رفع ارور Nvlddmkm.Sys در ویندوز ۱۰

0
139
ارور صفحه آبی nvlddmkm.sys در ویندوز ۱۰، برای بسیاری از کاربران پیش آمده است. اکثر این کاربران نیز از کارت گرافیک‌های شرکت انویدیا استفاده می‌کنند. هر چند که دلیل دقیق وقوع چنین مشکلی بسته به هر کاربر، متفاوت است، اما ما در هر صورت در ادامه این مطلب، راه‌کارهای رفع ارور nvlddmkm.sys را در اختیار شما قرار می‌دهیم.
درایور کارت گرافیک خود را به‌روزرسانی کنید
همیشه این احتمال وجود دارد که چنین مشکلاتی، به دلیل درایورهای قدیمی کارت گرافیک، رخ دهند. به همین دلیل اولین اقدام منطقی این است که درایور کارت گرافیک خود را آپدیت کنید. در اینجا ما دو روش انجام این کار با استفاده از Device Manager و Nvidia GeForce Experience را به شما آموزش می‌دهیم.
آپدیت درایور کارت گرافیک با استفاده از Device Manager
Windows Device ویندوز ۱۰ یکی از ابزارهای مفید جهت بررسی وضعیت سخت‌افزارهای کامپیوتر شما است. در زیر به گام‌های موردنیاز جهت آپدیت کارت گرافیک از این طریق می‌پردازیم.
کانال تلگرام سورنا

 

 1. کلیدهای “Windows + R” را فشار داده تا کادر “Run” در مقابل شما ظاهر شود. سپس باید عبارت “devmgmt.msc” را تایپ کرده و کلید “Enter” را فشار دهید. البته کاربران می‌توانند واژه “device manager” را در نوار جست‌و‌جوی منوی استارت نیز تایپ کنند.
 2. در پنجره ظاهر شده باید به دنبال “Display Adapters” گشته و سپس منوی آن را گسترش دهید.
 3. بر روی کارت گرافیک انویدیای خود کلیک-راست کرده و سپس گزینه “Update driver” را انتخاب کنید.
 4. در پنجره بعدی باید بر روی “Search automatically for updated driver software” کلیک کنید.
 5. در ادامه ویندوز شما به‌صورت خودکار در فضای اینترنت جدیدترین نسخه درایو را پیدا کرده و آن را نصب می‌کند.
 6. کامپیوتر خود را ریستارت کنید.
رفع ارور Nvlddmkm.Sys در ویندوز 10
رفع ارور Nvlddmkm.Sys در ویندوز ۱۰
به‌روزرسانی درایور گرافیک با استفاده از Nvidia GeForce Experience

Nvidia GeForce Experience یکی از اپلیکیشن‌های مربوط به کارت گرافیک‌های شرکت انویدیا بوده و احتمالا شما نیز آن را در حین نصب درایور، بر روی کامپیوتر خود نصب کرده باشید. این اپلیکیشن مزیت‌های دیگری را نیز در اختیار گیمرها قرار می‌دهد. در زیر به شیوه آپدیت کردن درایو کارت گرافیک با استفاده از Nvidia GeForce Experience می‌پردازیم.
 1. ابتدا باید نرم‌افزار Nvidia GeForce Experience را اجرا کنید. این اپلیکیشن یا در دسکتاپ و یا در نوار وظیفه ویندوز ۱۰ شما، یافت می‌شود.
 2. در ادامه باید وارد شده و سپس در گوشه بالا سمت چپ، بر روی “Drivers” کلیک کنید.
 3. اکنون می‌توانید لیستی از آخرین درایورهای Nvidia GameReady را مشاهده کنید. بر روی “Download” کلیک کنید. در ادامه اپلیکیشن به‌صورت خودکار به دانلود و نصب آخرین نسخه درایور کارت گرافیک شما، اقدام می‌کند.
رفع ارور Nvlddmkm.Sys در ویندوز 10
رفع ارور Nvlddmkm.Sys در ویندوز ۱۰
ویندوز خود را به‌روزرسانی کنید

گاهی اوقات برخی از نسخه‌های قدیمی ویندوز ۱۰، باعث به‌وجود آمدن ارور صفحه آبی nvlddmkm.sys می‌شوند. بنابراین بهتر است که از نصب آخرین نسخه ویندوز، اطمینان حاصل کنید.

رفع ارور Nvlddmkm.Sys در ویندوز 10
رفع ارور Nvlddmkm.Sys در ویندوز ۱۰
جهت انجام این کار باید گام‌های زیر را طی کنید:

 1. کلیدهای “Windows + I” را فشار داده و سپس “Update & Security” را انتخاب کنید.
 2. در صفحه بعدی می‌توانید ببینید که آیا آپدیتی برای ویندوز شما وجود دارد یا خیر. اگر به‌روزرسانی وجود داشت، آنگاه باید بر روی “Download” و یا “Install now” کلیک کنید. اکنون باید کمی صبر کرده تا آپدیت‌ها نصب شده و سپس در صورت نیاز، رایانه خود را ریستارت کنید.
کارت گرافیک خود را آندرکلاک کنید

شاید این قضیه برایتان عجیب باشد، اما برخی از کاربران با آندرکلاک (کاهش فرکانس کاری کارت گرافیک) کردن توانسته‌اند که به رفع ارور nvlddmkm.sys بپردازند. شاید از این طریق کمی از توان پردازشی کامپیوتر خود را از دست بدهید، اما احتمالا ارزش رفع کردن ارور nvlddmkm.sys را خواهد داشت. آسان‌ترین ابزار جهت انجام این کار، استفاده از MSI Afterburner است. جهت دانلود این نرم‌افزار می‌توانید به این آدرس مراجعه کنید. پس از دانلود و نصب MSI Afterburner، می‌توانید گام‌های زیر را جهت آندرکلاک کردن کارت گرافیک خود، طی کنید:
 1. اپلیکیشن MSI Afterburner را اجرا کرده و سپس به دنبال اسلایدر “Core Clock” بگردید.
 2. اسلایدر را گرفته، آن را به سمت چپ کشیده و مقدار آن را در حدود “۵۰-” قرار دهید.
 3. این تنطیمات را اعمال کرده و سپس کامپیوتر خود را ریستارت کنید.
رفع ارور Nvlddmkm.Sys در ویندوز 10
رفع ارور Nvlddmkm.Sys در ویندوز ۱۰
در این رابطه باید به یاد داشته باشید که آندرکلاک کردن کارت گرافیک می‌تواند دما و همچنین ولتاژ آن را نیز کاهش دهد.

هارد درایو و رم را بررسی کنید

رم و یا حافظه ذخیره‌سازی مشکل‌دار می‌تواند باعث بروز چنین مشکلاتی شود. بهتر است که از این موضوع نیز اطمینان حاصل کنید.

بررسی حافظه ذخیره‌سازی با استفاده از CHKDSK
CHKDSK یکی از ابزارهای داخلی خود ویندوز ۱۰ بوده که به‌صورت خودکار می‌تواند مشکلات هارد درایو شما را شناسایی و رفع کند.

رفع ارور Nvlddmkm.Sys در ویندوز 10
رفع ارور Nvlddmkm.Sys در ویندوز ۱۰
جهت کار با این ابزار باید:

 1. واژه “cmd” را در نوار جست‌و‌جوی منوی استارت تایپ کرده و سپس بر روی آن کلیک-راست و گزینه “Run as administrator” را انتخاب کنید.
 2. در صفحه ظاهر شده باید “:chkdsk /f c” را تایپ کرده و سپس کلید “Enter” را فشار دهید.
 3. سپس از شما پرسیده می‌شود که آیا می‌خواهید در بوت بعدی CHKDSK را اجرا کنید؟ در اینجا باید “Y” را تایپ کرده و سپس “Enter” را فشار دهید.
 4. اکنون باید Command Prompt را بسته و سپس کامپیوتر خود را ریستارت کنید.
پس از ریبوت شدن رایانه، این ابزار به‌صورت خودکار، هارد درایو شما را جهت پیدا کردن مشکلات اسکن می‌کند. این فرایند کمی به طول می‌اتجامد.

بررسی حافظه رم با استفاده از Windows Memory Diagnostic

ابزار Windows Memory Diagnostic علاوه بر سهولت در استفاده، شما را در رفع بسیاری از مشکلات حافظه رم یاری می‌رساند. در چنین مواردی بهتر است که حتما از این ابزار نیز استفاده کنید. جهت انجام این کار باید:
 1. کلیدهای “Windows + R” را فشار داده تا پنجره Run در مقابل شما باز شود.
 2. در کادر ظاهر شده باید “mfsched.exe” را تایپ کرده و سپس کلید “Enter” را فشار دهید.
 3. در پنجره ظاهر شده می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید سریعا کامپیوتر خود را ریستارت کرده و به رفع مشکل بپردازید، یا اینکه ریستارت کردن را بعدا به‌صورت دستی انجام می‌دهید. از آنجایی که شما می‌خواهید سریعا به رفع ارور nvlddmkm.sys بپردازید، پس بهتر است که هر چه سریع‌تر، کامپیوتر خود را نیز ریبوت کنید.
 4. صبر کنید تا فرایند به اتمام برسد.
حذف کامل و نصب مجدد درایور کارت گرافیک

توصیه می‌کنیم که حتما پس از امتحان کردن راه‌کارهای قبلی، به سراغ این روش بیایید. پیشنهاد می‌کنیم که پیش از انجام این کار نیز حتما یک Restore Point ایجاد کنید تا در صورت بروز مشکل، بتوانید به وضعیت قبلی خود بازگردید.

رفع ارور Nvlddmkm.Sys در ویندوز 10
رفع ارور Nvlddmkm.Sys در ویندوز ۱۰
جهت نصب مجدد درایورهای کارت گرافیک خود، باید گام‌های زیر را طی کنید:

 1. در نوار حست‌و‌جوی ویندوز باید عبارت “Device Manager” را تایپ کرده و سپس آن را باز کنید.
 2. به دنبال “Display adapters” گشته و سپس آن را گسترش دهید.
 3. بر روی کارت گرافیک خود، کلیک-راست کرده و سپس “Uninstall” را انتخاب کنید.
 4. در پنجره تأیید، تیک کنار گزینه “Delete the driver software for this device” را فعال کرده و سپس بر روی “OK” کلیک کنید.
 5. پس از حذف کامل درایور خود باید جدیدترین نسخه را دانلود و نصب کرده و سپس کامپیوتر خود را ریبوت کنید.
 6. پس از بالا آمدن کامپیوتر باید به “C:\Windows\System32\Drivers” رفته و سپس فایل “nvlddmkm.sys” را به “nvlddmkm.sys.old” تغییر نام دهید.
 7. سپس باید به “C:\ProgramFiles\Nvidia” رفته و به دنبال فایل “_nvlddmkm.sys” بگردید و در ادامه آن را در پوشه “System32 “، کپی کنید.
 8. اکنون باید Command Prompt را به‌صورت Administrator اجرا کرده و سپس عبارت “EXPAND.exe nvlddmkm.sy_ nvlddmkm.sys” را در آن وارد کنید.
 9. پس از اتمام فرایند باید فایل جدید “nvlddmkm.sys” را در پوشه “C:\Windows\System32\Drivers” کپی کنید.
لازم به ذکر است که بگوییم این راه‌کار همیشه جواب نمی‌دهد. البته همیشه می‌توانید درایو قدیمی خود را حذف کرده و سپس آن را مجددا نصب کنید.

سخن پایانی
در بالا سعی کردیم که با استفاده از راه‌کارهای نرم‌افزاری، به رفع ارور nvlddmkm.sys بپردازیم تا بدین ترتیب لازم نباشد که کارت گرافیک خود را تعویض کنید. همان‌طور که می‌دانید، این ارور تنها یکی از مشکلات نرم‌افزاری ویندوز ۱۰ بوده که برای برخی از کاربران به وجود می‌آیند.

رفع ارور Nvlddmkm.Sys در ویندوز ۱۰ رفع ارور Nvlddmkm.Sys در ویندوز ۱۰  رفع ارور Nvlddmkm.Sys در ویندوز ۱۰ رفع ارور Nvlddmkm.Sys در ویندوز ۱۰  رفع ارور Nvlddmkm.Sys در ویندوز ۱۰  رفع ارور Nvlddmkm.Sys در ویندوز ۱۰  رفع ارور Nvlddmkm.Sys در ویندوز ۱۰  رفع ارور Nvlddmkm.Sys در ویندوز ۱۰  رفع ارور Nvlddmkm.Sys در ویندوز ۱۰ 
کانال تلگرام سورنا

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید