفتند تا ایده جدیدی عرضه کنند وگرنه در بین دیگر تیم‌های بلیزارد تقسیم می‌شدند. این تیم تصمیم گرفت که با استفاده از منابعی که برای بازی Titan ساخته بودند یک بازی در آینده بسازند که یک بازی شوتر آنلاین بود. بازی توسط بلیزارد تایید شد و این تیم کار را بر روی این بازی آغاز کرد.

این بازی Overwatch بود که با عرضه در سال ۲۰۱۶ به موفقیت زیادی رسید و جایزه بهترین بازی سال را نیز دریافت کرد. و تبدیل به چهارمین سری مهم بلیزارد شد. در گذر زمان بلیزارد گسترش خود را ادامه داد و در سال ۲۰۱۲ بلیزارد در ۱۱ جای مختلف دنیا نزدیک ۴۷۰۰ کارمند داشت.

آخرین گسترش بلیزارد تصاحب استودیو Vicarious Visions بود که بر روی آی‌پی‌های زیادی کار کرده است که آخرین بازی آن، Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 در سال ۲۰۲۰ بود. این استودیو در سال ۲۰۲۱، با همکاری بلیزارد توانست ریمستر دیابلو دو را منتشر کند. بعد از عرضه موفق این بازی، جهت گسترش همکاری دو استودیو، Vicarious Visions به زیرمجموعه بلیزارد پیوست.

بلیزارد از آن موقع به بعد مشغول ساخت بازی‌ها و محتواهای جدید و همچنین ریمسترهایی برای سری‌های محبوب خود شد و این روند ادامه خواهد داشت. همچنین تیم‌های کوچکتر بلیزارد، بازی‌های جدیدی را عرضه خواهند کرد. هم اکنون دو بازی توسط بلیزارد معرفی شده است که  Overwatch 2 و Diablo 4 نام دارند.

High Moon Studios

این استودیو ایکس باکس در سال ۲۰۰۱ تاسیس و در سال ۲۰۰۶ توسط Vivendi خریداری شد که حالا زیرمجموعه Activision به حساب می‌آید. استودیو های‌مون بعد از ساخت دو بازی، شروع به ساخت چند بازی بر اساس آی‌پی Transformers کرد و تا حدی موفق بود.

High Moon Studios
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

بعد از بازی‌های ترنسفورمرز، شروع به ساخت بازی ددپول کرد. بعد از ساخت این بازی، اکتیویژن ۴۰ نفر از این استودیو را اخراج کرد و توضیح داد که سرمایه‌ای که در اختیار یک استودیو قرار می‌گیرد متناسب با درآمد آن است. بعد از این کاهش کارمندان، این استودیو موظف شد که به ساخت بازی‌های COD کمک کند. این استودیو حتی در ساخت دو بازی از سری Destiny نیز کمک کرده است.

King

استودیو‌های کینگ در سال ۲۰۰۳ تاسیس شدند. در ابتدا نزدیک ۲۰۰ بازی‌ تحت وب توسط این مجموعه عرضه شد. بعدا ها با گسترش پلتفورم‌های فیسبوک و موبایل، رفته رفته توجه کینگ تغییر کرد. در سال ۲۰۱۲، بازی Candy Crush Saga برای موبایل عرضه شد که به موفقیت عظیمی رسید و باعث شناخته‌تر شدن کینگ شد.

King
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس به همراه بازی‌های آن‌ها

این مجموعه در سال ۲۰۱۶ پیشنهاد اکتیویژن برای خریده شدن را پذیرفت. بعد از چند سال، کینگ در ۱۱ نقطه مختلف، نزدیک به ۲۰۰۰ کارمند داشته و درآمدی بین ۱ تا ۳ میلیون دلار به صورت روزانه دارد. آخرین بازی این استودیو ایکس باکس نیز، اسپین آفی از سری Crash است.

 

Digital Legends

این استودیو ایکس باکس در سال ۲۰۰۱ تاسیس شد و تا حالا فقط بر روی بازی‌های موبایل کار کرده است. از بازی‌های این استودیو می‌توان به The Respawnables و Afterpulse اشاره کرد. همچنین این استودیو بر روی یک بازی بتلفیلد نیز کار کرده است. امسال اکتیویژن از خرید این استودیو رونمایی کرد تا این استودیو عنوان جدیدی در کنار COD: Mobile از سری کال آف دیوتی را برای پلتفورم‌های موبایل عرضه کند.

با خریده شدن اکتیویژن بلیزارد، مطمئنا تغییرات زیادری رخ خواهد داد. مهمترین تغییر اصلاح شدن شرایط کاری و پیگیری شدن شکایات است. همچنین ما می‌دانیم که ایکس‌باکس به استودیوهای خود آزادی عمل می‌دهد تا هرچه می‌خواهند بسازند. این کاملا در تضاد با کارهای اکتیویژن در سال‌های اخیر است.

برای مثال استودیوهایی مانند های‌مون و تویز فور باب می‌توانند به بازی‌های خود بپردازند و دیگر به اجبار بر روی سری کال آف دیوتی کار نکنند. همچنین این بدین معناست که استودیوهای اصلی سازنده کال آف دیوتی مجبور به عرضه بازی سالیانه نیستند و می‌تواند هر چه قدر وقت لازم است روی بازی کار کنند تا کیفیت بازی تضمین شود و شاهد افت چشمگیری مانند Vanguard نداشته باشیم.

حتی ممکن است برخی از استودیوهای اصلی این سری، آی‌پی‌‌های جدید به همراه ایده‌های جدیدی را عرضه کنند. حتی استودیوهای ریون و id که روابط نزدیکی داشتند می‌توانند دوباره با یکدیگر کار کنند.

درمورد انحصاری بودن بازی‌ها می‌توان انتظار داشت الگوی خرید بتصدا اینجا نیز تکرار شود. بازی‌های آنلاین همچون COD: Warzone بر روی دیگر پلتفورم‌‌ها بماند و محتواهای جدید را دریافت کند. بازی‌هایی که همانند دفلوپ و گوست وایر که از قبل قرارداد دارند، قراردادشان اجرا خواهد شد، که گمان می‌رود پلی‌استیشن برای دو بازی بعدی کال آف دیوتی قرارداد تبلیغاتی بسته است.

همچنین بازی‌هایی که از قبل، عرضه بر روی دیگر پلتفورم‌ها قول داده شده، تغییری به خود نخواهند دید. بازی‌هایی هم که شرایط بالا را ندارند به صورت انحصاری عرضه خواهند شد، یعنی کال آف دیوتی بعد از اتمام قرار داد انحصاری خواهد شد و بازی‌های دیابلو ۴ و اوورواج ۲ و دیگر بازی‌هایی که در آینده عرضه خواهند شد، انحصاری خواهند بود.

ایکس‌باکس نسبت به سال ۲۰۱۸ که تنها شش استودیو داشت، پیشرفت زیادی داشته و گویا این انتهای کار نیست و می‌توان بازهم خریدهای بیشتری را انتظار داشت. طبق شایعه‌هایی که به گوش می‌رسد، ایکس‌باکس در حال کار کردن با استودیوهایی نظیر io Interactive و Avalanche است و در صورت موفق بودن بازی‌ بعدی آنان، خرید آن‌ها را نهایی خواهد کرد.

معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس
معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس معرفی تمام استودیوهای ایکس‌باکس
فروشگاه اینترنتی سورنا

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید