پلی‌استیشن ۴ بیش از ۷۰ درصد سهم بازار دو-کنسوله را در اختیار دارد

0
485
با استیم لینک بازی‌های پی‌سی را روی گوشی‌های خود استریم کنید
با استیم لینک بازی‌های پی‌سی را روی گوشی‌های خود استریم کنید
با استیم لینک بازی‌های پی‌سی را روی گوشی‌های خود استریم کنید
با استیم لینک بازی‌های پی‌سی را روی گوشی‌های خود استریم کنید

در بیانیه‌ی جدیدی که از طرف الکترونیک آرتز منتشر شده، گفته شده است که فروش کنسول پلی‌استیشن ۴ پلی‌استیشن ۴ پلی‌استیشن ۴  سونی، دو و نیم برابر کنسول ایکس‌باکس وان مایکروسافت بوده است. این آمار مربوط به اواخر سال ۲۰۱۷ می‌شوند و اکنون سونی در حدود هفتاد درصد از بازار دو-کنسوله‌ی جهان را تحت کنترل خود دارد.

این اعداد از یکی از ملاقات‌های سرمایه‌گذاران الکترونیک آرتز به دست آمده است. در این جلسه، مدیر ارشد اجرایی این شرکت، اندرو ویلسون، گفته است که فروش کنسول‌های نسل فعلی مایکروسافت و سونی در مجموع تا پایان سال ۲۰۱۷ ۱۰۳ میلیون بوده است.

از ترکیب این آمار، با صحبت‌های سونی که گزارش داده بود تا انتهای سال ۲۰۱۷ تعداد ۷۳.۶ میلیون کنسول را به فروش رسانده‌ است می‌توان به این نتیجه رسید که در حدود ۲۹.۴ میلیون دستگاه کنسول ایکس‌باکس وان به فروش رسیده است. این تعداد فروش مایکروسافت چیزی کمتر از ۴۰ درصد از فروش سونی به نظر می‌رسد.

حتی با درنظر گرفتن احتمال خطای الکترونیک آرتز در زمینه‌ی روش تخمین بازار، این آمار باز هم به شکل ناامید‌کننده‌ای برای ایکس‌باکس وان ضعیف بوده است. آخرین باری که تخمینی از تعداد کنسول‌های به‌فروش‌رفته‌ی مایکروسافت منتشر شد، در ابتدای سال ۲۰۱۷ بود که چیزی در حدود ۲۵ تا ۳۰ میلیون دستگاه گزارش شده بود. این به این معنی است که مایکروسافت در سال ۲۰۱۷ کمتر از ۵ میلیون دستگاه را به فروش رسانده است.

در مقابل پلی‌استیشن ۴ چیزی در حدود ۲۰ میلیون کنسول در سال ۲۰۱۷ به فروش رسانده و موفق شده که بیش از پیش از ایکس‌باکس وان در این زمینه جلو باشد.

معیار اصلی موفقیت

با وجود آمار ضعیفی که برای مایکروسافت وجود دارد، علائمی وجود دارد که می‌گوید فروش ایکس‌باکس وان در تمامی نقاط جهان مشابه نبوده است. فروش این کنسول در بازار ژاپن افتضاح بوده است اما توانسته که در بازار ایالات متحده، فروشی بهتر از پلی‌استیشن ۴ را تجربه کند. گزارشات دیگری نیز وجود دارند که می‌گویند فروش ایکس‌باکس وان در آمریکای شمای بیشتر از هر منطقه‌ی دیگری بوده است.

مایکروسافت چندین سال پیش اعلام کردن آمار فروش ایکس‌باکس وان را متوقف کرد و این روزها می‌گوید که نه فروش خالص کنسول‌ها، بلکه تعاملات معیار اصلی این شرکت برای سنجیدن موفقیت است. این شرکت برای نشان دادن سلامت بخش بازی‌های خود به ۵۹ میلیون کاربر فعال ایکس‌باکس لایو اشاره می‌کند. با این وجود بخش زیادی از این رقم مربوط به کاربران برنامه‌ی ایکس‌باکس ویندوز ۱۰ می‌شود و ربطی به بخش کنسول‌ها ندارد.

مایکروسافت از سال ۲۰۱۵ فروش نسبی کنسول‌ها را کم اهمیت جلوه اده است. آن سال، رئیس اجرایی بخش گیمینگ، یعنی فیل اسپنسر، گفت که این شرکت آن‌چنان نگران عملکرد ضعیف‌تر نسبت به سونی نیست. او گفت:

سهم بازار اهمیت دارد، اما چیزی که از آن مهم‌تر است این است که آیا مشتری‌های ما رو به افزایش هستند؟ آیا بازی‌ها را می‌خرند؟

آیا در سرویس فعالیت دارند؟ سونی و نینتندو می‌توانند موفق باشند و این لزوما تداخلی با اهداف اصلی مایکروسافت ندارد.

درآمد مایکروسافت از بازی‌ها در آخرین گزارش مالی سه‌ماهه‌ی‌ این شرکت ۱۸ درصد افزایش یافته است و درآمد سرویس‌ها و نرم‌افزار ایکس‌باکس نیز ۲۴ درصد رشد داشته است. با این حال مایکروسافت دیگر به درستی آمار کنسول‌ها را از آمار کلی جدا نمی‌کند و نمی‌‌توان به سادگی گفت که آیا بخش کنسولی فعالیت‌های گیمینگ مایکروسافت سودآور هست، یا خیر. پاول ثورات در جولای گذشته گفته بود که ایکس‌باکس هیچ‌وقت سوددهی نداشته است.

 
پلی‌استیشن ۴
پلی‌استیشن ۴

بازی‌سازان متوجه این موضوع هستند

با تمامی این تفاسیر، برتی سونی در زمینه‌ی فروش کنسول‌ها ناچارا باعث می‌شود که ایکس‌باکس وان برای توسعه‌دهندگان و ناشران کمتر جذاب باشد؛ مخصوصا برای کسانی که می‌‌خواهند تنها یک کنسول‌ را هدف قرار بدهند. با این که صرف‌نظر کردن از کاربران ۳۰ میلیونی مایکروسافت برای بازی‌سازان بزرگ کار راحتی نیست، رد شدن از برتری بیش از دوبرابری سونی در زمینه ی مخاطبین نیز کار ساده‌ای نخواهد بود.

مایکروسافت همیشه مشکلاتی با جذب کردن عناوین انحصاری در مقایسه با پلی‌استیشن ۴ را داشته است. این مشکل را کنسل شدن عناوین انحصاری‌ای مانند Fable Legends و Scalebound نیز تشدید کرده‌اند. این آمار فروش می‌تواند دلیل قانع‌کننده‌ای برای مشکل مذکور باشد.

حتی وقتی بحث بازی‌های توسعه‌داده‌شده توسط خود مایکروسافت نیز در میان باشد، ساختن بازی‌های انحصاری با بودجه‌ی بالا باز هم با توجه به میزان کم کاربران قابل توجیه نیست.

با وجود مشکلات فعلی ایکس‌باکس وان با بازار، مهم است به خاطر داشته باشید که مایکروسافت شرایط بدتری را با ایکس‌باکس اصلی پشت سر گذاشته بود. این کنسول توانسته بود که کمتر از ۲۵ میلیون دستگاه را به فروش برساند و این آمار در حالی بود که فروش پلی‌استیشن ۲ به رقم ۱۵۰ میلیون عدد رسیده بود.

مایکروسافت موفق شد که از مشکلات آن نسل از کنسول‌ها عبور کند و با عرضه‌ی ایکس‌باکس ۳۶۰ به آمار فروش پلی‌استیشن ۳ نزدیک شود. با توجه به این موضوع می‌توان گفت که مایکروسافت می‌تواند مجددا این کار را برای کنسول بعدی خود در سال‌های آینده تکرار کند.

پلی‌استیشن ۴ پلی‌استیشن ۴ پلی‌استیشن ۴ پلی‌استیشن ۴ پلی‌استیشن ۴ پلی‌استیشن ۴ پلی‌استیشن ۴ پلی‌استیشن ۴ پلی‌استیشن ۴ 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید