همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5

0
1569
همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5
همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5
فروشگاه اینترنتی سورنا
همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 بزرگ‌ترین ریسینگ مایکروسافت.پنجمین نسخه‌ی فورزا هورایزن درحالی درون کشور مکزیک دنبال می‌شود که از هر نظر عظیم‌تر از نسخه‌های قبلی خواهد بود و در این مقاله به بخش‌های مختلف آن اشاره می‌کنیم.

پیش نمایش بازی Forza Horizon 5

پیش نمایش بازی Forza Horizon 5
همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5
فروشگاه اینترنتی سورنا

چیزی نمانده تا فستیوال هورایزن به کشور زیبای مکزیک سفر کند. بازی Forza Horizon 5 با افتتاحیه باشکوه فستیوال هورایزن آغاز می‌شود و ما را وارد ماجرای جدیدی از دنیای فورزا هورایزن می‌کند.

استودیوی پلی‌گراند گیمز بعد از اینکه در سال ۲۰۱۲ اولین بازی از مجموعه فورزا هورایزن را منتشر کرد، هر دو سال یک بار نسخه جدیدی از مجموعه ریسینگ خود عرضه کرده است. اما بازی فورزا هورایزن ۵ قاعده را شکست و قرار است با اختلاف سه سال منتشر شود، با وجود اینکه یک سال تأخیر به‌معنای انتظار بیشتر برای یکی از محبوب‌ترین بازی‌های ریسینگ بود، اما این یک سال به تیم توسعه پلی‌گراند گیمز فرصت داد تا بازی فورزا هورایزن جدید را از همیشه بزرگ‌تر و جذاب‌تر بسازند.

نتیجه سه سال کار استودیو پلی‌گراند گیمز در تریلر افتتاحیه بازی نمایان است. این بار فستیوال هورایزن در بزرگ‌ترین نقشه شاید‌هم بهترین آن‌ها در کشور مکزیک برگزار می‌شود. بازی فورزا هورایزن ۵ مانند قسمت‌های قبلی این سری با افتتاحیه فستیوال آغاز می‌شود که در آن راننده‌ها در حال مسابقه برای رسیدن به فستیوال هورایزن هستند. استودیوی پلی‌گراند گیمز به‌شکل ماهرانه‌ای از افتتاحیه هورایزن استفاده می‌کند تا بازیکنان را با محیط جدید بازی آشنا کند.

در بازی فورزا هورایزن ۵ بازیکنان ابتدا سوار بر Ford Branco Badlands از هواپیما سقوط می‌کنند و بر فراز کوه آتشفشان La Gran Caldera فرود می‌آیند. درحالی که از کوه لا گران کالدرا با تمام سرعت نزول می‌کنیم به عظمت دنیای فورزا هورایزن ۵ پی می‌بریم. انتخاب بعدی پلی‌گراند برای به‌نمایش کشیدن جاده‌های Tierra Prospera ماشین Corvette C8 Stingray است، بازیکنان در حال مسابقه با طوفان شن هستند که در پایان مسابقه نیش استینگری (سفره ماهی) است که پیروز می‌شود.

مقصد بعدی بازیکنان منطقه جنگلی La Selva است، در این قسمت بازیکنان را سوار بر Porsche 911 Desert Flyer می‌بینیم که جاده‌های گلی لا سلوا را می‌درد و از میان فلامینگو‌ها پرواز می‌کند. در آخر نوبت می‌رسد به ماشین با ظرافت Mercedes AMG Project One تا یکی دیگر از مناطق زیست‌بوم متنوع مکزیک یعنی Baja California را نمایش دهد و با ورود باشکوه خود پنجمین فستیوال هورایزن را افتتاح کند.

وقتی افتتاحیه به پایان رسید، بازیکنان می‌توانند کاراکتر مد نظر خود را انتخاب کنند. از مدل مو تا تن صدا، بازی فورزا هورایزن ۵ در مقایسه با نسخه قبلی این سری گزینه‌های بیشتری برای شخصی‌سازی کاراکتر‌ها به بازی افزوده است. بعد از اتمام نمایش اولیه و شخصی‌سازی کاراکتر، هورایزن ۵ ما را به سمت رویداد Showcase هدایت می‌کند.

رویداد‌های Showcase به یکی از منحصربه‌فردترین رویداد‌های سری فورزا هورایزن تبدیل شده‌اند. در رویداد‌های Showcase بازیکنان در مقابل رقیبانی قرار می‌گیرند که ممکن است سوار بر هر وسیله‌ای به‌جزء ماشین باشند. اولین رویداد Showcase در بازی فورزا هورایزن ۵ با مسابقه بین زمین و هوا آغاز می‌شود اما در میان مسابقه رقبا تغییر می‌کنند و حالا بازیکنان باید با موتور سواران مسابقه دهند.

Horizon Adventure
همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5

بخش داستانی بازی فورزا هورایزن ۵

از جنبه داستانی تقریبا بعد از اولین نسخه از مجموعه فورزا هورایزن دیگر تیم پلی‌گراند روی داستان بازی تمرکز نکردند، هر چند کمبود یا نبودن داستان در بازی‌های فورزا هورایزن دلیلی برای تجربه نکردن این سری نبوده است و سری هورایزن موفقیت خود را مدیون گیم‌پلی و تنوع وسیع ماشین‌ها در کلاس‌های مختلف است.

اما استودیوی پلی‌گراند گیمز در بازی فورزا هورایزن ۵ از فرمول جدیدی برای روایت داستان بازی استفاده می‌کند. در بازی فورزا هورایزن ۵ بخش داستانی Horizon Adventure نام دارد و هورایزن ادونچر از فستیوال‌های مختلف تشکیل شده است که هرکدام آن‌ها مواردی مانند مسابقه The Goliath را آزاد می‌کنند.

بازیکنان می‌توانند به ۶ فستیوال در هورایزن ادونچرز سفر کنند و هر فستیوال مربوط‌به سبک خاصی از رانندگی است. فستیوال مرکزی Mexico نام دارد و فستیوال اصلی بازی محسوب می‌شود. فستیوال Apex برای مسابقات جاده‌ای (Road Racing)، فستیوال Wilds برای مسابقات رالی (Dirt Racing)، فستیوال Baja برای مسابقات آفرود (Cross Country Racing)، فستیوال Rush برای رقابت‌های نمایشی (PR Stunts) و فستیوال Street Scene برای مسابقات خیابانی (Street Racing) طراحی شده‌اند.

برای آزاد کردن بخش‌های مختلف فستیوال بازیکنان باید Accolades جمع‌آوری کنند. بعد از به‌دست آوردن Accolades مورد نیاز بازیکنان باید رویدادهای Expedition را تمام کنند تا محل فستیوال‌های جدید آزاد شود.

ملاقات ماشین در مقابل کلیسایی در مکزیک
همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5

بازی فورزا هورایزن ۵ را‌ه‌های زیادی برای جمع کردن Accolades به بازیکنان داده است، مانند پیروز شدن در مسابقات مختلف یا به‌اشتراک گذاشتن تیونینگ‌هایی که نظر دیگر بازیکنان را جلب کند. اگر به بخشی از بازی علاقه‌ای ندارید امکانش وجود دارد که مسیر آن را دنبال نکنید،

هر بازیکن می‌تواند Accolades را آن‌طور که برایش راحت‌تر است جمع کند و با این وجود بازهم مسیر داستانی بازی را به اتمام برساند، این موضوع باعث شده است که بخش Horizon Adventure یک تجربه شخصی برای بازیکنان بشود و هر بازیکن با دنبال کردن علایقش وارد Hall of Fame در انتهای مسیر داستانی بازی فورزا هورایزن ۵ بشود.

بخش داستانی بازی فورزا هورایزن ۵ حدود ۱۰ الی ۲۰ ساعت طول می‌کشد اما این به معنای پایان بازی نیست

 

بازی فورزا هورایزن ۵ درکنار مسابقات مختلف از آفرود گرفته تا مسابقات نقطه به نقطه، رویداد‌هایی با نام Horizon Stories خواهد داشت که هر یک از آن‌ها داستانی متفاوت را روایت‌ می‌کنند و با کامل کردن هر قسمت از یک مجموعه Horizon Stories معمولا جوایز متنوعی از جمله ماشین‌های کمیاب و Accolades در انتظار بازیکنان است. بازیکنان همچنین می‌توانند در بعضی از مأموریت‌های داستانی با شخصی که به آن‌ها مأموریت را داده است همکاری یا مخالفت کنند.

تیم پلی‌گراند گیمز قبلا اعلام کرده بود که بخش داستانی بازی فورزا هورایزن ۵ چیزی بین ۱۰ الی ۲۰ ساعت زمان می‌برد، اما مانند بازی‌های دیگر این مجموعه پایان بخش داستانی به‌منظور تمام شدن بازی نیست و کار‌های زیادی برای انجام دادن می‌ماند. در بازی فورزا هورایزن ۵ هزاران Accolades در دسته‌بندی‌های مختلف وجود دارند که بازیکنانی که به‌دنبال تکمیل تمام جنبه‌های بازی هستند می‌توانند آن‌ها را به‌دست بیاورند و جوایز متنوعی آزاد کنند.

ماشین Mitsubishi Lancer Evo و Chevrolet Camaro 2021 rear
همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5

فستیوال پلی‌لیست کماکان در بازی حضور دارد

همچنین تیم پلی‌گراند گفته بود که با گذشت زمان Accolades جدید ازطریق Festival Playlist به بازی اضافه می‌شود. پلی‌لیست‌ها محتوای ماهانه هستند و در قالب سری (Series) عرضه می‌شوند. هر سری از چهار فصل سال تشکیل می‌شود.

فصل‌های تابستان، پاییز، زمستان و بهار به‌ترتیب هر کدام در یک هفته برگزار می‌شوند که با تغییرات فصلی مثل برف و باران همراه هستند، تغییرات فصلی در فورزا هورایزن ۴ معرفی شدند، اما تاثیر آن‌ها در بازی فورزا هورایزن ۵ به‌شدت قبل نخواهد بود و ممکن است تمام مناطق نقشه تحت یک شرایط جوی قرار نگیرند. بازیکنان برای کسب امتیاز در پلی‌لیست باید چالش‌های هفتگی و ماهانه آن را انجام دهند.

چالش‌های یک پلی‌لیست می‌تواند شامل هر کدام از فعالیت‌های داخل بازی باشد، از بردن در مسابقه گرفته تا درهم کوبیدن سطل‌های زباله یا کاکتوس‌ها. امتیاز‌هایی که در پلی‌لیست به‌دست می‌آورید در انتهای هر سری و هر فصل به‌شما جوایزی مانند ماشین‌های کمیاب یا لباس ارائه می‌دهند، گاهی اوقات بعضی از این جوایز مختص یک پلی‌لیست هستند و اگر در مدت تعیین شده آن را دریافت نکنید ممکن است فرصت به‌دست آوردن آن جایزه را برای همیشه از دست بدهید.

The Elimonator، بتل رویال ماشین‌ها این بار با ۹۶ بازیکن برگزار می‌شود

فعالیت‌های دیگر مانند Danger Sign (پرش از ارتفاعات بلند)، Trailblazer (طی کردن مسیر مشخص در زمان تعیین شده)، Drift Zone (کسب امتیاز با دیریفت)، Speed Trap و Speed Zone (رسیدن به سرعت مشخص و حفظ میانگین سرعت تعیین شده) همگی در بازی فورزا هورایزن ۵ حضور دارند، همچنین بازیکنان می‌توانند مشغول انجام دادن چالش‌های عکاسی، شرکت در The Eliminator بتل رویال برای ماشین‌ها با ۹۶ شرکت کننده و درنهایت شرکت در رویداد Playground Games (مینی گیم‌های مختلف که در پنج راند برگزار می‌شود) شوند.

یکی دیگر از محتوای جدید که به بازی فورزا هورایزن اضافه شده، بخش Car Collection است. بازیکنان کارت‌ ماشین‌هایی که در گاراژ خود دارند را می‌توانند در زیر مجموعه شرکت سازنده هر ماشین مشاهده کنند، همچنین ماشین‌هایی که هنوز آن‌ها را در کلکسیون خود ندارند نیز برایشان مشخص شده است.

با کامل کردن ماشین‌های هر تولید کننده بازیکنان جوایز مختلفی می‌گیرند. در بازی فورزا راه‌های زیادی برای به‌دست آوردن ماشین‌ها وجود دارد، از جمله خرید از Autoshow، انجام دادن فعالیت‌های مختلف، تمام کردن چالش‌های پلی‌لیست و شرکت در مزایده‌های Auction House که بهترین راه برای به‌دست آوردن ماشین‌های کمیاب است.

بازی فورزا هورایزن ۵ در زمان انتشار ۵۲۸ ماشین خواهد داشت که ۵ مورد آن برای بسته Welcome Pack خواهند بود و ۱۸ مورد آن نسخه Forza Edition ماشین‌ها هستند. استودیوی پلی‌گراند گیمز ماشین‌های Pre-Order را به‌طور کل از فورزا هورایزن ۵ حذف کرده است، به‌گفته آن‌ها ماشین‌های Pre-Order به بازیکنان در بعضی مواقع برتری می‌داد و این باعث می‌شد تا شرایط ناعادلانه‌ای در بازی ایجاد شود.

ماشین Mercedes-AMG Project one و Koenigsegg Jericho
همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5

تغییرات بخش آنلاین بازی

استودیوی پلی‌گراند گیمز از چند رویداد از جمله Horizon Arcade ،Horizon Tour و EventLab برای بازی فورزا هورایزن ۵ رونمایی کردند. رویداد‌های Horizon Arcade چالش‌ها و مینی‌گیم‌هایی هستند که در نقاط مختلف نقشه رخ می‌دهند. در EventLab بازیکنان می‌توانند با امکاناتی که تیم پلی‌گراند برایشان فراهم کرده، بازی‌های مختلفی درست کنند و به‌اشتراک بگذارند.

رویداد‌های Horizon Tour مربوط‌به بخش آنلاین و Co-Op بازی فورزا هورایزن ۵ می‌شود، در این رویداد ۶ بازیکن در مقابل ۶ راننده AI (Drivatar) قرار می‌گیرند و در انتهای هر مسابقه بازیکنان باید تا مقصد مسابقه بعدی رانندگی کنند. تیم توسعه می‌گوید رویداد Horizon Tour مسابقات دوستانه بخش آنلاین هستند و به بازیکنان فرصت می‌دهد تا با دیگر رانندگان آشنا شوند و در آرامش از مسابقات لذت ببرند.

یکی از مهم‌ترین تغییرات در بازی فورزا هورایزن ۵ مربوط‌به بخش رقابتی آنلاین و سیستم رنکینگ بازی است. در بازی فورزا هورایزن ۵ دیگر خبری از Team Adventure و Online Adventure نیست و بازیکنان برای شرکت در رقابت‌های آنلاین باید وارد رویداد Horizon Open شوند. بزرگ‌ترین تغییر Horizon Open نسبت به رقابت‌های آنلاین در بازی‌های قبلی سیستم رنکینگ آن است.

تیم توسعه علت تغییر نام این بخش را دسترس‌پذیرتر شدن آن دانست و گفتند که عناصری که باعث می‌شد بازیکنان به مهارت‌ بسیار بالایی نیاز داشته باشند از بازی حذف شدند. همچنین از سیستم رنکینگ که به مهارت بازیکن بستگی داشت خبری نیست، چراکه از نظر بازیکنان این سیستم عادلانه نبود و لذت و سرگرمی رقابت‌های آنلاین را از بین می‌برد. اما تیم توسعه تاکید داشت که از چالش‌ و سختی‌های بخش آنلاین کاسته نشده و تنها این بخش دسترس‌پذیرتر و لذت‌بخش‌تر شده است.

نقشه بازی فورزا هورایزن ۵ در مقایسه با نسخه قبلی ۵۰ دصد بزرگ‌تر شده است

 

رقابت‌های آنلاین در بازی فورزا هورایزن ۴ سیستم پنالتی یا تنبیه مناسبی نداشت تا با بازیکنانی که به اصطلاح بد رانندگی می‌کردند مقابله و برخورد کند. در بازی فورزا هورایزن ۵ تیم توسعه تصمیم گرفتند تا با اضافه کردن سیستم پاداش سعی کنند از رفتار‌های ناهنجار در جریان مسابقات جلوگیری کنند.

سیستم پاداش جدید Kudos نام دارد و بازیکنان می‌توانند در جریان مسابقه به یکدیگر Kudos هدیه بدهند. Kudos همچنین خارج از مسابقات نیز استفاده می‌شود و بازیکنانی که به یکدیگر کمک می‌کنند در مقابل کمکشان Kudos پاداش می‌گیرند. Kudos نوعی ارز در بازی خواهد بود ولی هنوز کاربرد آن مشخص نشده است.

تیم پلی‌گراند می‌گوید نقشه مکزیک در بازی فورزا هورایزن ۵ پنجاه درصد بزرگتر از نقشه بریتانیا در بازی فورزا هورایزن ۴ است. در نقشه بازی فورزا هورایزن ۵ استودیوی پلی‌گراند گیمز توانست با طراحی کوه لا گران کالدرا به قول ۱۰ ساله خود «اگر می‌توانید ببینید، پس می‌توانید به آن برانید.» معنای تازه‌ای داده است. نقشه فورزا هورایزن ۵ هشت منطقه اصلی دارد، قسمت غربی نقشه منطقه ساحلی Dunas Blancas قرار دارد.

در شرق مناطق ساحلی دوناس بلانکاس و تقریبا قسمت میانی نقشه کوه La Gran Caldera قد علم کرده است. جنوب کوه کالدرا منطقه Baja California قرار گرفته و در زیر آن جنگل‌ La Selva دیده می‌شود. در مرکز نقشه منطقه Cordillera واقع شده است و در شمال شرقی آن زمین‌های کشاورزی Tierra Prospera قرار دارد. قسمت شرقی نقشه دومین منطقه ساحلی مکزیک را مشاهده می‌کنیم که Riviera Maya نام دارد و در نزدیکی آن در جنوب غربی منطقه جنگلی Gran Pantano واقع شده است.

نقشه ی کامل بازی فورزا هورایزن ۵
همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5

بهبود کیفیت صداگذاری‌ها

اما تغییرات بازی فورزا هورایزن ۵ محدود به ظاهر و فعالیت‌های آن نمی‌شود. استودیوی پلی‌گراند گیمز تغییراتی در فیزیک ماشین‌ها به‌خصوص در نحوه کارکرد سیستم ترمز، کمک‌فنرها و فرمان‌پذیری ایجاد کرده است. استودیوی پلی‌گراند گیمز می‌گوید بدون اینکه سیستم فرمان‌پذیری کاملا آرکید شود یا برای بازیکنان غیرطبیعی باشد، تغییراتی کوچکی در نحوه فرمان‌پذیری ایجاد کردند، به‌گفته تیم توسعه این تغییرات «همان واکنشی را می‌دهند که بازیکنان از یک بازی انتظار دارند.» البته بازیکنان می‌توانند ازطریق منوی تیونینگ فرمان‌پذیری هر ماشین را نسبت به سبک رانندگی خود تغییر دهند.

سیستم تیونینگ بازی فورزا هورایزن ۵ هنوز پیچیدگی خود را دارد و به بازیکنانی که با سیستم تیونینگ آشنا هستند کمک می‌کند تا نهایت استفاده از قدرت ماشین را داشته باشند. بازیکنانی که ترجیح می‌دهند وارد پیچیدگی تیونینگ نشوند می‌توانند از تیونینگ‌هایی که در بازی به اشتراک گذاشته می‌شود استفاده کنند. عملکرد ترمز‌ها نیز با تغییراتی روبه‌رو شده است، سیستم ترمز دیگر مانند دکمه خاموش و روشن عمل نمی‌کنند، فشار دیسک روی ترمز به مرور اتفاق می‌افتد و میزان فشار روی دکمه ترمز تاثیر بیشتری روی قدرت آن دارد.

یکی از بخش‌های بازی که تیم توسعه گفته بود بهبود می‌دهند قسمت طراحی و رنگ‌آمیزی بازی بود، تیم توسعه گفته بود قصد دارند تا بخش طراحی و رنگ‌آمیزی بازی را تجربه‌ای نزدیک به کار با برنامه‌های طراحی مانند Photoshop کنند، اما به‌جزء تغییرات جزئی در محیط کاربری تفاوت چشمگیری در این بخش بازی فورزا هورایزن ۵ دیده نمی‌شود.

بازی فورزا هورایزن ۵ در زمینه صدای ماشین‌ها از بازی‌های سابق این سری به‌شکل قابل ملاحظه‌ای پیشی گرفته است. بازیکنان از این پس در حین کار روی ماشین خود تاثیر قطعات مختلف موتور روی صدای ماشین را می‌شنوند و تقریبا هر قطعه در هر دسته‌بندی صدای ماشین را تغییر می‌دهد، اما مؤثرترین قطعات روی صدای ماشین مربوط‌به دسته‌بندی توربو و اگزوز هستند.

ماشین Ford Branco Badlands و Ford Raptor Mini
همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5

گرافیک بازی فورزا هورایزن ۵ در پلتفرم‌های مختلف

بازی فورزا هورایزن ۵ اولین بازی از سری فورزا است که برای کنسول ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس طراحی شده است. با این وجود تیم توسعه پلی‌گراند گیمز این بازی را برای کنسول ایکس باکس وان و پی‌سی منتشر خواهد کرد. به‌گفته مایک براون، بازیکنان در کنسول ایکس باکس وان تصاویر را با کیفیت کمی پایین‌تر مشاهد می‌کنند و زمان لودینگ در بعضی از قسمت‌های بازی ممکن است بیشتر باشد.

بازیکنان در کنسول‌های سری ایکس و سری اس می‌توانند از میان دو حالت گرافیکی Performance و Quality یکی را انتخاب کنند، هر دو حالت روی کنسول ایکس باکس سری ایکس با رزولوشن ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ پیکسل اجرا می‌شوند اما در کنسول ایکس باکس سری اس رزولوشن به ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل افت می‌کند.

تمرکز حالت پرفورمانس روی عملکرد بازی است، در این حالت بازی با نرخ ۶۰ فریم‌برثانیه اجرا می‌شود در مقایسه با آن حالت کوالیتی روی کیفیت گرافیک بازی متمرکز است و با نرخ ۳۰ فریم‌برثانیه بازی فورزا هورایزن ۵ را اجرا می‌کند. اگر روان بودن بازی برای شما اهمیت بیشتری دارد پس حالت پرفورمانس گزینه مناسب‌تری خواهد بود، ممکن است بعضی وقت‌ها دوست داشته باشید تا منظره‌های زیبای مکزیک را با تمام شکوه مشاهده کنید در این صورت حالت کوالیتی پیشنهاد می‌شود.

وقتی بخواهیم از جنبه گرافیکی دو حالت پرفورمانس و کوالیتی را با هم مقایسه کنیم، مهم‌ترین فرقی که بین آن دو مشاهده می‌شود کیفیت نورپردازی ماشین و محیط است. در حالت کوالیتی جزئیات خیلی بیشتر در بازتاب نور از بدنه ماشین‌ها دیده می‌شود.

همچنین حالت کوالیتی ذرات گرافیکی مثل قطرات آب یا شن و ماسه را با کیفیت و تراکم بیشتری نشان می‌دهد. آخرین مطلب در مورد تفاوت حالت‌های گرافیکی فاصله قابل مشاهده اجسام در پس‌زمینه است. بیشترین اختلاف در حالت‌های گرافیکی در این زمینه در زیست‌بوم جنگلی دیده می‌شود، در حالت کوالیتی معمولا اجسام بیشتری در تصویر ظاهر هستند.

با این وجود نمی‌توانیم بگوییم حالت پرفورمانس گرافیک پایینی دارد، بازی فورزا هورایزن ۵ در هر دو حالت گرافیکی بسیار بازی زیبا و چشم‌نوازی است. کسانی که می‌خواهند بازی فورزا هورایزن ۵ را روی پلتفرم پی‌سی بازی کنند، می‌توانند سیستم‌ مورد نیاز بازی Forza Horizon 5 را در فهرست زیر مشاهده کنند:

مشخصات حداقل سیستم مورد نیاز بازی فورزا هورایزن ۵ :

 • حداقل نسخه سیستم‌عامل: به‌روزرسانی نوامبر ۲۰۱۹ (۱۹۰۹) Windows 10
 • پردازنده: Intel i5-4460 یا Ryzen 3 1200
 • کارت گرافیک: NVIDIA GTX 970 یا Radeon RX 470
 • حافظه گرافیک: ۴ گیگابایت
 • حافظه رم: ۸ گیگابایت
 • حافظه مورد نیاز: ۱۱۰ گیگابایت حافظه HDD

مشخصات سیستم پیشنهادی بازی فورزا هورایزن ۵ :

 • حداقل نسخه سیستم‌عامل: به‌روزرسانی نوامبر ۲۰۱۹ (۱۹۰۹) Windows 10
 • پردازنده: Intel i5-8400 یا Ryzen 5 1500X
 • کارت گرافیک: NVIDIA GTX 1070 یا Radeon RX 590
 • حافظه گرافیک: ۸ گیگابایت
 • حافظه رم: ۱۶ گیگابایت
 • حافظه مورد نیاز: ۱۱۰ گیگابایت حافظه HDD

مشخصات سیستم ایده‌آل بازی فورزا هورایزن ۵ :

 • حداقل نسخه سیستم‌عامل: به‌روزرسانی نوامبر ۲۰۱۹ (۱۹۰۹) Windows 10
 • پردازنده: Intel i7-10700K یا Ryzen 7 3800XT
 • کارت گرافیک: NVIDIA RTX 3080 یا Radeon RX 6800XT
 • حافظه گرافیک: ۱۰ گیگابایت انویدیا یا ۱۶ گیگابایت AMD
 • حافظه رم: ۱۶ گیگابایت
 • حافظه مورد نیاز: ۱۱۰ گیگابایت حافظه SSD
مشخصات سیستم مورد نیاز برای بازی Forza Horizon 5
همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5

نسخه‌های مختلف بازی فورزا هورایزن ۵

نسخه دیجیتال بازی فورزا هورایزن ۵ در سه نسخه Deluxe ،Standard و Premium منتشر می‌شود. اگر می‌خواهید نسخه فیزیکی بازی را تهیه کنید تنها گزینه موجود در حال حاضر نسخه استاندارد بازی است. همچنین اگر هم‌اکنون کنسول ایکس باکس وان دارید و درآینده ممکن است بازی فورزا هورایزن ۵ را بخواهید روی کنسول‌های سری ایکس یا اس بازی کنید، باید بدانید که فقط نسخه دیجیتال بازی از قابلیت Play Anywhere ایکس باکس استفاده می‌کند.

نسخه استاندارد بازی ۶۰ دلار قیمت دارد و تنها شامل بازی فورزا هورایزن ۵ می‌شود. اگر احساس می‌کنید که قرار نیست وقت زیادی روی بازی فورزا هورایزن ۵ بگذارید، نسخه استاندارد احتمالا برای شما مناسب‌تر باشد. استودیوی پلی‌گراند گیمز محتوای زیادی برای بازی فورزا هورایزن ۵ منتشر می‌کند و این محتوا برای مدت طولانی بازیکنان را سرگرم نگه می‌دارد.

نسخه دیلاکس بازی فورزا هورایزن ۵ را می‌توانید با ۸۰ دلار خریداری کنید. نسخه دیلاکس علاوه‌بر خود بازی شامل بسته Car Pass نیز می‌شود و در حال حاضر امکان خریدن جداگانه این بسته ممکن نیست. بسته Car Pass شامل ۴۲ ماشین می‌شود که ۳۴ مورد از آن‌ها قرار است به‌طور هفتگی منتشر شوند و ۸ مورد آن‌ها ماشین‌های کلاس Formula Drift هستند که از زمان انتشار بازی در اختیار بازیکنان قرار می‌گیرد.

نسخه پریمیوم بازی ۱۰۰ دلار قیمت گذاری شده است و درکنار دسترسی زودهنگام به بازی فورزا هورایزن ۵ شامل Car Pass ،Welcome Pack، عضویت VIP و دو بسته‌الحاقی می‌شود. بسته Welcome Pack را می‌توانید با ۵ دلار (۴.۵ دلار با گیم پس) خریداری کنید، پنج ماشین با تیونینگ‌های ویژه، یک خانه برای کاراکتر، یک خرید رایگان ماشین از Autoshow و سه خرید رایگان برای لباس‌های Common و Rare محتوای داخل بسته Welcome Pack هستند.

عضویت VIP نیز به‌صورت جداگانه فروخته می‌شود و ۲۰ دلار (۱۸ دلار با گیم پس) قیمت دارد. در ازاء عضویت VIP بازیکنان سه ماشین Forza Edition، علامت تاج درکنار گیمرتک، خانه برای کاراکتر، دریافت دو برابر جوایز از مسابقات، بوق، Emote و موارد دیگری دریافت می‌کنند. در حال حاضر امکان خرید بسته‌های الحاقی به‌صورت جدا از یکدیگر وجود ندارد و بازیکنان برای هر دوی آن‌ها باید مبلغ ۳۵ دلار (۳۱.۵ دلار با گیم پس) پرداخت کنند. هر دو بسته‌های الحاقی قرار است به بازی فورزا هورایزن ۵ مکان و ماشین‌های جدید اضافه کنند.

نسخه‌های بازی Forza Horizon 5
همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5

بازی فورزا هورایزن ۵ از زمان انتشار در گیم پس نیز منتشر می‌شود و کاربران این سرویس می‌توانند بدون پرداخت هزینه اضافه بازی را دریافت کنند. همچنین نسخه پریمیوم بازی فورزا هورایزن ۵ را می‌توانید در سرویس گیم پس با قیمت ۴۵ دلار خریداری کنید.

نسخه استاندارد بازی فورزا هورایزن ۵ در تاریخ ۹ نوامبر (۱۸ آبان) برای کنسول‌ها ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس همچنین کامپیوتر شخصی منتشر می‌شود و دسترسی نسخه پریمیوم بازی فورزا هورایزن ۵ در تاریخ ۵ نوامبر (۱۴ آبان) برای خریداران این نسخه آزاد می‌شود.

همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 بزرگ‌ترین ریسینگ مایکروسافت.پنجمین نسخه‌ی فورزا هورایزن درحالی درون کشور مکزیک دنبال می‌شود که از هر نظر عظیم‌تر از نسخه‌های قبلی خواهد بود و در این مقاله به بخش‌های مختلف آن اشاره می‌کنیم.

یکی از جذاب‌ترین نمایش‌های کنفرانس مایکروسافت در E3 2021 به بازی Forza Horizon 5 اختصاص داشت؛ پنجمین اثر استودیو پلی گراند گیمز (Playground Games) که یک بار دیگر خبر از ریسینگی عظیم و زیبا از طرف این شرکت بریتانیایی می‌دهد.

در نسخه‌های قبلی Forza Horizon به نواحی مختلفی سفر کرده بودیم؛ از ایالت کلرادوی آمریکا در نسخه‌ی اول و بخش‌هایی از فرانسه و ایتالیا در نسخه‌ی دوم، تا استرالیای زیبای نسخه‌ی سوم و بریتانیای چهار فصل نسخه‌ی چهارم. این بار هم قرار است به سراغ کشور دیگری برویم که مثل نسخه‌ی اول در قاره‌ی آمریکای شمالی قرار گرفته، ولی تفاوت‌های زیادی با آن دارد و با محیط‌های متنوع خود انواع و اقسام شرایط آب و هوایی را رقم می‌زند.

آبشارهای مکزیک در بازی Forza Horizon 5
همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5

جهان بازی Forza Horizon 5

پنجمین نسخه‌ی Forza Horizon در کشور مکزیک اتفاق می‌افتد؛ کشوری با تنوع جغرافیایی فوق‌العاده و فرهنگ جذاب که می‌تواند به بستری مناسب برای این بازی ریسینگ تبدیل شود.

مایک براون، کارگردان Forza Horizon 5 که پیش از پیوستن به استودیو پلی گراند در سال ۲۰۱۳، در Evolution Studios روی بازی‌های موتور استورم (MotorStorm) و درایو کلاب (Driveclub) کار کرده بود، از بحث‌های اعضای تیم برای پیدا کردن مناسب‌ترین کشور ممکن برای این نسخه صحبت کرده و مهم‌ترین دلیل انتخاب مکزیک را کمک به هرچه عظیم‌تر شدن بازی و تنوع بالای محیط‌های آن می‌داند.

مکزیک هم کوهستان‌های برفی دارد، هم سواحل فوق‌العاده. هم شهرهای تاریخی دارد، هم جنگل‌های زیبا. هم تپه‌های سرسبز با پستی و بلندی‌های زیاد و هم زمین‌های کشاورزی و رشته‌کوه‌ها و دره‌هایی تماشایی. در مجموع تنوع طبیعت در مکزیک فوق‌العاده بالا است و از طرف دیگر از نظر فرهنگی هم کشوری غنی محسوب می‌شود و مردم در سراسر دنیا عاشق آن هستند؛ کشوری با موسیقی‌ها و آثار هنری منحصربه‌فرد که می‌تواند کمک بزرگی به افزایش جذابیت Forza Horizon 5 کرده و آن را به کامل‌ترین نسخه‌ی این مجموعه تبدیل کند.

در همان اولین نگاه به Forza Horizon 5 می‌توان متوجه زیست‌بوم‌های متنوع و جذابی شد که تنوعی بیشتر از نسخه‌ی چهارم به بازی می‌دهند. یکی از جالب‌ترین موارد هم به آتشفشان فعالی مربوط می‌شود که مرتفع‌ترین نقطه در بین تمام بازی‌های این مجموعه خواهد بود و برای طراحی آن از داده‌های واقعی و اطلاعات دقیق زمین‌شناسی کمک گرفته شده که از منطقه‌ی موردنظر جمع‌آوری شده‌اند.

همچنین بخش‌هایی از شهر گوآناخوآتو را هم در نمایش بازی دیدیم؛ شهری زیبا و رنگارنگ با کوچه‌ها و خیابان‌های باریک و پیچ‌درپیچ که میدان‌هایی با آثار هنری تماشایی و شبکه‌ای از تونل‌های زیرزمینی، آن را به یکی از جالب‌ترین نقاط مکزیک تبدیل می‌کنند؛ شهری که کن بلاک و تیم هونیگان هم در جیمکانا ۱۰ سری به آن زده بودند.

از دیگر بخش‌های این منطقه می‌توان به بیابانی وسیع اشاره کرد و درعین‌حال یک جنگل بارانی پُر از درخت که با خرابه‌های باستانی و سواحل آفتابی و کوهستان‌های سخت و خشن، نقشه‌ای را ترتیب می‌دهند که وسعتی حدود ۱.۵ برابر نقشه‌ی بریتانیای نسخه‌ی چهارم خواهد داشت.

مسابقه در طوفان شن در بازی Forza Horizon 5
همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5

تغییرات آب و هوایی و فصل‌های Forza Horizon 5

بازی Forza Horizon 4 ویژگی جالبی مثل تغییرات فصلی را داشت که در اینجا یک بار دیگر بازخواهد گشت، البته به شکلی متفاوت و جالب‌تر از قبل. بریتانیا و مخصوصاً بخش‌های معتدل آن، حالتی دارد که می‌توان به‌راحتی متوجه تغییر فصل از بهار به تابستان و سپس پاییز و زمستان شد، ولی مکزیک شرایط متفاوتی دارد و به علت وسعت بالا، وضعیت جغرافیایی و تفاوت ارتفاع در بخش‌های مختلف، سازوکار فصلی متفاوتی دارد که به شکلی واقع‌گرایانه درون بازی شبیه‌سازی شده است.

Forza Horizon 5 هم مثل نسخه‌ی قبلی دارای فصل‌های مختلف خواهد بود و تنوع آب و هوایی بسیار بالایی خواهد داشت

تغییر فصل در نسخه‌ی چهارم به‌طور کلی اعمال می‌شد و مثلاً اگر در شهر ادینبرا باران می‌بارید، در سایر نقاط بازی هم وضعیت به همین شکل بود. ولی مکزیک حالت متفاوتی را دنبال می‌کند و اگر در بخشی از بازی باران ببارد، لزوماً در سایر نقاط خبری از آن نخواهد بود. این قضیه باعث خلق لحظات جالبی می‌شود و مثلاً ممکن است شما درحالی درکنار آتشفشان مسابقه می‌دهید که بارش برف را تماشا می‌کنید و در همان زمان، فرد دیگری درکنار ساحل و زیر آفتاب داغ به مسابقه می‌پردازد.

البته همچنان هر چهار فصل را خواهیم داشت و می‌توانیم تغییرات فصلی را احساس کنیم، ولی این تغییرات در هر زیست‌بوم متفاوت با دیگری خواهد بود.

مثلاً در فصل‌های خشک سال، با طوفان‌های گرد و خاک مواجه می‌شوید و در فصل پاییز، طوفان‌های استوایی را تجربه خواهید کرد و در مجموع باتوجه‌به شرایط هر فصل، مسابقات بازی هم تحت تأثیر وضعیت آب و هوایی قرار می‌گیرند؛ آب و هوایی پویا و تصادفی که تأثیر مستقیمی روی تجربه‌ی رانندگی شما می‌گذارد.

دراین‌میان قدرت بالای سخت‌افزار ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس هم کمک زیادی به هرچه طبیعی‌تر شدن دنیای بازی کرده و باعث می‌شود شاهد سیستم نورپردازی حجمی و جلوه‌های بصری جذابی باشیم که در ترکیب با گرد و غبار و قطعات ریزی که در هوا پراکنده می‌شوند، لحظاتی تماشایی را خلق کنند.

برخلاف ۱۰ سال قبل که اگر بازی‌سازها می‌خواستند طوفان شن را درون بازی شبیه‌سازی کنند، فقط یک فیلتر نارنجی‌رنگ را روی تصویر اضافه می‌کردند که حس قرار گرفتن در معرض طوفان را به مخاطب بدهد، اکنون با افکتی کاملاً سه‌بعدی طرف هستیم که روی نورپردازی بازی هم تأثیر مستقیم می‌گذارد و می‌توان ذرات ریز درون آن را دید و گرد و خاک سه‌بعدی را مشاهده کرد که همه جا را درگیر خود می‌کنند. طوفان‌های استوایی هم شرایط خاص خود را دارند و اتمسفر بازی را همراه‌با مه غلیظ به شکلی تغییر می‌دهند که تجربه‌ای متفاوت شکل می‌گیرد.

مسابقه بارانی در بازی Forza Horizon 5
همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5

گیم پلی بازی Forza Horizon 5

از وسعت بالا، چشم‌اندازهای زیبا و جزئیات خیره‌کننده‌ی مکزیک در بازی Forza Horizon 5 و ریزه‌کاری‌هایی مثل طراحی تک‌تک تیغ‌های کاکتوس‌ها و نقاشی‌های خیره‌کننده‌ی فرید روئدا، هنرمند خیابانی معروف مکزیکی که بگذریم به بخش‌های مهم دیگری از بازی می‌رسیم، مثل تنوع بالای ماشین‌ها، تنوع گیم‌پلی و تجربه‌های مختلف رانندگی که باعث می‌شوند دنیای بازی هرچه عظیم‌تر شود و به هدف سازندگان این اثر برای تبدیل کردن آن به مفرح‌ترین و کامل‌ترین بازی این مجموعه کمک کنند.

استقبال بالای مخاطبان از بازی Forza Horizon 4 نقش مهمی در رسیدن پلی گراند گیمز به این نقطه داشته؛ اثری که شروع قدرتمندانه‌ای داشت و در ادامه هم با قدرت بیشتری به پیش رفت و جامعه‌ی مخاطبان بازی در این سال‌ها رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است. پلی گراند گیمز سه فصل تعطیلات پی‌درپی را با این بازی پشت سر گذاشت که هرکدام از آن‌ها هم موفق‌تر از قبلی بوده است.

آن‌ها در این مدت چیزهای زیادی در مورد سلیقه‌ی مخاطبان خود و نحوه‌ی سرگرم شدن آن‌ها در دنیای آزاد و وسیع بازی متوجه شده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که دوست‌داران بازی علاقه‌ی زیادی به وقت گذراندن در حالت آزادانه و خارج از مسابقات اصلی دارند.

تأثیر همین موارد باعث شده بازی فورزا هورایزن ۵ با تغییراتی نسبت به قبل همراه شود و دنیایی عظیم‌تر و متنوع‌تر برای رانندگی و جست‌وجو در اختیار مخاطبان قرار بگیرد. همچنین سازندگان بازی پاداش‌های زیادی برای انجام کارهای مختلف به بازیکن‌ها می‌دهند و در این نسخه چیزهای خیلی بیشتری برای پیدا کردن در محیط‌ها وجود خواهد داشت. بازی دارای سیستمی پُر از چالش‌های مختلف خواهد بود که نسبت به کارهای شما در گشت‌وگذار آزادانه درون محیط پاداش می‌دهد و درعین‌حال بخش اصلی مسابقات را هم داریم که جذابیت‌های خاص خود را دارد.

گذشته از بخش اصلی با نام Horizon Story که بازیکن را درگیر مسابقاتی جذاب با حضور شخصیت‌های مختلف می‌کند، بخش Horizon Arcade نیز وجود خواهد داشت ۱۳۰ چالش مختلف را در قالب ۱۱ زیرمجموعه‌ی گوناگون در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.

همچنین قابلیت تغییر در ماشین‌ها نیز کامل‌تر و پیشرفته‌تر از قبل وجود خواهد داشت و قطعات به مراتب بیشتری در اختیار بازیکن قرار می‌گیرد و درعین‌حال امکان شخصی‌سازی کاراکترها نیز با وسعتی بالا از رنگ پوست و نوع مو تا تُن صدا و نوع لباس و… این اجازه را به مخاطبان می‌دهد که کاراکترهای دلخواه خود را با تنوعی بسیار بالا خلق کنند.

ماشین‌ها در کنار منظره آتشفشانی در بازی Forza Horizon 5
همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5

بخش چندنفره بازی Forza Horizon 5

پلی گراند گیمز در دوران تکامل فورزا هورایزن ۴، بخش‌ها و حالت‌های جدیدی را به آن اضافه کرد؛ از جمله حالت Eliminator که از آثار بتل رویال الهام گرفته و همین‌طور حالت Super 7 که امکان ساخت رویدادهایی پُر از سازه‌های دیوانه‌وار را برای انجام حرکات جذاب می‌دهد. هرکدام از این حالت‌ها مخاطبان خاصی دارند و گروهی از بازیکن‌ها را جذب خود می‌کنند.

سازندگان بازی در این سال‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که با طراحی یک بازی متنوع و پُر از ویژگی‌های مختلف می‌توان به نیازهای تمام بازیکن‌ها پاسخ داد و جامعه‌ای بزرگ از افرادی را دور هم جمع کرد که خیلی از آن‌ها هم اهل طراحی و به اشتراک‌گذاری ساخته‌های خود هستند.

بازی دارای حالت‌های تک‌نفره و چندنفره‌ی زیادی است و دستیار هوشمند Forza Link نیز به بالاتر رفتن کیفیت بازی آنلاین کمک خواهد کرد

حالت Eliminator از همان ابتدا در فورزا هورایزن ۵ حضور خواهد داشت و Super 7 نیز برای این بازی در نظر گرفته شده، البته در قالبی دیگر به‌عنوان زیرمجموعه‌ای از EventLab که ابزار فوق‌العاده‌ای است که به شما اجازه‌ی خلق مسابقات دلخواه، حالت‌های مختلف و تجربیات گیم‌پلی متنوع را می‌دهد. در این بخش می‌توانید هر چیزی را شخصی‌سازی کنید و حتی روی اصلی‌ترین و ابتدایی‌ترین قوانین بازی نیز تأثیر بگذارید.

از ویژگی‌های جالب بخش چندنفره‌ی بازی می‌توان به Forza Link اشاره کرد؛ یک دستیار هوشمند که با بررسی رفتار و نوع بازی شما و کارهایی که درون بازی به آن‌ها علاقه دارید، امکان برقراری ارتباط بین شما را با افرادی با سلیقه‌ی نزدیک فراهم کرده و رقابت‌هایی داغ‌تر را آماده می‌کند. همچنین بخش Horizon Open اجازه می‌دهد مسابقات آنلاین با آزادی عملی بیشتر از گذشته و به دور از محدودیت‌های رایج برگزار شده و هر لحظه بتوان به رقابت با سایر بازیکن‌ها پرداخت؛ از مسابقات معمولی تا دریفت و موارد دیگر.

ماشین های بازی فورزا هورایزن ۵

یکی از مواردی که در این سال‌ها حضور پررنگی در مجموعه‌ی فورزا هورایزن داشته، نمایش ماشین‌ها به‌عنوان انعکاسی از فرهنگ محیط و مردم هر کشور بوده است؛ موضوعی که مخصوصاً در نسخه‌های سوم و چهارم خود را در قالب ماشین‌هایی که در گوشه و کنار دنیای بازی پیدا می‌شدند (Barn Finds) نشان می‌داد؛ ماشین‌های استرالیایی و بریتانیایی که در قالب نمونه‌های کلاسیک، سوپرکار و اسپرت به سراغ آن‌ها می‌رفتیم. از این نمونه‌های جذاب در فورزا هورایزن ۵ هم خواهیم داشت؛ هرچند هنوز آن‌ها را در نمایش‌های بازی ندیده‌ایم.

تا این لحظه ماشین‌های مختلفی برای بازی معرفی شده‌اند که در قالب تریلر و نمایش گیم‌پلی Forza Horizon 5 آن‌ها را ملاقات کرده‌ایم و تعداد آن‌ها در نسخه‌ی نهایی به صدها عدد خواهد رسید.

ماشین مرسدس آ ام گ Project One در بازی Forza Horizon 5
همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5
 • مرسدس-آ ام گ Project One
 • مرسدس-آ ام گ GT 4-Door Coupe
 • مرسدس بنز Unimog U5023
 • پورشه Taycan Turbo S
 • پورشه ۹۱۱ Type 964 Desert Flyer
 • پورشه ۹۱۱ Carrera S
 • جگوار XJR-15
 • لندروور Defender 110
 • مک‌لارن ۷۲۰S
 • مک‌لارن Senna
 • شورولت Colorado ZR2
 • شورولت C8 Corvette Stingray
 • شورولت Camaro ZL1 1LE
ماشین فورد Bronco R Baja در بازی Forza Horizon 5
همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5
 • فورد Bronco R Baja
 • فورد De Luxe Five-Window Coupe
 • فورد F-150 Raptor
 • فورد Transit Supervan 3
 • آپولو Intensa Emozione
 • فانکو MotorSports F9
 • هنسی VelociRaptor 6X6
 • کونیگسگ Jesko
 • لامبورگینی Aventador LP700-4
 • لامبورگینی Huracan LP 610-4
ماشین میتسوبیشی Lancer Evo X در بازی Forza Horizon 5
همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5
 • میتسوبیشی Lancer Evo X
 • پاگانی Huayra BC
 • پنال The Cholla
 • پولاریس RZR XP 1000 EPS
 • آلومی‌کرفت Class 10
 • آریل Nomad
 • لوکال موتورز Rally Fighter
 • ریماتس Concept Two
 • سوبارو Impreza 22B STI

کشور مکزیک از نظر فرهنگ ماشینی، کشوری واقعاً جالب محسوب می‌شود و اهالی این کشور علاقه‌ی زیادی به صحبت در مورد ماشین‌ها دارند. شاید مردم سایر نقاط دنیا از فرهنگ خاص مکزیکی‌ها در مورد ماشین‌ها بی‌اطلاع باشند، ولی داستان‌های بسیار جالبی در این رابطه وجود دارد که سازندگان بازی در زمان تولید آن به سراغ این موارد رفته‌اند و بازیکن‌ها را هم دعوت می‌کنند که در زمان تجربه‌ی بازی، از این موارد جذاب لذت ببرند.

بخش Forzavista در بازی Forza Horizon 5
همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5

ویژگی‌های تکنیکی بازی Forza Horizon 5

این بازی پلی گراند گیمز روی قدرتمندترین کنسول مایکروسافت یعنی ایکس باکس سری ایکس، به‌صورت ۴K/30fps با جزئیات گرافیکی فوق‌العاده بالا اجرا می‌شود و نسخه‌ی ایکس باکس سری اس نیز با رزولوشنی پایین‌تر به شکل ۱۰۸۰p/30fps پردازش خواهد شد.

نسخه‌ی ایکس باکس سری ایکس Forza Horizon 5 به‌صورت ۴K/30fps اجرا می‌شود و هر دو نسخه‌ی نسل جدید بازی حالت ۶۰fps هم خواهند داشت

همچنین حالت ۶۰fps هم برای این نسخه‌ها در نظر گرفته شده که هنوز اطلاعات زیادی از آن نداریم، ولی می‌توان پیش‌بینی کرد که در این حالت بازی با کاهش کیفیت در بعضی بخش‌ها همراه بوده و جزئیات نسبت به حالت ۳۰fps کمتر باشد و شاید رزولوشن نیز متغیر شود و در مواقعی پایین‌تر بیاید؛ هرچند تجربه‌ی یک اثر ریسینگ با نرخ فریم ۶۰ چیزی نیست که عاشقان این سبک از آن بگذرند و احتمالاً خیلی‌ها این حالت را حتی با وجود افت کیفیت تصویر به حالت ۳۰fps ترجیح خواهند داد.

درعین‌حال بخش Forzavista در Forza Horizon 5 دارای ری تریسینگ خواهد بود تا جذابیت بصری بازی در این حالت به اوج خود برسد؛ بخشی که مخاطب را از نزدیک با ماشین‌های مختلف در بالاترین کیفیت ممکن روبه‌رو می‌کند و اکنون به‌لطف ری تریسینگ و انعکاس‌های واقع‌گرایانه‌ی آن، کاری خواهد کرد که در کمتر اثر مشابهی شاهد آن بوده‌ایم.

هرچند انتشار بازی برای کنسول ایکس باکس وان باعث ایجاد نگرانی‌هایی برای بخشی از طرفداران شده، ولی سازندگان Forza Horizon 5 این اطمینان خاطر را می‌دهند که جای هیچ‌گونه نگرانی نیست؛ چرا که آن‌ها پیش از این هم سابقه‌ی تولید بازی برای پلتفرم‌هایی با سخت‌افزارهای متفاوت را داشته‌اند و در نسخه‌های قبلی Forza Horizon کاری کرده بودند که پی سی گیمرهایی با سیستم‌های نه‌چندان قدرتمند هم بتوانند از بازی لذت ببرند.

بنابراین نسخه‌ی جدید باتوجه‌به قابلیت‌های هر پلتفرم برای آن بهینه‌سازی شده و نمایش جذاب بازی نیز نشان داد که بین نسلی بودن آن آسیبی به کیفیت بصری بازی وارد نکرده است.

ماشین‌ها در کوهستان برفی در بازی Forza Horizon 5
همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5

قیمت بازی فورزا هورایزن ۵

بازی فورزا هورایزن ۵ هم مثل اکثر بازی‌های مایکروسافت، با قیمت ۵۹.۹۹ دلار عرضه خواهد شد. نسخه‌ی مخصوصی تحت عنوان Deluxe Edition هم برای آن در نظر گرفته شده که ۷۹.۹۹ دلار قیمت دارد و همین‌طور نسخه‌ای با نام Premium Edition که با قیمت ۹۹.۹۹ دلار، کامل‌ترین تجربه‌ی ممکن را به هواداران فورزا ارائه خواهد داد.

همچنین مانند سایر بازی‌های فرست پارتی مایکروسافت، فورزا هورایزن ۵ نیز از همان روز اول عرضه در اختیار مشترکان سرویس ایکس باکس گیم پس قرار می‌گیرد و در صورت استفاده از این سرویس، نسخه‌ی ۵۹.۹۹ دلاری بازی بدون پرداخت هزینه‌ی اضافه‌ای در دسترس شما خواهد بود.

نسخه‌های Deluxe و Premium بازی فورزا هورایزن ۵

در Forza Horizon 5: Deluxe Edition که با قیمت ۷۹.۹۹ عرضه می‌شود، علاوه‌بر تمام امکانات نسخه‌ی اصلی به Car Pass نیز دسترسی خواهید داشت که ۴۲ ماشین جدید را در اختیار شما قرار می‌دهد؛ ماشین‌هایی که هفته‌ای یک عدد از آن‌ها عرضه خواهد شد. همچنین هشت عدد ماشین Formula Drift نیز از همان ابتدا به شما داده خواهد شد.

با خریداری Forza Horizon 5: Premium Edition با قیمت ۹۹.۹۹ دلار نیز علاوه‌بر اینکه می‌توانید چهار روز زودتر از دیگران به سراغ بازی بروید، صاحب Car Pass درکنار پک خوش‌آمدگویی (Welcome Pack) و عضویت VIP خواهید شد و دو بسته‌ی الحاقی بازی که در آینده منتشر می‌شوند را در اختیار خواهید داشت.

دانلود ویدیو از آپارات

تاریخ انتشار بازی فورزا هورایزن ۵

بازی فورزا هورایزن ۵ در تاریخ ۹ نوامبر ۲۰۲۱ (۱۸ آبان ۱۴۰۰) برای ایکس باکس سری ایکس، ایکس باکس سری اس، ایکس باکس وان و پی سی منتشر می‌شود. البته در صورت خریداری نسخه پریمیوم، می‌توانید چهار روز زودتر یعنی در تاریخ ۵ نوامبر ۲۰۲۱ (۱۴ آبان ۱۴۰۰) بازی را تجربه کنید.

به این ترتیب این بازی ریسینگ عظیم مایکروسافت تقریباً هم‌زمان با جشن تولد یک سالگی کنسول‌های نسل جدید این شرکت، یک بار دیگر دوست‌داران مسابقات اتومبیل‌رانی را به رقابت‌هایی داغ و نفس‌گیر دعوت می‌کند و لحظاتی جذاب و مفرح را برای آن‌ها تا زمان از راه رسیدن جدیدترین نسخه‌ی فورزا موتور اسپرت (Forza Motorsport) فراهم خواهد کرد.

پرسش‌های متداول

بازی Forza Horizon 5 در کجا جریان دارد؟

فورزا هورایزن ۵ قرار است بازیکنان را به کشور مکزیک می‌برد و قرار است قسمت‌های مختلفی از این منطقه را در اختیار بازیکنان قرار بدهد.

بازی فورزا هورایزن ۵ کی عرضه می‌شود؟‌

بازی فورزا هورایزن ۵ در تاریخ ۹ نوامبر ۲۰۲۱ (۱۸ آبان ۱۴۰۰) برای ایکس باکس سری ایکس، ایکس باکس سری اس، ایکس باکس وان و پی سی منتشر می‌شود.

آیا فورزا هورایزن ۵ برای گیم پس منتشر می‌شود؟

فورزا هورایزن ۵ قرار است از روز اول انتشار برای مشترکین گیم پس در دسترس قرار بگیرد.

 

همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 
همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 
همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 همه چیز در مورد بازی Forza Horizon 5 
فروشگاه اینترنتی سورنا

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید