نقد و بررسی بازی Horizon Zero Dawn The Frozen Wilds

0
1103
نقد و بررسی بازی Horizon Zero Dawn The Frozen Wilds
نقد و بررسی بازی Horizon Zero Dawn The Frozen Wilds
فروشگاه اینترنتی سورنا
فروشگاه اینترنتی سورنا

نقد و بررسی بازی Horizon Zero Dawn The Frozen Wilds

Horizon Zero Dawn بدون شک یکی از بهترین بازی‌های سال جاری میلادی به شمار می‌رود. گوریلا گیمز موفق شد به همه مخاطبانش ثابت کند که توانایی‌های به‌سزایی در سبک تازه‌ای که برای بازی خود انتخاب کرده دارد و مجموعه‌ای بزرگ از گیمر‌ها را به طرفداران پر و پا قرص این بازی انحصاری و کاراکتر محبوبش تبدیل کرد. حال که اولین بسته‌ی الحاقی بازی منتشر شده است، می‌خواهیم به بررسی آن بپردازیم. باید دید که این محتوای دانلودی بهانه مناسبی برای ملاقات دوباره با دنیای زیبای هورایزن هست یا نه؟

فروزن وایلدز در حقیقت یک بسته‌ی گسترش دهنده‌ی داستانی است که به قلب بازی Horizon Zero Dawn پیوند می‌خورد. شما بازی را از ابتدای نقشه‌ی تازه‌ای که به بازی افزوده شده آغاز می‌کنید و چیزی حدود ۱۰ تا ۱۵ ساعت گیم‌پلی هیجان‌انگیز را در آن تجربه خواهید کرد. این محدوده‌ی جدید که The Cut نام دارد، منطقه‌ای کوهستانی و فوق‌العاده برفی است و ساکنین آن از قبیله‌ی بانوک هستند که در بازی اصلی کمی با آن‌ها آشنا شده بودیم.

نقد و بررسی بازی Horizon Zero Dawn The Frozen Wilds
نقد و بررسی بازی Horizon Zero Dawn The Frozen Wilds

نقاشی‌های زیبای قوم بانوک یکی از نشانه‌های بارز اعتقاد‌های آن‌ها به شمار می‌رود

در این بسته‌ی گسترش‌دهنده‌، گوریلا گیمز ما را بیش از پیش با ساختار و درون‌مایه‌ی این قوم آشنا می‌کند و باز هم پای خیر و شر در میان است. داستان این بسته‌ی الحاقی در برابر روایات عمیقی که با به پایان رساندن بازی اصلی تجربه کرده بودم، کمی ناامید کننده به نظر می‌رسید. با این حال اگر تصور کنیم که گوریلا گیمز دنیای گسترده‌ و پر جزئیات بازی را به شکلی پایه‌ریزی کرده که بتواند سال‌ها ما را با گوشه‌ و کناری از آن آشنا کند و هر بار بخشی از اسرارش را برای ما آشکار کند، می‌توان گفت کند و کاو یکی از قومیت‌ها و آشنایی با یکی از اهریمن‌های بازی برای یک محتوای دانلودی کافی است.

مبارزات چالش‌برانگیز بازی، ترس از دست رفته‌ی ایلوی را بازگردانده است

خط داستانی فروزن وایلدز درست مانند بازی اصلی پی‌ریزی شده است و ایلوی با کنجکاوی و خیرخواهی به دنبال پاسخ سوال‌های تازه‌اش می‌گردد. ماموریت‌های جدید بازی کلا در بخش فرعی قرار دارند، با این حال به دو بخش اصلی و فرعی تقسیم می‌شوند. در ماموریت‌های اصلی داستان کلی دی‌ال‌سی دنبال می‌شود و در آن با کاراکترهای اصلی فروزن وایلدز از قوم بانوک روبه‌رو می‌شویم. علاوه بر این کاراکترهای فرعی دیگری نیز وجود دارند که ایلوی به حل مشکلات و داستان‌های شخصی آن‌ها می‌پردازد.

در بازی Horizon Zero Dawn ایلوی در اواخر داستان با توجه به پیشرفت سلاح‌ها و مهارت‌هایش به سادگی و بدون ترس می‌توانست از پس دشمنان غول‌پیکرش برآید. در فروزن وایلدز نسخه‌ی دیگری از همان روبات‌ها وجود دارند که تحت تاثیر اهریمن جدید بازی قرار گرفتند و کمی جان‌سخت تر از نسخه‌ی کوراپتد شده‌شان هستند. ایلوی دیگر نمی‌تواند این ماشین‌ها را اورراید کند و مبارزه با آن‌ها نیز سخت‌تر شده است.

این مسئله باعث شده تا بار دیگر بازیکن برای زنده ماندن در نبرد با این ماشین‌ها تلاش کند و از اینکه بی‌هوا به دل دشمن بزند اندکی بهراسد. علاوه بر این روبات‌های تازه‌ای نیز به بازی اضافه شدند که حسابی ایلوی را به چالش می‌کشند. دو روبات خرس‌مانند که دارای قدرت‌های یخ و آتش هستند را می‌توان باس‌فایت‌هایی چالش‌برانگیز به حساب آورد که برای مقابله با آن‌ها باید مجهز و آماده باشید.

یکی از ماموریت‌های بازی ایلوی را بار دیگر به دل یکی از بندیت کمپ‌ها می‌برد تا این محدوده را از دست راهزنان آزاد کند. باید بگویم که در این قسمت باز هم ضعف دشمنان انسانی بازی و هوش مصنوعی فوق‌العاده پایین آن‌ها توی ذوق می‌زند.

نقد و بررسی بازی Horizon Zero Dawn The Frozen Wilds

برج کنترل و فراست‌کلا

در بازی Horizon Zero Dawn با پیشرفت‌ در روند بازی نسخه‌های قوی‌تری از سلاح‌ها را می‌توانستید از فروشندگان تهیه کنید. در این محتوای دانلودی نیز سری جدیدی از همان‌ سلاح‌ها افزوده شدند که این بار متعلق به قوم بانوک هستند و برای خرید آن‌ها نیاز به نرخ رایج تازه‌ی بازی دارید. بلوگلیم، ارز تازه‌ی بازی است که می‌توانید آن را در مکان‌های خاصی از نقشه یا در ازای تمام کردن ماموریت‌ها به دست آورید.

یکی از نکات خوشحال‌کننده‌ی محتوای دانلودی Frozen Wilds سلاح‌های تازه‌ای است که به بازی اضافه می‌کند و تغییری مثبت به شمار می‌روند. دو سلاح جدیدی که به خوبی نقاط ضعف دشمنان تازه‌ی ایلوی را تحت تاثیر قرار می‌دهند و طی یکی از ماموریت‌های بازی می‌توانید آن‌ها را ارتقا دهید. المان دیگری که به بازی اضافه شده و مبارزه با روبات‌های هوشمند را سخت‌تر می‌کند، برج‌های کنترل هستند.

این برج‌ها می‌توانند ماشین‌هایی که در محدوده‌ی مجاز آن‌ها قرار می‌گیرن را قوی‌تر کرده و سلامتی آن‌ها را بازیابی کنند. ایلوی برای راحت‌تر شدن کارش می‌تواند این برج‌ها را از بین ببرد یا آن‌ها را اورراید کند که در این صورت کارکرد برج‌ها تغییر کرده و روبات‌ها را تضعیف می‌کند.

همچنان بازی از کمبود المان‌های نقش‌آفرینی رنج می‌برد

طراحی مراحل تازه‌ی بازی کاملا فکر شده و خلاقانه است و گوریلا گیمز سعی کرده بیش از پیش از پازل‌های محیطی و سکو بازی بهره جوید. این بار بیشتر با سازمان‌های زیرزمینی و تکنولوژی‌های گذشته برخورد می‌کنیم و آن‌ها بخش اصلی داستان را تشکیل می‌دهند. در منطقه‌ی جدید بازی، تم اصلی برف است و هرچند که پیش از این نیس در بخش‌هایی از بازی Horizon Zero Dawn با مناطق برفی مواجه شده بودیم، اما در محدوده‌ی The Cut آب و هوای برفی بسیار طبیعی‌تر از قبل پیاده‌سازی شده است.

با این حال به نظرم تم برفی آن طور که باید در دنیای هورایزن دلچسب نشده و محیط‌های بازی پیش از این زیباتر بودند، اما این اثر با وجود گرافیک خارق‌العاده‌‌اش، همچنان یکی از زیباترین بازی‌های موجود به شمار می‌رود.

نقد و بررسی بازی Horizon Zero Dawn The Frozen Wilds

ایلوی هیچ واکنشی به حضور در رودهای یخ‌زده‌ی بازی ندارد

یکی دیگر از تغییراتی که فروزن وایلدز برای ما به ارمغان آورده، شاخه‌ی جدیدی در درخت توانایی‌های ایلوی است. گوریلا گیمز سعی کرده مکانیزم‌هایی که در بازی اصلی فراموش شده بودند را به این طریق به بازی اضافه کند. ایلوی از این پس می‌تواند با ارتقا مهارت‌های خود، سوار بر ماشین‌هایی که اورراید کرده منابع مورد نیازش را جمع‌آوری کند. تعمیر ماشین‌های اورراید شده نیز یکی دیگر از توانایی‌های تازه‌ی ایلوی است که در این شاخه گنجانده شده است. مشکل کمبود جا برای دارایی‌های نیز سعی شده به همین طریق حل شود، اما ۲۰ درصد افزایش تغییر چندانی هم به شمار نمی‌رود.

باید به کمی مشکلات فنی، مانند کرش کردن هنگام بارگذاری ذخیره‌ی بازی و وجود کاستی‌ها در المان‌های نقش‌آفرینی هم اشاره کنم. برای مثال ایلوی به هیچ وجه در این برف و بوران سردش نمی‌شود و بدون هیچ اعتراضی در رودهای یخ زده‌ی کوهستانی شنا می‌کند. اینکه ما با یک قهرمان کاملا انسانی طرف هستیم، این مسئله را برای من بسیار عجیب می‌کند و گوریلا گیمز توجیه خاصی برای این دوگانگی به ما ارائه نمی‌دهد. به هر حال امیدوارم عوامل سازنده‌ی این اثر به مرور زمان این گونه مسائل را در نظر بگیرند و بیشتر روی المان‌های نقش‌آفرینی بازی مانور دهند.

The Frozen Wilds را می‌توان بهانه‌ای مناسب برای بازگشت به دنیای زیبای Horizon Zero Dawn و ملاقاتی دوباره با کاراکتر دوست‌داشتنی آن به حساب آورد. روند فکر شده و پیشرفت‌های کوچک بازی برای یک محتوای دانلودی قابل قبول به نظر می‌رسند. هرچند می‌توان به قیمت ۲۰ دلاری این دی‌ال‌سی خرده گرفت.

با توجه به اینکه بازی اصلی بسیار وسیع بود و روایات عمیقی را به مخاطبانش ارائه می‌کرد، نمی‌توان گفت که بسته الحاقی فروزن وایلدز با یک سوم قیمت آن، موفق شد همان کاری را با مخاطب بکند که بازی اصلی انجام داده بود. اما با صرف نظر از این ایرادات جزئی باید بگویم گوریلا گیمز موفق شده بار دیگر مخاطبانش را با مبارزاتی چالش‌برانگیز و داستان‌هایی جذاب از تجربه‌ی این اثر خشنود کند.

کانال رسمی گیمنت سورنا

نقد و بررسی بازی Horizon Zero Dawn The Frozen Wilds نقد و بررسی بازی Horizon Zero Dawn The Frozen Wilds نقد و بررسی بازی Horizon Zero Dawn The Frozen Wilds نقد و بررسی بازی Horizon Zero Dawn The Frozen Wilds نقد و بررسی بازی Horizon Zero Dawn The Frozen Wilds نقد و بررسی بازی Horizon Zero Dawn The Frozen Wilds نقد و بررسی بازی Horizon Zero Dawn The Frozen Wilds

نقد و بررسی بازی Horizon Zero Dawn The Frozen Wilds نقد و بررسی بازی Horizon Zero Dawn The Frozen Wilds نقد و بررسی بازی Horizon Zero Dawn The Frozen Wilds نقد و بررسی بازی Horizon Zero Dawn The Frozen Wilds نقد و بررسی بازی Horizon Zero Dawn The Frozen Wilds نقد و بررسی بازی Horizon Zero Dawn The Frozen Wilds نقد و بررسی بازی Horizon Zero Dawn The Frozen Wilds
فروشگاه اینترنتی سورنا

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید