بازی New World و نابودی کارت گرافیک RTX 3090

0
686
بازی New World و نابودی کارت گرافیک RTX 3090
بازی New World و نابودی کارت گرافیک RTX 3090
فروشگاه اینترنتی سورنا
فروشگاه اینترنتی سورنا

بازی New World و نابودی کارت گرافیک RTX 3090! در صورتی که از دارندگان RTX 3090 هستید بهتر است فعلاً به سراغ این بازی نروید

بازی New World عنوان جدیدی در سبک MMO است که اخیراً نسخه بتای آن برای کاربران کامپیوتر در دسترس قرار گرفته است. اما، چیزی در اینجا قصد داریم به آن بپردازیم مطمئناً باعث تعجب شما خواهد شد؛ به تازگی گروه کثیری از کاربران فروم Reddit ادعا می‌کنند بازی جدید شرکت آمازون باعث خرابی کارت گرافیک RTX 3090 می‌شود. 

بازی New World و نابودی کارت گرافیک RTX 3090
بازی New World و نابودی کارت گرافیک RTX 3090

بر اساس اطلاعات بدست آمده بنظر می‌رسد تنها دارندگان کارت گرافیک‌های RTX 3090 از برند EVGA تحت تأثیر این مشکل قرار گرفته‌اند. این درحالیست که تاکنون حتی یک گزارش هم در رابطه با کارت گرافیک‌های شرکت AMD منتشر نشده است. بیشتر کاربران در گزارش خود اعلام کردند که با رسیدن به منوی اصلی یا صفحه لودینگ بازی New World به شکل عجیبی عملکرد و سرعت فن‌ها کارت گرافیک RTX 3090 آن‌ها به بالاترین میزان خود می‌رسد.

مشکل عجیب بازی New World

بر اساس شواهد جدید، محدود کردن نرخ فریم ریت می‌تواند از بروز چنین اتفاقی جلوگیری کند. در حال حاضر روایت‌های متفاوتی از خرابی کارت گرافیک RTX 3090 گزارش شده، به عنوان مثال برخی افراد اعلام کرده‌اند به محض ورود به بازی کارت گرافیک آن‌ها خراب شده است و گروهی  دیگر نیز اعلام کردند بعد از اجرای بازی کارت گرافیک آن‌ها کرش کرده و حتی در نهایت موجب بوت نشدن سیستم می‌شود.

اگر پس از کرش کردن کارت و راه اندازی مجدد کامپیوتر هنوز اتفاقی برای سیستم شما نیوفتاده باشد قطعاً جزو معدود افراد خوش شانس هستید. اما، باید خاطرنشان کرد این دسته از کاربران در صورتی که یک بار دیگر وارد بازی شوند کارت گرافیک خود را برای همیشه از دست خواهند داد.

دارندگان RTX 3090 فعلاً این بازی را اجرا نکنند

در هر صورت، بعد از بروز چنین اتفاقی کاربران مجبور هستند کارت گرافیک‌های خود را (در صورتی که مدت زمان گارانتی شما تمام نشده باشد) به نمایندگی‌ها ارسال کنند. در حال حاضر علت دقیق این مشکل مشخص نیست، اما چنین اتفاق می‌تواند به دلیل عدم سازگاری بازی با درایور فعلی Nvidia باشد که در نهایت باعث خرابی کارت گرافیک‌های RTX 3090 می‌شود.

با این حال، علت هر چه که باشد اکنون با گزارش‌های متعددی در این زمینه مواجه هستیم و شدیداً توصیه می‌کنیم اگر شما هم یکی از دارندگان کارت گرافیک RTX 3090 برند EVGA هستید بهتر است فعلاً به سراغ بازی New World نروید. لطفاً نظرات خود را در این رابطه با ما در میان بگذارید.

 منبع

Tom’s Hardware


بازی New World و نابودی کارت گرافیک RTX 3090

بررسی پرونده خرابی کارت گرافیک‌های RTX 3090 در بازی New World مقصر اصلی کیست؟ آمازون، EVGA یا کاربر؟

دو روز پیش و پس از عرضه نسخه بتای بسته بازی سبک MMO آمازون یعنی بازی New World، روی فروم ردیت گزارش‌های متعدد و تکان دهنده‌ای منتشر شدند: مرگ کارت گرافیک پرچمدار شرکت انویدیا یعنی RTX 3090 حین اجرای این بازی. بیشترین کارت گرافیک‌هایی که قربانی این بازی شدند، کارت گرافیک‌‌های شرکت EVGA از سری FTW3 بودند.

در این مطلب قصد داریم پرونده بازی New World و کارت گرافیک‌هایی که به خاطر اجرای نسخه بتای این بازی نابود شدند را بررسی کنیم. علت این اتفاق چه بود؟ آیا فقط کارت EVGA RTX 3090 FTW3 قربانی این ماجرا شد؟ آیا کارت گرافیک من نیز در خطر است؟ 

دقیقاً چه اتفاقی افتاد؟

قبل از اینکه وارد هر گونه بحث تخصصی بشویم، باید به اصل ماجرا بپردازیم. پس از انتشار نسخه بتای بازی New World، کاربران روی فروم ردیت خرابی کارت گرافیک‌های بالارده خود را گزارش کردند. کاربران پس از زدن گزینه Play در لانچر و باز شدن بازی، ناگهان با نرخ فریم بسیار بالای ۶۰۰۰ فریم بر ثانیه، حدأکثر شدن دور فن‌های کارت، حداکثر شدن فرکانس هسته، حداکثر شدن مصرف برق کارت و در نهایت خاموش شدن سیستم مواجه شدند.

وقتی کاربران مجدداً سیستم را روشن و بازی را اجرا کردند، سیستم‌هایشان با صدای «پاپ» از سوی کارت گرافیک، خاموش شد و دیگر تصویر نداد؛ درواقع کارت گرافیک‌های این سیستم‌ها سوخته بودند.

بازی New World و نابودی کارت گرافیک RTX 3090

آیا نرخ فریم خیلی بالا در منو عامل آسیب دیدن کارت‌ها بود؟

برای پاسخ دادن به این سوال، باید چندین مورد را ابتدا بررسی کنیم. نرخ فریم بالا در منو چیزی نیست که برای اولین بار در بازی New World با آن ملاقات کرده باشیم. در منوی بازی‌های Doom Eternal و Farcry 5 نرخ فریم به ۷۰۰۰ هم می‌رسید؛ ولی فرکانس هسته کارت‌ در این شرایط تنها چند صد مگاهرتز بوده و کارت اصلاً زیر فشار نبود، چرا که منوی این بازی‌ها دو بعدی بود و نه سه بعدی.

در منوی بازی New World، در حالی ۶۰۰۰ فریم بر ثانیه پردازش می‌شد که صحنه‌های منو، صحنه‌هایی سه بعدی بودند و در لحظه رندر می‌شدند. وقتی که یک صحنه سه بعدی در ۶۰۰۰ فریم بر ثانیه رندر می‌شود، پارامترهایی نظیر مصرف برق، جریان، دما، فرکانس و… کارت گرافیک همگی بیشینه هستند.

تقریباً نیمی از مساحت کارت گرافیک را مدارات تغذیه شامل چوک‌ها، خازن‌ها، ماسفت‌ها و دیگر المان‌های تأمین برق پوشانده‌اند و وقتی که صحبت از این فشار روی کارت گرافیک می‌کنیم، در حقیقت نیمی از آن روی مرز انفجار است.

در تست‌های قدیمی Furmark و Prime95 هم شاهد همین شرایط بودیم. ساختار نرم افزاری این تست‌ها به گونه‌ای بود که بدون هیچ حد و مرزی به سخت افزار فشار می‌آورد. به همین خاطر، در ابتدا کارت گرافیک‌ها و پردازنده‌های متعددی قربانی این دو تست شدند، درست مانند بازی New World.

آیا فقط کارت گرافیک RTX 3090 FTW3 قربانی شد؟

این کارت گرافیک‌ها عمدتاً مدل‌های RTX 3090 FTW3 ساخت شرکت EVGA بودند؛ ولی علت این مسئله لزوماً نشان دهنده ایراد داشتن کارت گرافیک‌های RTX 3090 FTW3 نیست. شرکت EVGA بیشترین تیراژ کارت گرافیک‌های RTX 3090 را تا به این لحظه عرضه نموده و از هر شرکتی هم بیشتر قربانی دلالان شده.

به همین خاطر، بیشتر کارت گرافیک‌های RTX 3090 موجود در بازار جهانی و سیستم‌های گیمرها از سری EVGA FTW3 هستند. به همین خاطر، خرابی آن‌ها هم بیشتر از بقیه کارت‌ها گزارش شده است.

بازی New World و نابودی کارت گرافیک RTX 3090

البته در بین گزارش‌ها، سری‌های مختلفی از کارت گرافیک‌های برندهای مختلف نظیر ASUS Strix و MSI Gaming نیز به چشم می‌خورند. تا به این لحظه، این کارت گرافیک‌ها در لیست کارت‌ گرافیک‌های آسیب دیده وجود دارند:

  • GeForce RTX 3090
  • GeForce RTX 3080 Ti
  • GeForce RTX 2070
  • Radeon RX 6900 XT
  • Radeon RX 6800 XT
  • Radeon RX 6800

این مشکل ابداً منحصر به کارت گرافیک EVGA RTX 3090 FTW3 نیست!

بازی New World و نابودی کارت گرافیک RTX 3090

چرا کمر کارت گرافیک‌ها زیر این فشار شکست؟

بسیار خوب؛ کارت گرافیک‌ها تحت فشار بودند. اما مگر کارت گرافیک نباید بتواند زیر فشار کار کند؟ چرا این کارت‌ها نتوانستند در این شرایط دوام بیاورند؟ برای پاسخ دادن به این مسئله، بیایید نگاهی دقیق‌تر به نحوه تأمین برق کارت گرافیک از منبع تغذیه تا GPU بیندازیم.

منبع تغذیه، برق شهری ۲۲۰v AC را دریافت می‌کند. سپس آن را در قالب ولتاژ‌ مستقیم (DC) 12 ولتی، از طریق درگاه‌های برق PCIe در اختیار کارت گرافیک قرار می‌دهد. اما این ولتاژ قابل استفاده برای چیپست‌های درون کارت نیست و باید باز به حدود ۱.۲ ولت تنظیم شود.

کار تنظیم این جریان، توسط VRMها – شامل چوک‌ها، خازن‌ها، ماسفت‌ها و… – انجام می‌شود. اگر به هر علتی منبع تغذیه تحت فشار قرار گیرد و برق خروجی آن دچار نوسان شود، VRMها باید این نوسان را بگیرند تا چیپست‌های پردازشی دچار سوختگی نشوند. اگر نوسان یا فشار وارده به منبع تغذیه بیش از حد شدید باشد، VRMها آسیب می‌بینند.

اگر پردازنده سیستم یک مدل خیلی قدرتمند و پرمصرف و با تعداد هسته‌های بالا باشد، اگر پمپ‌ها و فن‌های متعددی به سیستم متصل باشند یا اگر سیستم اورکلاک شده باشد، به یک منبع تغذیه قدرتمند و توانا نیاز خواهد بود. در شرایطی که یک کارت گرافیک RTX 3090 در حال مصرف حدود ۴۰۰ وات برق است، با احتساب مصرف برق بقیه قطعات فشار زیادی به منبع تغذیه می‌آید.

همین فشار می‌تواند موجب نوسان برق PCIe شود. در نتیجه این نوسان، به VRMها فشار زیادی وارد می‌شود و می‌تواند به آن‌ها آسیب فیزیکی وارد کند. صدای «پاپ» می‌تواند ناشی از ترکیدن المان‌های VRM نظیر خازن یا چوک باشد. البته این امر تنها در بررسی‌ و کالبدشکافی کارت‌های قربانی شده مشخص می‌شود.

چرا سیستم‌ها پیش از خرابی کامل یک بار خاموش و روشن شدند؟

شاید با توضیحات بالا تصور کرده باشید که VRMها باید یک تنه کل بار نوسان را به دوش بکشند، در حالی که چنین نیست. کارت گرافیک‌ها مجهز به انواع و اقسام سیستم‌های حفاظت ولتاژ و جریان نظیر «محافظ اضافه جریان» (OCP) و محافظ افت توان هستند (افت توان برای کارت گرافیک به اندازه افزایش آن خطرناک است).

در این سناریو، احتمالاً در دفعه اول اجرای بازی New World یکی از این محافظ‌ها به علت ناتوانی منبع تغذیه و افت توان درگیر شده‌ و علاوه بر خاموش کردن سیستم، خودش هم یا آسیب دیده یا بیش از حد داغ شده (چیزی شبیه به سوختن فیوز). وقتی که کاربر سیستم را برای بار دوم روشن کرده، محافظ افت توان به علت حرارت بالا یا آسیب جدی یا هر علت دیگری، دیگر فعال نبوده است. به همین خاطر، این بار دیگر تمام بار نوسان روی دوش VRMها افتاده و به آن‌ها آسیب فیزیکی وارد نموده است.

طبق توضیحات فوق، می‌توان نتیجه گیری کرد که پردازشگر گرافیکی کارت گرافیک‌های قربانی شده، به احتمال زیاد سالم است.

بازی New World و نابودی کارت گرافیک RTX 3090

آیا کارت گرافیک من هم در خطر است؟

در مورد کارت گرافیک‌های غیر از مدل‌های نامبرده شده باید گفت که تا به این لحظه از میان کارت‌های غیر پرچمدار، تنها یک کارت گرافیک RTX 2070 دچار آسیب شده و یک کارت گرافیک RX 570، یک بار سیستم را خاموش کرده است (و خود کارت آسیبی هم ندیده). به خاطر مصرف برق پائین کارت گرافیک‌های میان‌رده و پائین‌رده، برای آن‌ها نگرانی جدی وجود ندارد. به خاطر مصرف برق نسبتاً پائین‌تر این کارت‌ها، احتمال ایجاد شرایط بحرانی و ناپایدار برای آن‌ها کمتر است.

بیانیه استودیوی سازنده و رفع مشکل

تقریباً پس از گذشت یک روز از انتشار نسخه بتای بازی New World، استودیوی سازنده روی تالار گفت و گوی این بازی بیانیه‌ زیر را منتشر کرد:

دیروز صدها هزار کاربر نسخه بتای بسته بازی New World را برای میلیون‌ها ساعت تجربه کردند. البته ما چند گزارش محدود از خرابی سخت افزاری کارت گرافیک‌های بالارده هنگام اجرای این بازی دریافت کردیم.
بازی New World تحت ارتباط‌های DirectX استاندارد رابط ویندوز فعالیت می‌کند. ما هیچ نشانه‌ای از خرابی وسیع برای کارت گرافیک ۳۰۹۰ ندیده‌ایم، نه در فاز بتا و نه در چندین ماه فاز آلفا.
تجربه نسخه بتای بسته بازی New World در حال حاضر امن است. برای افزایش اطمینان کاربران ما امروز یک پچ منتشر می‌کنیم که نرخ فریم بازی را در منو محدود می‌کند. ما به حمایتی که بازی New World از سوی کاربران در سراسر دنیا دریافت می‌کند افتخار می‌کنیم و به بازخوردهای آن‌ها در فاز بتا و فازهای دیگر، گوش خواهیم داد.
استودیوی Luxendra

این بیانیه خیلی حس خوبی به کاربر نمی‌دهد. این بیانیه به طور خلاصه می‌گوید که «ما نرخ فریم را اصلاح کردیم، ولی اصلاً مشکل از نرخ فریم نبود». به نظر می‌آید که این بیانیه توسط یک وکیل نوشته شده باشد. به هر حال، باید ببینیم که آیا مشکل واقعاً رفع شده یا خیر.

تست میدانی کارت گرافیک‌های RTX 3090 در بازی New World

تقریباً دو روز پس از گزارش‌های آسیب دیدن کارت گرافیک‌های EVGA RTX 3090 FTW3، صفحه یوتیوب JayzTwoCents تصمیم به تست میدانی این کارت گرافیک در نسخه پچ شده بتای بازی New World گرفت. در طول تست سه ساعته این یوتیوبر با بایوس‌ها و پروفایل‌های مختلف، هیچ گونه رفتار غیرعادی از کارت گرافیک RTX 3090 FTW3 مشاهده نشد.

برای حصول اطمینان، این یوتیوبر تمام تست‌ها را با یک کارت گرافیک MSI RTX 3090 Gaming X Trio نیز تکرار کرد؛ اما تغییری در نتیجه حاصل نشد.

می‌توان گفت که در حال حاضر، تجربه بازی New World برای هیچ کارت گرافیکی خطر ندارد.

بازی New World و نابودی کارت گرافیک RTX 3090

واکنش شرکت EVGA به خرابی کارت‌های FTW3

طی تماسی که صفحه یوتیوب JayzTwoCents با شرکت EVGA گرفت، این شرکت اعلام کرده که فرآیند ارسال کارت گرافیک جایگزین برای کسانی که کارت گرافیک‌های RTX 3090 FTW3 خود را از دست داده‌اند، آغاز شده است. این اقدام شرکت EVGA در شرایطی که هنوز مقصر اصلی ماجرا مشخص نیست، در نوع خود قابل ستایش است.

چه کسی مقصر است؟

باید گفت که انگشت اتهام را باید سوی همه گرفت. شرکت‌های سازنده کارت گرافیک‌ها، خود کاربر که ریسک تجربه یک بازی بتا یا را پذیرفته و صدالبته خود شرکت آمازون به عنوان توسعه دهنده بازی، همگی باید بخشی از بار مسئولیت این اتفاق را به دوش بکشند.

بین این‌ها، می‌توان گفت که نقش آمازون در رخ دادن این حوادث پررنگ‌تر است. تیم توسعه این بازی علیرغم اینکه این مشکل در نسخه آلفا هم وجود داشته، برای نسخه بتا آن را برطرف نکرده است. قاعدتاً وقتی همچین ایراد پررنگی در یک بازی دیده می‌شود، تیم توسعه نرم افزاری باید به صورت فوری آن را برطرف کند؛ نه اینکه این ایراد را از نسخه آلفای بازی به نسخه بتای بازی بیاورد! آیا حتماً باید صدها کارت گرافیک چند هزار دلاری آسیب جدی می‌دیدند تا توسعه دهندگان به فکر رفع این ایراد می‌افتادند؟!

نظر شما درباره پرونده خرابی کارت گرافیک‌های بالارده در بازی New World چیست؟ به نظر شما کدامیک از عواملی که در مورد آن‌ها بحث کردیم، می‌توانند دلیل واقعی آسیب دیدن کارت گرافیک‌ها حین اجرای این بازی باشند؟ آیا شرکت آمازون می‌تواند تنها با یک بیانیه از زیر بار مسئولیت این اتفاق شانه خالی کند؟ دیدگاه‌های خود را حتماً با ما در میان بگذارید.

 منبع
JayzTwoCentsJayzTwoCents
فروشگاه اینترنتی سورنا

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید